Aktuálne správy #43: Nové zákony EÚ uľahčia opravu spotrebičov a Japonsko navrhlo drevené autá

3608

Sme tu zas s aktuálnymi správami z celého sveta a každého súdku. Dočítate sa o tom, aký bizarný zákon v Rusku ohľadom internetu prijali alebo to, že najnovší titul „Najlepší syr na svete“ putuje, trochu prekvapivo, do USA. Dozviete sa však oveľa viac.

Výskum ukázal, že osýpky spôsobujú dlhodobé poškodenie imunitného systému a deti, ktoré ich mali boli vystavené iným infekciám ešte dlho po ich prekonaní.

Hovorí sa tomu aj online železná opona. V piatok vstúpil do platnosti kontroverzný zákon, ktorý umožňuje Rusku pokúsiť sa odpojiť internet od zvyšku sveta. Kremeľ tvrdí, že jeho zákon o „zvrchovanom internete“, ktorý podpísal prezident Vladimir Putin v máji, je bezpečnostným opatrením na ochranu Ruska v prípade mimoriadnej udalosti alebo zahraničnej hrozby, ako je kybernetický útok. Zákon umožní Moskve sprísniť kontrolu nad internetom krajiny smerovaním webového prenosu cez infraštruktúru kontrolovanú štátom a vytvorením národného systému doménových mien. Odborníci však pochybujú o tom, že je takýto krok technicky možný a tvrdia, že zákon je pokusom ruskej vlády o cenzúru online informácií.

Minulý piatok boli v talianskom Bergame vyhlásení víťazi 32. ročníka súťaže, ktorú niektorí nazývajú „Syrový Oscar“. Bolo prihlásených viac ako 3 800 syrov zo 42 krajín sveta a po troch kolách sme spoznali nového majstra sveta. Prekvapivé je, že ide o americký syr, pretože táto krajina nie je žiadna syrová veľmoc.

Podľa nových zákonov budú musieť výrobcovia vyrábať väčšie spotrebiče ako chladničky, práčky, televízory a ďalšie tak, aby sa dali ľahšie opraviť. V zákone o práve na opravu sa tiež uvádza, že náhradné diely by mali zostať k dispozícii najmenej sedem až desať rokov po predaji spotrebiča. Ustanovenia v nových právnych predpisoch EÚ by tiež mali uľahčiť recykláciu a energeticky účinnejšie zariadenia počas ich životnosti. Európska komisia chce zabezpečiť, aby sa domáce spotrebiče po niekoľkých rokoch nemuseli vyhadzovať. Nové pravidlá nadobudnú účinnosť v roku 2021.

Technológia sledovania a rozpoznávania tváre už urobila z tejto desivej predstavy realitu v Hongkongu a v Spojených štátoch. FBI v súčasnosti zbiera údaje o tváriach, dúhovkach, dokonca aj o chôdzi a hlase, čo umožňuje vláde sledovať a monitorovať takmer kohokoľvek. Agentúra môže priradiť alebo požiadať o zhodu tvárí s najmenej 640 miliónmi snímok dospelých ľudí žijúcich v USA.

Vďačiť za to môžeme najmä snahe ľudí zalesniť Indiu a Čínu.

Ak ste zmeškali predchádzajúcu časť, môžete to napraviť na tomto odkaze.

 

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre