Dnes si povieme o jednom snáď najznámejšom teoretickom fyzikovi. A nie nebude to Shaldon Cooper z Texasu, ale Albert Einstein z Nemecka. Všeobecne uznávaný ako jeden z najvplyvnejších fyzikov všetkých čias. Samozrejme, že je najznámejší kvôli svojej teórii relativity, avšak významne prispel aj rozvoju kvantovej mechaniky. Takže pomáhal budovať piliere modernej fyziky ako ju poznáme dnes.

Albert Einstein pri práci
Albert Einstein pracoval veľa a dlho. Zdroj: ZaujimavySvet

Kde a kedy sa narodil Albert Einstein ?

Albert Einstein sa narodil v Ulme vo Württemberskom kráľovstve (Nemecká ríša) v roku 1879 do rodiny židov. Keď mal len jeden rok, tak sa jeho rodina presťahovala do Mníchova, kde jeho otec a strýko založili elektrotechnickú fabriku J. Einstein & Cie (vyrábali elektrické zariadenia na princípe jednosmerného prúdu).

Skorý životopis: detstvo a dospievanie

Aj keď bol síce Einstein pôvodom žid navštevoval katolícku základnú školu v Mníchove. Následne navštevoval Luitpold-Gymnasium (dnes Albert Einstein Gymnasium). Tam získal vyššie základné a stredoškolské vzdelanie.

Albert Einstein dieťa
Albert Einstein ako dieťa. Zdroj: wikimedia

Einstein vynikal v matematike a fyzike už od jeho skorej mladosti. Jeho úroveň napredovala míľovými krokmi a bol roky vzdialený od svojich rovesníkov. Tak nejako sa mu v 12 rokoch podarilo si dokázať Pytagorovu vetu svojím originálnym dôkazom. A keďže je veľmi bežné u tak malých chlapcov sa „drilovať“ matematiku počas letného voľna, on si sadol do kníh a naučil sa algebru a euklidovskú geometriu. Veď prečo nie. Súkromný učiteľ s ním už s ním nestíha držať krok.

Vo veku 16 rokov ho prijali na Švajčiarsku federálnu polytechnickú školu v Zürichu. Síce vo všeobecnej časti skúšky nedosiahol požadovanú úroveň, ale podarilo sa mu získať výnimočné hodnotenie v matematike a fyzike. Následne navštevoval ešte Argovskú kanotálnu školu v Aarau. Tam sa mu podarilo dokončiť stredoškolské vzdelanie.

Prepadol Albert Einstein z matematiky?

V januári 1896 sa Einstein so súhlasom svojho otca vzdal občianstva v nemeckom kráľovstve Württemberg, aby sa vyhol vojenskej službe. A už v septembri toho istého roku absolvoval švajčiarsku maturitnú skúšku, z ktorej sa mu podarilo získať najvyššie hodnotenia (väčšinou). Na stupnici hodnotenia od 1 do 6, kde 6 je tá najlepšia známky, bol ohodnotený 6 z fyziky a matematických predmetov. Ako inak samozrejme. Tento fakt prispel k známemu mýtu, že Albert Einstein prepadol z matematiky keďže u nás sa hodnotia predmety opačne.

V jeho 17 rokoch sa potom zapísal na štvorročné diplomované štúdium v programe učiteľstva matematiky a fyziky. Marie (o rok staršia od neho) sa následne presťahovala do Olsbergu a bola zamestnaná ako učiteľka. Avšak situácia asi až tak zaľúbencom nepriala, pretože na scénu prichádza budúca Enisnteinova manželka. 20-ročná Srbka Mileva Marić. No byť jedinou ženou medzi 6 študentmi matematicko-fyzikálnej sekcie tohto kurzu má asi svoje výhody. Hovorí sa, že protiklady sa priťahujú, ale nájsť niekoho s kým mohol Einstein budovať priateľstvo a dlhé hodiny diskutovať o čítaní kníh a fyzike mimo školských múrov. To pomohlo vzniku romániku medzi nimi. Dokonca sa raz Enisntein vyjadril, že uprednostňuje štúdium vedľa nej.

Roku 1900, mal to pekné okrúhle, Zložil Einstein skúšky a získal federálny učiteľský diplom.

 

Citáty Alberta Einsteina

Je tiež známy svojimi výrokmi, ktoré sú populárne dodnes. Niektoré voľne preložené sú tieto:

 • Život je ako jazda na bicykli. Aby sa udržal balans, musíš byť stále v pohybe.
 • Nasnažte sa byť úspešným človekom, ale snažte sa byť človekom s hodnotami.
 • Gravitácia nie je zodpovedná za to, že sa ľudia zamilujú.
 • Kreativita je zabávajúca sa inteligencia.
 • Kto nikdy neurobil žiadnu chybu, nikdy neskúsil nič nové.
 • Všetko je možné opísať vedecky, ale nemalo by to zmysel. Nemalo by to ale zmysel. To je ako keby ste opísali Beethovenovu symfóniu ako variáciu tlaku vĺn.
 • Logika vás vezme z bodu A do Z, ale predstavivosť vás vezme kdekoľvek.
 • Svet je nebezpečné miesto na život, nie kvôli zlým ľuďom, ale kvôli ľuďom, ktorí s tým nič nerobia.
 • Čo je správne nie je vždy populárne a čo je populárne nie je vždy správne.
na prechádzke
Albert Einstein sa rád prechádzal a niekoľko jeho citátov o politike či štáte sa zapísali do histórie. Zdroj: wikimedia

Čo povedal Albert Einstein o štáte?

