Prinášame vám najaktuálnejšie správy, zaujímavosti a informácie, ktoré vám poskytnú prehľad o dianí vo svete. Dnes sa dozviete o benefitoch stredomorskej stravy, o tom ako sa vyvinula cena solárnej energie za 10 rokov, alebo o vyjadrení spoločnosti shell ohľadom produkcie ropy.

 

 

Vedci zistili, že dôsledné dodržiavanie stredomorskej stravy bolo spojené s vyšším skóre v rade testov pamäti a myslenia u dospelých vo veku 70 rokov. Štúdia však nenašla nijakú súvislosť medzi stravou v stredomorskom štýle a lepším zdravím mozgu. Znamenia zdravého starnutia mozgu – ako napríklad väčší objem šedej alebo bielej hmoty alebo menej lézií bielej hmoty – sa nelíšili medzi tými, ktorí pravidelne konzumujú stredomorskú stravu, a tými, ktorí tak nerobili.

Prelomová nová štúdia ukázala, že traumatické alebo stresujúce udalosti v detstve môžu viesť k nepatrným zmenám v kľúčových štruktúrach mozgu, ktoré je dnes možné identifikovať o desaťročia neskôr. Štúdia je prvou, ktorá ukazuje, že trauma alebo týranie počas raných rokov dieťaťa – dobre známy rizikový faktor pre vznik psychických stavov, ako je veľká depresívna porucha v dospelosti – vyvoláva zmeny v špecifických podoblastiach amygdaly a hipokampu.

 

 

Čína chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060 a Peking zdvojnásobil svoje úsilie v oblasti hydroenergetických projektov v Tibete, aj keď priehrady kritizovali skupiny tibetských práv a ochrancovia životného prostredia.

 

V prípade, že ste zmeškali predchádzajúcu časť, môžete to napraviť na tomto odkaze.

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.