Tapety, umenie a fotografie predstavujú akúsi štýlovú čerešničku na pomyselnej torte, ktorou je váš domov. Nástenné obrazy nielenže priťahujú pozornosť, ale zároveň spájajú váš priestor a robia váš domov príťažlivejším. Získavanie, nákup a inštalácia umeleckých diel, ktoré máte radi, sa môže zdať ako veľmi náročná úloha, no táto úloha stojí určite zato. Umenie na stene dodá vášmu priestoru nielen osobitosť, ale každej miestnosti dá okamžitý upgrade a všetko spojí. Na čo sa zaberať pri výbere obrazu na stenu? A je rozdiel či vyberáte obraz do obývačky alebo spálne? Čítajte ďalej

 

Umelecké diela pomáhajú definovať osobnosť majiteľa domu a jeho priestor.

Aj keď neexistujú stanovené pravidlá pre zdobenie domácnosti, dodržiavanie týchto základných pokynov vám pomôže pri výbere jedinečných umeleckých diel na stenu pre váš domov. Choďte podľa veľkosti, štýlu, farby, témy, inšpirácie alebo pôdorysu – možnosti sú neobmedzené.

Predtým, ako sa pustíte do výberu obrazu na stenu, je tu jedna rada, ktorá by vás mala sprevádzať celým procesom hľadania – nájdite niečo, čo máte radi. Umenie by malo vyvolať reakciu, dúfajme, že pozitívnu. Zabezpečte preto, aby všetko, čo si vyberiete, prinieslo pocity šťastia, vzrušenia, pokoja alebo radosti. Pokiaľ sa tak nestane, nedávajte si to na stenu.

Aj keď je pri výbere umenia bežné robiť kompromisy, nemusíte sa zase uspokojiť s hocičím. Myslite na svoje steny ako na možnosť rozšírenia svojho vkusu a nástenné umenie vyberajte tak, ako by ste vybrali pohovku, nový jedálenský stôl alebo posteľ.

abstraktny obraz

Výber  obrazu do obývačky či spálne podľa veľkosti

Jedna vec, na ktorú treba pri výbere nástenného umenia pamätať, je veľkosť samotného diela a prázdna stena alebo priestor, ktorý máte k dispozícii. Pri hľadaní hľadajte veľkosť –  to vám umožní jednoduché filtrovanie možností. Je tiež dôležité, aby ste pred zakúpením zvážili umiestnenie diela, pretože to bude mať vplyv na hľadanú veľkosť. Bude váš kúsok zavesený priamo na stene alebo si ho predstavujete tak, že bude umiestnený na povrchu nejakej plochy?

Ak chcete vyzdobiť miestnosť viacerými umeleckými dielami a obrazmi, veľkosť je stále rozhodujúcim faktorom. Začnite s väčšími kúskami a postupujte k menším dielam. Vyplňte všetky medzery, ktoré sa objavia pri zapĺňaní miestnosti. Napríklad, ak chcete nad pohovkou veľké umelecké dielo, začnite najskôr týmto, pretože to bude prvá vec, ktorú ľudia uvidia. Neskôr zaplňte priestor menšími, podpornými kúskami.

Aby ste lepšie pochopili mierku, je potrebné zvážiť niekoľko bežných veľkostí umeleckých diel:

  • Nadmerné: tieto diela majú dĺžku 1 meter alebo viac a sú ústredným bodom v miestnosti. Vyzerajú ohromujúco, keď sú umiestnené nad rovnako veľkým kusom nábytku, ako je gauč, posteľ alebo jedálenský stôl.
  • Veľké: dĺžka rámu takýchto diel je od 80 do 100 centimetrov a  sú fantastickou ozdobou umiestnenou niekde na povrchu skrinky alebo môžu byť kľúčovým kúskom na rušnej stene.
  • Stredné: dĺžka je 60 až 80 centimetrov, pričom táto dĺžka je azda najuniverzálnejšou veľkosťou. Pridajte dva takéto diela na stenu alebo jednoducho nechajte na stene len jeden samostatný kúsok.
  • Malé: rámy diel sú zvyčajne 45 až 60 centimetrov dlhé a sú ideálne na tzv. zoskupovanie, napríklad ak sa rozhodnete dať svojej stene určitý štýl. Odporúča sa kombinovať dva až šesť malých umeleckých diel na stenu, aby ste dosiahli dynamický efekt.
  • Mini: Mini diela majú veľkosť od 25 do 45 centimetrov a vyzerajú najlepšie, ak sú zoskupené.

obraz od umelca

Zopár  tipov pre výber obrazu do spálne či obývačky

  • Dodržiavajte proporcionalitu – obrazy by nemali byť o viac ako dve tretiny dlhšie ako vaša pohovka v obývačke.
  • Na výške záleží – nástenné umenie by malo byť nad hranou nábytku minimálne 15 centimetrov. Zohľadnite tiež výšku stropu a proporcie miestnosti.
  • Tímové úsilie – odporúča sa skôr zoskupovať malé umelecké diela ako zaplniť stenu mini výtlačkami. Diela rovnakého umelca alebo v rovnakej farebnej schéme sa budú dobre dopĺňať.
  • Ak máte pochybnosti, kúpte si produkt v jeho troch častiach – triptychy a umelecké súpravy na stenu majú svoj význam a ak ste náhodou pod tlakom, siahnite po viacerých kúskoch naraz. Tieto sú vyrobené nielen pre ich umiestnenie na určitých miestach, ale zároveň pôsobia efektívne a štýlovo.

obraz v spálni

Výber obrazu podľa štýlu kúpeľne, obývačky či spálne

Ak veľkosť nástenného umenia nie je prioritou vo vašom rozhodovaní sa v oblasti interiérového dizajnu, môžete sa sústrediť na jeho štýl. Váš dom má pravdepodobne akýsi zabehnutý štýl, takže pri kúpe nového dizajnového predmetu budete musieť zvážiť, ako sa nástenné umenie hodí do vášho priestoru.

Či už je to moderné, tradičné alebo jednoduché škandinávske nástenné umenie, umelecké maľby, ktoré vyberiete na stenu, môžu stmeliť a zjemniť štýl vášho domova. Môžete si vybrať od abstraktných výtlačkov až po upokojujúcu fotografiu prírody alebo minimalistické neutrálne farby.

Ponúkame vám niekoľko najlepších tipov, ako zosúladiť váš štýl  a nástenné umenie:

Zvážte pocit, ktorý váš domov vyvoláva (alebo ten pocit, ktorý chcete, aby vyvolával), a nájdite prvok, ktorý tento pocit odráža.

Dovoľte štýlu ovplyvniť vašu voľbu. Moderné domy môžu ťažiť z čierno-bielych fotografií, zatiaľ čo k chate na pobreží by sa hodil obraz v plážových tónoch.

Ak máte pochybnosť, rámovanie obrazu vám pomôže. Ak ste si vybrali obraz, ktorý je trochu mimo vášho štýlu, možno zmena rámu by mohla priniesť pozitívnu zmenu.

K domu v škandinávskom štýle sa elegantný strieborný rám nehodí. Vymeňte ho radšej za niečo jemnejšie, napríklad svetlé drevo, aby ste tak vytvorili v priestore harmóniu.

 

Ako vybrať obraz do kuchyne ?

Jednou z miestností, na ktorú sa najčastejšie zabúda pri výbere umeleckých diel, je kuchyňa. Kuchyňa sa často označuje ako „srdce domu“ a v mnohých prípadoch je to najpoužívanejšia miestnosť domu. Niet pochýb o tom, že aj tu je potrebné zakomponovať umenie. Pracovné dosky alebo priestor nad kuchynskými skrinkami sú pre umenie skvelým priestorom. Ak chcete zachovať umenie v detailoch, prikláňajte sa k menším kúskom, ktoré priestor dopĺňajú, nie ho preťažujú. Do kuchyne sú vhodné vtipné alebo spoločenské výtlačky, ktoré nás rozosmejú a urobia naše ráno krajším!

Ako vybrať obraz do spálne ?

Spálňa je útočiskom, miestom na relaxáciu a umelecké diela by mali odrážať práve tento pocit. Najvhodnejšie steny pre umiestnenie umeleckých kúskov v spálni sú priamo nad posteľou alebo na stene oproti posteli. Najlepšie sú veľké diela, ktoré by mali byť zavesené vo výške očí. Hľadajte abstraktné kúsky s upokojujúcimi farbami alebo tónmi. Ak sa venujete fotografovaniu, najlepšie fungujú krajiny alebo desaturované fotografie. Snažte sa, aby rám na obrazoch bol len minimálny a aby bola pozornosť zameraná na samotné umelecké dielo a nie na jeho rám.

umenie do spálne

Ako vybrať obraz do kancelárie ?

Či už pracujete z domu alebo v kancelárii, umenie je skvelý spôsob, ako do miestnosti vniesť kúsok svojej osobnosti a byť inšpirovaný. Obľúbený spôsob, ako to dosiahnuť, je vytvorenie akejsi rotujúcej galérie. Na začiatok musíte mať dlhú policu nainštalovanú najlepšie nad svojím pracovným priestorom alebo blízko neho. Krása je v tom, že je to jediná vec, ktorú je potrebné zavesiť.

Ďalšou príjemnou časťou je výber obrazov, ktoré vás inšpirujú. Predstavte si zoznam nálad, pozitívne obrázky alebo diela umelcov, ktorí vás inšpirujú. Začleniť môžete aj rôzne veľkosti, obrazy veľké aj malé. Môžete ich mať všetky v podobných rámoch pre minimalistický vzhľad alebo všetky v rôznych rámčekoch pre pridanie nejakého znaku. Tieto kúsky je možné striedať alebo aktualizovať.

obraz v kancelárií alebo pracovni

Ako vybrať obraz do kúpeľne ?

