Keď vojdete do kuchyne alebo obývačky, váš pohľad si automaticky všíma najväčšie objekty v miestnosti. V kuchyni a obývačke, v dvoch najpoužívanejších miestnostiach, by váš pohľad mohol spočinúť na stolíkoch. Každá miestnosť je však iného tvaru, preto sa nie všetky typy stolov hodia do každej z nich. Poradíme vám, aký typ si vybrať.

: {ImageFlow} / Shutterstock.com

V kuchyni dominuje jedálenský stôl. Ak práve zháňate nový alebo sa vám váš terajší nepáči, môžete si pomôcť nasledovnou charakteristikou:

Obdĺžnikový typ

Jednoznačne najčastejším typom jedálenského stola je ten v tvare obdĺžnika. Tieto stoly sa tešia obľube najmä preto, lebo väčšina kuchýň je tiež rovnakého tvaru. Výhodou je, že sa k nim zmestí veľa stoličiek, a teda, že pri stole môže sedieť viacej ľudí. Sú vhodnejšie do väčšieho priestoru. Ak máte malú kuchyňu a s miestom musíte naozaj šetriť, namiesto stoličiek si kúpte lavičku, ktorú pod stôl jednoducho zasuniete.

Štvorcový typ

Máte štvorcovú kuchyňu alebo jedáleň? V tom prípade je štvorcový stôl najlepšou voľbou. Vyzerá veľmi dobre, nevyzerá byť príliš veľký. Tiež je tento typ stola vhodný, ak vás v dome alebo v byte býva menej a nepotrebujete príliš veľký stôl. Ak máte raz za čas hostí, môžete si kúpiť rozkladací stôl, ktorý v prípade potreby jednoducho rozložíte.

Kruhový typ

Okrúhle sa hodia do menších priestorov, avšak ich veľkou výhodou je, že sa hodia do  kuchyne alebo jedálne akéhokoľvek tvaru. Výhodou je, že pri stolovaní vidia dobre všetci na všetkých a môžu tak jednoduchšie konverzovať. Niekomu tiež môže vyhovovať, že nikto pri stole nesedí „pri hlave stola“. Nevýhodou je, že sa tieto stoly príliš nehodia pre veľkú skupinu ľudí, pretože čím väčší okrúhly stôl, tým budú ľudia od seba sedieť ďalej.

Oválny typ

Oválny stôl má v kuchyni málokto. Preto môžeme povedať, že tieto stoly sú niečím unikátne a určite si ich každý všimne na prvý pohľad. Sú podobné obdĺžnikovému typu, avšak opticky vytvoria dojem, že zaberajú menej miesta.

Pri vyberaní jedálenského stola si určite nezabudnite zmerať rozmery, ktoré máte k dispozícii. Ak máte dosť miesta, vždy je lepšie kúpiť väčší stôl než si myslíte, že potrebujete. Nikdy neviete, kedy sa vám môže hodiť.

V obývačke sa zväčša vyskytujú dva typy stolíkov. Jeden, ktorý máme pri gauči a slúži na odkladanie rôznych vecí alebo kávy. Potom máme druhý, , na ktorom máme položený televízor. V prvom prípade sa môžete riadiť charakteristikami vyššie, o druhom stolíku si povieme niečo viac.

{ben bryant} / Shutterstock.com

Pri výbere televízneho stolíka sa môžete riadiť podľa týchto pomôcok:

Vhodná výška

Ide o výšku, pri ktorej sa vám bude dobre pozerať na televízor. Stolík by nemal byť ani príliš vysoký, ani príliš nízky. Určite nechcete pozerať svoj obľúbený film a počas neho mať hlavu v neprirodzenom uhle, len preto, aby sa vám dobre pozeralo.

Úložný priestor

Úložných priestorov nie je nikdy dosť. Ak máte možnosť kúpiť si TV stolík s príslušnými skrinkami, nemusíte sa báť, určite ich využijete. Môžete si vyhradiť jednotlivé skrinky na rôzne veci, napr. jedna skrinka môže slúžiť len na odkladanie dôležitých papierov, pasov, faktúr…

Vyberte si svoj štýl

Stolíky v obývačke môžete ladiť do štýlu, v ktorom je samotná miestnosť. Môžete ho zladiť so zvyšnými skrinkami, knižnicou, pohovkou, skrátka s čím budete chcieť. V dnešnej dobe máte na výber mnoho farebných a materiálových prevedení. Na stolík môžete položiť vázu s kvetmi alebo rámiky s rodinnými fotografiami, ktoré celú obývačku zútulnia.

Ak budete objednávať cez internet, určite nezabudnite využiť , vďaka ktorým môžete získať zľavu na nákup alebo dopravu zadarmo.

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.