Prinášame vám najaktuálnejšie správy, zaujímavosti a informácie, ktoré vám poskytnú prehľad o dianí vo svete. Dnes sa dozviete o najväčšej objavenej stavbe mayskej civilizácie, o novom rekorde v zachytávaní oxidu uhličitého, alebo o tom aký vplyv má meditácia a podobné cvičenia na kognitívne funkcie v staršom veku.

 

 

1,4 kilometrov dlhá  a 400 metrov široká platforma je najväčším monumentom Mayskej civilizácie. Stavba vytvorená z hliny, kameňov a zeminy je podľa odhadov niekedy z rozmedzia rokov 1000 až 800 p.n.l. Vedci odhadujú, že platforma sa používala na rituály s veľkým množstvom ľudí.

 

 

 

Vedci z austrálskej univerzity Monach dosiahli rekordný úspech pomocou technológie pripomínajúcu špongiu s malými magnetmi. Technológia spotrebuje len tretinu energie oproti ostatným spôsobom.

 

Štúdia tvrdí, že meditácia a cvičenie tela a mysle môže spomaliť úpadok kognitívnych funkcii, alebo ich dokonca zlepšovať. Pozitívne výsledky sa dosahujú až po 12 týždňoch  pri 3 až 7 cvičeniach týždenne.

 

 

V prípade, že ste zmeškali predchádzajúcu časť, môžete to napraviť na tomto odkaze.

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.