Kúpeľňa je ďalšou miestnosťou, ktorá je často umelecky zanedbaná. Umelecké diela, ktoré si vyberiete, by mali ladiť s atmosférou kúpeľne. Napríklad, ak je to hlavná miestnosť na pranie, mali by ste sa držať zábavnejších a svetlejších kúskov. Ak je to hlavná kúpeľňa, choďte s pokojnejšími alebo upokojujúcimi kúskami. Umenie v kúpeľni vyzerá skvele vo dvojici, preto je dobré vyberať napríklad sety obrazov. Môžu to byť dva rovnaké abstraktné kúsky, z ktorých jeden je preklopený na boku, alebo dva rôzne kúsky, ktoré majú rovnakú tému. Vhodné miesta na umiestnenie pre tieto kúsky sú nad toaletou, nad vaňou alebo nad háčikmi na uteráky a župany. Nezabudnite obraz zladiť aj s doplnkami vo vašej kúpeľni.

Ako vybrať obraz do obývačky ?

Najpríjemnejšia miestnosť na vyzdobenie umením a zároveň najviac zastrašujúca je obývačka. Mnohí, pri výbere obrazu do obývačky, cítia tlak, pretože to je miestnosť, ktorú bude väčšina hostí vidieť a tráviť v nej čas. Výber správneho umenia do obývačky je základom pre nastavenie príjemného pocitu alebo atmosféry priestoru. Môžete sa rozhodnúť pre jeden veľký kus alebo veľkú stenu plnú obrazov. Umenie nemusí byť vo forme obrazu. Niekedy môže mať aj inú podobu ako jelenie rohy alebo 2D obraz. Ideálne tak aby sa váš obraz zladil aj s vašim kobercom, ktorý máte v obývačke.

obraz obyvacka

Výber obrazu na stenu podľa farby

Jednou z bežne používaných taktík pri výbere nástenného umenia je nájsť také, ktoré zodpovedajú existujúcim farebným schémam vášho domu. Neznamená to, že obľúbenci minimalistického a neutrálneho dizajnu by mali voliť práve kúsky takéhoto štýlu. Je to však dobrý východiskový bod pre hľadanie niečoho, čo máte radi a čo sa perfektne hodí do priestoru.

Existujú dva hlavné prístupy k výberu umenia na stenu podľa farieb. Prvým je použitie farebných odtieňov. Vyberte farbu alebo dve farby, ktoré sú už v miestnosti prítomné a nechajte práve tieto farby určovať smer, ktorým sa pri výbere nástenného umenia vyberiete. Takto dosiahnete konzistentný, súdržný, sofistikovaný a moderný výsledok. Hrajte sa tiež s odtieňmi a tónmi týchto farieb, aby ste pridali akúsi farebnú hĺbku a to bez toho, aby ste sa vzdialili od svojej existujúcej palety farieb.

Ďalším konceptom výberu umenia podľa farieb je ísť výrazne ale rozumne. Vyberte najprítomnejšiu a najvýraznejšiu farbu v miestnosti a nechajte, aby sa následne odrazila aj vo vašom nástennom umení spolu s jej rôznymi odtieňmi a tónmi, alebo podobnými farbami ktoré sa navzájom dopĺňajú.

obraz na stenu

Výber nástenného umenia podľa témy

Téma vášho domova určuje, ktoré kúsky sa na vašu stenu hodia a ktoré naopak nie. Každý štýl je manifestovaný v rôznych kúskoch nábytku a bytových doplnkoch, ktoré vám tiež pomôžu správne sa rozhodnúť pri výbere nástenného umenia.

Napríklad domu na pobreží nebudú vyhovovať jasné moderné umelecké diela. Namiesto toho voľte radšej svetlé, neutrálne alebo obielené prvky s chladnými odtieňmi, ako je modrá a zelená. Fotografie mušlí vytvoria dobrá dojem vzhľadom k téme pobrežia. Môžete sa tiež rozhodnúť pre biele, krémové a béžové farby s množstvom textúr, plážovou fotografiou a obrúseným bielym rámom.

Výber nástenného umenia pre otvorený pôdorys

Výber nástenného umenia v prípade miestností s otvoreným pôdorysom je omnoho ťažší. Je to preto, lebo existuje len veľmi malý rozdiel medzi miestnosťami, čo predstavuje výzvu funkčne a aj štylisticky.

V tomto prípade budete chcieť, aby vaše nástenné obrazy pôsobili súdržne. Preto je potrebné mať pri výbere konkrétnu tému alebo farebnú schému. Príliš veľa odlišností spôsobí v dome stret rôznych uhlov pohľadu a váš domov tak nezíska súdržný a čistý vzhľad, po ktorom istotne túžite. Nezabudnite vziať do úvahy priestor a využite ho vo svoj prospech. Nástenná galéria je v tomto prípade skvelou voľbou, pretože sústreďuje umenie na jednom mieste.

 

Nástenné umenie definuje váš domov

Možno povedať, že vhodné nástenné umenie môže zohrávať veľkú úlohu a priniesť zmenu do vášho domova. Udáva tón vášho priestoru, posilňuje akýkoľvek pocit, ktorý chcete vyvolať a komunikuje váš štýl. Dodáva miestnosti definíciu, rozmer a hĺbku a umožňuje vám hrať sa s farebnými alebo rôznymi textúrami.

 

Užitočné zdroje:

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.