Koberce, ktoré pokrývajú celú plochu miestnosti už nie sú ani zďaleka tak populárne ako zvykli. V dnešnej dobe sú uprednostňované koberce pre konkrétnu oblasť miestnosti, najmä v obývacej izbe, hlavne pre ich praktickosť a širokú škálu výberu. Takéto koberce vedia pridať pohodlie a útulnosť do vašej domácnosti a taktiež prispieť ako zaujímavý estetický prvok a rozjasniť miestnosť.

Predtým, než sa rozhodnete si takýto koberec zadovážiť, je dôležité vziať do úvahy viacero faktorov aby ste sa uistili, že ste si zvolili ten správny.

Ako vybrať koberec do obývačky

Akú veľkosť koberca do obývačky vybrať ?

Jednou z najväčších chýb, ktoré ľudia robia pri dekorovaní obývacích izieb, je použitie nevhodnej veľkosti koberca, najčastejšie príliš malý

Veľkoobchody ponúkajú škálu štandardných veľkostí (napríklad 200x300cm) , ale ak veľkosť nevyhovuje vášmu priestoru, môžete si nechať  vyrobiť koberec na mieru. Záleží na type koberca, ale požiadať o rozmer na mieru nie je až tak finančne odlišné, ako by ste očakávali.  

 

Postup pri výbere veľkosti:

  1. Uistite sa, že váš koberec je širší ako pohovka na oboch stranách minimálne o 15 centimetrov.
  2. Koberec by mal správne byť pod celou dĺžkou pohovky.
  3. Medzera medzi veľkými kusmi nábytku, ako napríklad pohovka a konferenčný stolík, by ideálne mala byť okolo 60 cm (ak to vaša obývacia izba umožňuje). To vám môže pomôcť vypočítať celkovú veľkosť koberca.
  4. Extra tip: Vyskúšajte si veľkosť koberca na podlahe pomocou papierovej lepiacej pásky pre lepšiu predstavu.

Farba a vzor koberca

Pokiaľ ide o výber dekoratívneho koberca, je potrebné dobre zvážiť farbu a vzor. Výber žltého koberca so vzorom môže byť skvelým spôsobom, ako pridať farbu a zaujímavosť miestnosti s neutrálnym nábytkom a stenami. Naopak jednoduchý koberec v neutrálnej farbe napríklad sivej, bielej alebo čiernej môže byť ideálnym spôsobom, ako prepojiť a zjemniť výrazný nábytok. 

Najideálnejšie je mať jeden alebo dve výrazné prvky a zvyšok miestnosti nechať neutrálnejší a koberec je ideálny prvok, s ktorým môžete oživiť inak nezaujímavý priestor.

Mohlo by vás zaujímať: Ako vybrať koberec do detskej izby?

Pre domácnosti s malými deťmi alebo s domácimi miláčikmi sa odporúča vzorovaný koberec, ktorý lepšie zakryje menšie nečistoty, zatiaľ čo jednoduchý a svetlý koberec je náchylnejší na škvrny. Ak je vašim cieľom opticky zväčšiť priestor, zamerajte sa na pruhované vzory.

 

Ak ste nadšencom živých farieb a aj napriek farebným stenám a nábytku túžite po pestrom koberci, pokúste sa nájsť taký, ktorý  prepojí a stiahnete všetky farby dokopy. Cieľom je zabezpečiť, aby farby a motívy medzi sebou nebojovali; v opačnom prípade skončíte s vizuálne preplneným priestorom.

Pamätajte, že podlaha má obrovský vplyv na celkový vzhľad miestnosti, takže si vyberte štýl, ktorý vás rýchlo neomrzí.

 

moderný koberec v obývačke
Moderné koberce môžu byť v žltej ale aj neutrálnej sivej farbe. Obidve majú svoju cieľovú skupinu

 

Materiál koberca do obývačky

Materiál, ktorý si vyberiete, je dôležitý pre životnosť vášho koberca. Je pochopiteľné, že pri výbere materiálu môže zohrávať úlohu aj váš rozpočet. 

Pred zakúpením si premyslite, čo chcete kobercom docieliť. Vlnené koberce môžu pridať teplo a pohodlie, zatiaľ čo prírodné materiály, ako sisal a juta sú trochu drsné. Hodváb je mäkký a krásny, ale tiež drahý a ťažko sa čistí, naopak syntetické vlákna sú jednoduchšie na údržbu.

Mohlo by vás zaujímať: Ako vybrať koberec do kúpeľne ?

Vrstvenie kobercov

Ak chcete svoj priestor zvýrazniť ešte viac, vyskúšajte vrstvenie kobercov na seba. Týmto spôsobom môžete pridať viac farby a vzorov a je to obzvlášť skvelý trik na sezónne dekorovanie. V chladnejších mesiacoch môžu vrstvené koberce dodať útulnosť a extra pocit tepla.

Koberce v našom katalógu

Nezabudnite na podložku pod koberec

Dobrá podložka pod koberec zaistí koberec na mieste aby nekĺzal. Aj koberce, ktoré sú pod nábytkom sa môžu posúvať alebo zvlniť, a tak hrozí nebezpečenstvo zakopnutia. 

Podložka pod koberec pomáha ukotviť koberec na podlahu a zabráni jeho pokrčeniu alebo posúvaniu pri bežnom používaní. Vďaka tomu je koberec bezpečnejší a esteticky príjemnejší na pohľad.  Ak máte v obývačke luxusný koberec vo vyššej cennovej kategórií podložku oceníte tiež. Posúvanie koberca ho môže totiž časom poškodiť.

 

Bez ohľadu na typ podlahy, pod kobercom, je potrebné podlahu chrániť. Spodná časť koberca môže byť niekedy drsná, čo by mohlo spôsobiť škrabance na tvrdom dreve alebo inom type podlahy s tvrdým povrchom.

 

Ak je dôvodom pre kúpu koberca studená podlaha, podložka pod koberec vám zaistí extra vrstvu tepelnej izolácie.

 

Zdroje:

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.