Kúpeľňové koberce a predložky sú praktickým, ale zároveň štýlovým doplnkom každej kúpeľne. Možno sa nad nimi príliš nezamýšľame, pretože ide o niečo, na čo obyčajne len stúpime. Avšak malé detaily, akými sú aj kúpeľňové koberce či predložky, môžu celý priestor kúpeľne opticky spojiť. K dispozícii je mnoho štýlov, veľkostí, farieb či rôznych materiálov z ktorých si môžete vybrať. My vám ponúkame niekoľko tipov, ako si vybrať pre vás ten najlepší kúpeľňový koberec alebo predložku.

koberec do kúpeľne

 

Kúpeľňový koberec alebo predložka – čo si vybrať?

Kúpeľňový koberec a predložka sa dajú použiť takmer rovnakým spôsobom. Umiestnené sú pred sprchou alebo vaňou a ich úlohou je absorbovať vodu stekajúcu z vášho tela a tiež zadržiavajú prebytočnú vodu z podlahy, čo by inak mohlo spôsobiť šmykľavosť dlaždíc a následne zranenie. Medzi nimi však existuje niekoľko kľúčových rozdielov, ktoré môžu mať vplyv na vaše rozhodnutie:

Kúpeľňové predložky

Predložky sú vyrobené tak, aby ich bolo možné v prípade potreby dať na zem a inak môžu byť zavesené alebo odložené. Majú zvyčajne praktický účel, čo však neznamená, že nemôžu vyzerať dobre. Zvyčajne absorbujú viac vody a ľahšie sa čistia.

Kúpeľňové koberce

Tie zostávajú na podlahe celý čas. Sú obvykle hrubšie, nadýchanejšie, čím zlepšujú celkový vzhľad kúpeľne. Na ich spodnej strane majú často gumu alebo iný typ protišmykového materiálu. Kúpeľňové koberce môžu pridať vašej kúpeľni nádych luxusu či pohodlia a počas chladných zimných rán udržať vaše nohy v teple.

Aký štýl kúpeľňového koberca či predložky si vybrať?

Najskôr je potrebné zvážiť, ako kúpeľňové koberce či preložky zapadajú do celkového štýlu vašej kúpeľne a ladia k vašim kúpeľňovým doplnkom . Nižšie uvádzame ich jednotlivé typy protišmykových kobercov a kúpeľňových predložiek a popis priestorov, do ktorých sa hodia.

 • Výrazné farby: Ak je vaša kúpeľňa farebná a umelecká, alebo ak má výrazné farby, výrazne zafarbený koberec jej môže pridať farbu, v prípade, že jej zariadenie je zároveň biele a steny neutrálne zafarbené.
 • Neutrálny štýl: Ak plánujete mať neutrálne sfarbený a nadčasový štýl kúpeľne, vyberte si koberec alebo predložku neutrálnej farby ako je sivá, hnedá alebo biela.
 • Tlmené odtiene: Ďalšou možnosťou sú jemné odtiene, ako je stredne modrá alebo mätovo zelená. Tieto farby vyniknú v svetlých kúpeľňových priestoroch, ktorým pridajú svetlý farebný tón.
 • Textúrované vzory: Na kúpeľňových kobercoch a predložkách je možné vidieť i rôzne vzory. Takéto koberce sú často v klasických a zdobených vzoroch a najlepšie vyzerajú v kráľovských a klasických štýloch kúpeľní.
 • Tematické obrazy: Je možné nájsť aj koberce a predložky v hravých štýloch s obrázkami ako sú napríklad ryby. Tento štýl je vhodný do tematickej kúpeľne.
 • Koberce a predložky s textom: Niektoré koberce a preložky obsahujú text ako „Jeho“ alebo „Jej“. Tiež sú vhodné do tematických kúpeľní.
 • Obdĺžnikový alebo okrúhly koberec?: Zaoblený štýl pôsobí neformálne, zatiaľ čo obdĺžnikový tvar je vhodnejší do kúpeľní honosnejších a nadčasových, ktorá využívajú tiež priame línie.

Kúpeľňové predložky však svojou funkciou a vzhľadom oveľa viac pripomínajú uteráky, a preto je dobré pri ich výbere zvoliť farby, ktoré sa hodia k uterákom. Často je možné kúpiť kúpeľňové predložky v rovnakých farbách, ako uteráky. Ak je to možné, rozhodnite sa pre to. Ak to možné nie je, odporúčame vám kúpiť kúpeľňovú predložku v dominantnej farbe uterákov. Ak používate viacero farieb, môžete si kúpiť predložky týchto farieb a prípadne ich striedať.

protišmykové koberce do kúpeľne

Akú veľkosť protišmykového koberca alebo predložky do kúpeľne si mám zvoliť?

Veľkosť koberca alebo predložky do kúpeľne závisí od toho, aká veľká je samotná kúpeľňa.

 • Veľmi malá kúpeľňa – do takejto kúpeľne sa hodí súprava kombinujúca rovnakú textúru koberca na záchodovej doske, koberca okolo toalety a malej kúpeľňovej predložky.
 • Samostatné kúpeľňové koberce a predložky sú určené na to, aby nasávali vodu. Sú rôznych veľkostí aby sa prispôsobili veľkosti vašej vane a kúpeľne.
 • Zaoblené koberčeky môžu mať kruhový alebo oválny tvar.

Mohlo by vás zaujímať: Aký vybrať koberec do obývačky?

V akých materiáloch sú kúpeľňové koberce a predložky dostupné?

Vybrať si môžeme z nasledujúcich materiálov:

 • Bavlna: najbežnejšie typy kúpeľňových predložiek sú vyrobené z bavlny. Voľba tohto typu je vhodná, ak chcete mäkký a najmä vysoko absorpčný materiál, ktorý je zároveň  cenovo dostupnejší. Tento materiál však nemusí byť protišmykový, čo znamená vyššie nebezpečenstvo pošmyknutia sa.
 • Polyester: koberce a predložky z tohto materiálu sú cenovo dostupné a majú dlhú trvanlivosť. Môžu byť vyrobené tak, aby odvádzali vlhkosť, čo znamená že sa perfektne hodia do kúpeľne. Niektoré veľmi mäkké typy môžu byť z mikrovlákna. Niektoré sú tiež navrhnuté tak, aby mali antibakteriálny účinok.
 • Syntetický materiál ako nylon je najlepší z hľadiska rýchleho schnutia. Znamená to tiež, že koberce a predložky takéhoto typu nie je potrebné čistiť často. Nezachytávajú však toľko vody ako bavlna a hrozí možnosť kĺznutia.
 • Okrem vyššie spomínaných typov materiálov je možné nájsť kúpeľňové koberce a predložky aj zo ženilky. Ide o luxusnú menčestrovú textúru, ktorá je mimoriadne jemná.
 • K dispozícii sú aj plastové rohože, ktoré sa používajú ako v sprchách a vaniach ako aj mimo nich. Nepôsobia štýlovo a neabsorbujú vodu. Napriek tomu sa ľahko čistia a nešmýkajú sa na mokrej podlahe.
 • Ďalšou možnosťou sú prírodné materiály ako je kokos alebo bambus. Dobre absorbujú vodu a pôsobia luxusne. Môžu byť však náročnejšie na čistenie.

Pri výbere koberca alebo predložky do kúpeľne je dobré venovať pozornosť aj metódam starostlivosti o nich. V prípade, že zvolíme len ručné čistenie, pravdepodobne protišmykový koberec alebo predložku budete chcieť použiť iba v kúpeľni pre hostí, a teda nebudete ich musieť čistiť často. Pre každodenné používanie protišmykového koberca alebo predložky do kúpeľne je dobré zvoliť materiál, ktorý je možné prať v práčke.

pestrá predložka do kúpeľne
Pestré farby ako ružová, bordová alebo červená sa hodia do pestrých kúpeľni ale vedia obzvláštniť aj sivé alebo čierne kúpeľne

Ako sa uistiť, že kúpeľňový koberec a predložka sú naozaj bezpečné?

Väčšina kúpeľňových kobercov a predložiek je vybavená protišmykovým materiálom, ktorý zabezpečuje, že sa držia na mieste a nešmýkajú sa. Z hľadiska bezpečnosti je tento fakt kľúčový, a preto sa vždy uistite, či má kupovaný typ koberca alebo predložky protišmykové zabezpečenie. Mnohé z nich sú ošetrené napríklad latexom, aby sa nekĺzali. Ostatné prevedenia môžu mať rýchloschnúci podklad z PVC.

Koberce v našom katalógu

Kde by mali byť protišmykové koberce do kúpeľne umiestnené?

Umiestnenie protišmykového koberca závisí od veľkosti a usporiadania kúpeľne.

 • Veľké koberce vyzerajú skvele. Keď sú umiestnené pred vaňou.
 • Menšie koberce dodajú pekný vzhľad časti kúpeľne pri umývadle.

Ak je vaša kúpeľňa dostatočne veľká, môžete použiť viac ako jeden koberec. Uistite sa však, že veľkosť, ktorú si vyberiete, je vhodná pre daný priestor. Všetko, čo je príliš malé, bude vyzerať nenápadne a príliš veľké koberce nebudú ležať rovno na podlahe, čím hrozí nebezpečenstvo zakopnutia. Pre úsporu miesta môžete skúsiť rôzne šikovné nápady do kúpeľne.

obdĺžnikový koberček do kúpeľne
Obdĺžnikové koberce alebo predložky zaberú viac miesta. To môže byť pre mnoho ľudí praktické

Ako často by ste  mali koberec v kúpeľni čistiť?

Od toho, ako sa o koberec staráte, závisí aj jeho celková životnosť. Pravidelné čistenie eliminuje baktérie a je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o čistotu kúpeľne. Kúpeľňovú predložku je možné po použití jednoducho zavesiť nad vaňu alebo sprchu a potom ju každý druhý týždeň vyprať. Údržba protišmykových kobercov v kúpeľni je o čosi zložitejšia. Požiadavky na čistenie sa líšia od samotného materiálu. Tu je však  niekoľko základných pravidiel:

 • Vytrepte koberec, aby ste z neho odstránili všetky nečistoty a vlasy.
 • Uistite sa, že ste starostlivo skontrolovali štítok, ktorý obsahuje pokyny na čistenie koberca, ktorý máte.
 • Väčšina druhov kobercov sa dá prať v práčke, avšak je potrebné zvoliť jemné pranie, aby ste nepoškodili protišmykovú podložku koberca. Pre textilné koberce zvoľte miernu alebo vysokú teplotu, aby ste zabezpečili zničenie plesní a baktérií.
 • Pokiaľ máte koberce určené len na ručné čistenie, vyrobené napríklad z bambusu, juty, a iných prírodných materiálov, naplňte jednoducho umývadlo alebo vaňu vodou, pridajte prací prostriedok a koberec pomocou špongie jemne vydrhnite. Po umytí koberec oplachujte studenou vodou, pokiaľ nebude odstránené všetko mydlo.

 

Čo kúpiť? Najlepšie koberce a predložky do kúpeľne

Táto kúpeľňová predložka je aktuálne cenovým trhákom. Ide o obdĺžnikový tvar dostupný v rôznych farebných prevedeniach. Materiál je z prírodného vlákna a výhodou výrobku je jeho protišmyková vlastnosť.  Je možné ju prať v práčke pri teplote do 30 °C , nežehliť a sušiť v bubnovej sušičke pri nízkej teplote. Nečistiť chemicky. Ide o naozaj lacný koberec do kúpeľne.

lacný koberec do kúpeľne

 

 

Kúpeľňová predložka dostupná v prírodných farbách, obdĺžnikového tvaru, z prírodného vlákna s povrchom ženilky. Odporúča sa ručné umývanie.

odblžnikový koberec do kúpeľne

 

Táto kúpeľňová predložka je vhodná do kúpeľne s podlahovým kúrením. Ide o predložku obdĺžnikového tvaru s potlačou a z materiálu zo syntetického vlákna. Odporúča sa prať v práčke pri teplote do 30 °C, nežehliť a nesušiť v bubnovej sušičke. Nečistiť chemicky.

kúpeľnová predložka vzor

 

 

Okrúhla kúpeľňová predložka, dostupná v rôznych farebných prevedeniach, z materiálu zo syntetického vlákna. Odporúča sa prať v práčke pri teplote do 30 °C, nežehliť a nesušiť v bubnovej sušičke. Nečistiť chemicky.

červená kúpeľnová predložka

 

 

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.