Hrozivé, smutné i radostné, aj také bývajú aktuálne správy z celého sveta. Z každého rožka troška sa dozviete aj dnes. A dozviete sa aj to, že najväčším plastovým znečisťovateľom na svete je už druhý rok spoločnosť Coca-Cola, alebo že nie všetky obrazy od Banksyho sú pravé.

Táto spoločnosť je už druhýkrát po sebe najznečisťujúcejšou značkou sveta. Coca-Cola bola dokonca zodpovedná za viac plastového odpadu ako tri nasledujúce značky dokopy. V Európe a Afrike jej patrí v tomto nelichotivom rebríčku prvé miesto, zatiaľ čo v Severnej Amerike ju „predbehla“ spoločnosť Nestlé, preto tam a tiež v Južnej Amerike a Ázii patrí Coca-Cole „až“ druhé miesto.

Iba 19-ročnú študentku, Nusrat Jahan Rafi, zavraždili v apríli v malom meste Feni, asi 160 km od hlavného mesta Dháka. Jej vražda šokovala krajinu a viedla k sérii protestov požadujúcich spravodlivosť. Súd bol jedným z najrýchlejších v krajine, keďže v Bangladéši trvá vyriešenie takýchto prípadov zvyčajne roky.

Iba 14-členný tím vyzbieral viac ako 10 ton odpadu, ktorý bol následne letecky prevezený do recyklačných stredísk v Káthmandu. Pracovníci následne ručne triedili materiály – každý druh odpadu čakala iná cestu k znovuzrodeniu. Železo bolo poslané do výrobných závodov na ďalšie využitie, rozdrvené hliníkové plechovky smerovali k výrobcom riadu a vyradené fľaše boli preformované do domácich potrieb.

 

Údajne je totiž ťažké zabrániť tomu, aby niekto iný nevystupoval pod menom tohto slávneho umelca, ktorý sa stal akýmsi mýtom, folklórom či moderným Santa Clausom. Sám Banksy tvrdí, že nie všetky podpísané obrazy, s ktorými sa môžete stretnúť, sú skutočne od neho.

Globálne úsilie v oblasti zdravia posunulo ľudstvo o krok bližšie k úplnému odstráneniu vysoko infekčného vírusu z planéty. Vymazaný kmeň – divoký poliovírus typu 3 (WPV3) – je jedným z iba troch kmeňov detskej obrny. WPV2 sa podarilo už v roku 2015 bezpečne vyhubiť. Zostáva tak už len jeden divoký kmeň: WPV1. Očakáva sa, že tento posledný krok nebude ľahký. V súčasnosti WPV1 totiž cirkuluje v dvoch krajinách – v Afganistane a Pakistane, kde je situácia ťažká.

Nelegálne ryžovanie zlata, pri ktorom sa ortuť používa na oddelenie drahých kovov od iných nerastov, je skutočnou hrozbou, a to najmä v rieke Orinoco pretekajúcej Kolumbiou a Venezuelou. Ortuť sa v Amazonii síce vyskytuje prirodzene, ale šíri sa po vode kvôli odlesňovaniu a lesným požiarom a vkĺzne tak poľahky do potravinových reťazcov delfínov aj rýb. Vysoká úroveň ortuti tiež predstavuje vážnu hrozbu pre takmer 20 miliónov ľudí, ktorí žijú v týchto končinách a nakoniec tieto kontaminované ryby konzumujú.

Ak sme zmeškali predchádzajúcu časť, môžete to napraviť na tomto odkaze.

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.