Známy je jeho výrok o štáte. Aktuálny za jeho života a rovnako aktuálny aj dnes. Albert Einstein o štáte povedal: “ Štát je tu pre ľudí nie ľudia pre štát“.

Stručné zaujímavosti zo života Alberta Einsteina

Tento článok je naozaj na dlhé čítanie. Ak sa vám do toho nechce alebo ho plánujete dokončiť neskôr môžete si prečítať aspoň tieto rýchle zaujímavosti a fakty ze jeho života

 1.  Na väčšinu svojich objavov prišiel Einstein iba zapojením kreativity a vizualizácie vo svojej hlave.
 2.  Albert  sa ako dieťa veľmi pomaly učil aj rozprával.
 3. Patológ, ktorý pracoval na Einsteinovom tele mu po smrti ukradol mozog a schovával ho v dóze po dobu 20 rokov.
 4.  Einsteinove peniaze z Nobelovej ceny išli jeho ex-manželke . Totiž to bola jedna z podmienok rozvodovej zmluvy.
 5.  Bol mu navrhnutý úrad prezidenta v štáte Izrael, ktorú slušne odmietol.
 6. Einstein pohorel na príjamcích skúškach na univerzitu a zopakoval si ich o rok.
 7. Nevyhral však Nobelovku za známu teóriu relativity ale za fototelektrický efekt.
 8.  Bol známy svojou zlou pamäťou . Nepamätal si čísla, dátumy ani mená.
 9. Jeho tvár poslúžila pri vzniku známej postavy  z filmu Star Wars – Majstra Yodu.
 10.  Nikdy nevlastnil auto a nikdy sa nenaučil šoférovať.
 11. Neznášal nosenie ponožiek.

 

Manželstvá Alberta Einsteina

V roku 1987 bola objavená jeho korešpondencia medzi ním a Marić, ktorá tak nejak odhalila, že má pár dcéru s menom Lieserl narodenú v roku 1902 v Novom Sade. Tam Marić bývala so svojimi rodičmi. On sa následne vrátila do Švajčiarska ale bez dcéry, ktorej skutočné meno nie je dodnes známe. Sú isté náznaky z inej korešpondencie, že dcéru dali na adopciu, alebo zomrela na šarlach v skorom detstve.

Albert Einstein s manželkou
zdroj: wikimedia

Hans Albert Einstein

Einstein a Marić sa vzali v roku 1903 a v máji ďalšieho roku sa im narodil syn. Hans Albert Einstein v 1910 v Zürichu. Do Berlína sa presťahovali o štyri roky neskôr. Avšak jeho manželka sa vrátila naspäť do Zürichu spolu s ich synmi. Tak trochu sa dozvedela o blízkom vzťahu jej manžela a jeho sestrenice – Elsa Löwenthal. Manželský pár sa rozviedol až v roku 1919 po tom, čo už 5 rokov žili oddelene. Papierovačky a byrokracia okolo rozvodu trvajú. A keďže v rámci vyrovnania porozvodového – sľúbil Einstein exmanželke akúkoľvek budúcu Nobelovu cenu.

Einstein sa oženil s Löwenthal v roku 1919, po tom, čo s ňou mal vzťah od roku 1912. V roku 1933 emigrovali do Spojených štátov amerických. Bohužiaľ, Else diagnostikovali problémy so srdcom a obličkami v roku 1935 a zomrela v decembri 1936.

Avšak tento teoretický fyzik nemal o spoločenský život so ženami núdzu. Už roku 1923 sa Einstein zamiloval do sekretárky menom Betty Neumann. Áno, bol ženatý s druhou manželkou. Hebrejská univerzita v Jeruzaleme zverejnila v roku 2006 vo zväzku listov, to ako Einstein opisoval asi 6 žien, s ktorými trávil čas a od ktorých dostával dary ešte počas manželstva s Elsou. Medzi nimi boli:

 • Margarete Lebach, bola plavá Rakúšanka
 • Estella Katzenellenbogen, bola bohatá majiteľka kvetinárstva
 • Toni Mendel bola bohatá Židovka a zároveň vdova
 • Ethel Michanowski, bola berlínska socialistka

Následne po smrti Elsy, mal krátky vzťah s Margaritou Konenkovou. Tá pre zmenu bola ruskou špiónkou a bola vydatá za sochára Sergeja Konenkova. Asi mali dosť voľné manželstvo, pretože sochár vytvoril Einsteinovi bustu.

zdroj: wikimedia

Vynálezy a objavy Alberta Einsteina, ktoré zmenili svet

Mnoho teórií s ktorými Albert Einstein prišiel je pre bežných ľudí ťažko uchopiteľná. No aj napriek tomu je potrebné ich poznať, pretože zmenili svet fyziky aj vedy ako ju odborníci poznajú. Ide napríklad o

Teórie a objavy

 • Teória relativity
 • Špeciálna teória relativity
 • Avogadroovo číslo
 • Boseho–Einsteinov kondenzát
 •  Všeobecná teória relativity

 • Fotoelektrický efekt

 • Dualita vlny a častíc

Vynálezy

Keď sa bavíme o vynálezoch Alberta Einsteina musíme podotknúť jednu dôležitú vec. Aj napriek tomu, že na základe teórií, ktoré Albert Einstein predstavil vzniklo mnoho vynálezov len máloktorý vynašiel on sám. Nebol totiž vynálezca ale teoretický fyzik. Avšak, zopár pokusov nájdeme ide napríklad o:

 • “ Eko“ chladnička – V roku 1930 dostal patent na dizajn chladničky, ktorá po rokoch znova zaujala vedcov. Nepoužíva totiž freóny ako je to zaužívané pri dnešných chladničkách. Namiesto toho používa látky amoniak, bután a vodu a ešte navyše využíva veľmi malé množstvo energie. Vedcov zaujíma preto, lebo môže ísť o ekologickú alternatívu k dnešným chladničkám.

Ďalšie vynálezy, ktoré vznikli na základe jeho objavov sú napríklad:

 • Atómová bomba
 • Lasér
 • GPS

Neskorší život  Alberta Einsteina a akademická kariéra

Bol uznávaný ako popredný vedec a bol vymenovaný za prednášajúceho na univerzite v Berne v roku 1908. Nasledujúci rok, po prednáške o elektrodynamike a princípe relativity na univerzite v Zürichu, ho Alfred Kleiner odporučil na fakultu na novovytvorenú profesúru teoretickej fyziky. Einstein bol vymenovaný za mimoriadneho profesora.

Stal sa riadnym profesorom na nemeckej Karlo-Ferdinandovej univerzite (áno, tá Karlova univerzita) v Prahe v apríli 1911, čím prijal rakúske občianstvo v Rakúsko-Uhorsku. Počas svojho pražského pobytu napísal 11 vedeckých prác, z toho päť o radiačnej matematike a o kvantovej teórii pevných látok.

Einstein ako učiteľ
zdroj: wikimedia

V júli 1912 sa vrátil na svoju alma mater v Zürichu. Od roku 1912 do roku 1914 bol profesorom teoretickej fyziky na ETH Zürich, kde vyučoval analytickú mechaniku a termodynamiku. Študoval tiež mechaniku kontinua, molekulárnu teóriu tepla a problém gravitácie, na ktorých spolupracoval s matematikom a priateľom Marcelom Grossmannom. Na jar roku 1913 ho zlákali presťahovať sa do Berlína.

Pretože mu ponúkli členstvo v Pruskej akadémii vied a s tým bolo spojené miesto profesora na Berlínskej univerzite. Takže sa mohol výlučne sústrediť na výskum. Členstvo v akadémii zahŕňalo platený plat a profesúru bez pedagogických povinností na Humboldtovej univerzite v Berlíne. Do akadémie bol oficiálne zvolený 24. júla a nasledujúci rok sa presťahoval do Berlína. A to, že mohol bývať v blízkosti svojej sesternice s ktorou mal románik bolo len ďalšie plus.

Foto:wikimedia

Keď v roku 1914 vypukla prvá svetová vojna, plán na Fyzikálny inštitút cisára Wilhelma sa oneskoril. Inštitút bol založený 1. októbra 1917, jeho riaditeľom bol Einstein. Ešte rok predtým bol zvolený za prezidenta Nemeckej fyzikálnej spoločnosti.

Teória relativity

V roku 1911 Einstein použil svoj princíp ekvivalencie z roku 1907 na výpočet odklonu svetla od inej hviezdy gravitáciou Slnka. V roku 1913 Einstein tieto výpočty zlepšil použitím Riemannovho časopriestoru na reprezentáciu gravitačného poľa. Na jeseň roku 1915 Einstein úspešne dokončil svoju všeobecnú teóriu relativity, ktorú použil na výpočet tejto odchýlky a perihéliovej precesie Merkúra. Predpoveď vychýlenia potvrdil počas zatmenia Slnka Arthur Eddington. Pozorovania boli publikované v medzinárodných médiách, vďaka čomu sa stal celosvetovo známym.

Génius Albert Einstein – biografický seriál

Seriál Genius od National Geographic sa zameriava na známe historické osobnosti. Určite odporúčame sériu venovanú práve Albertovi Einsteinovi.

Aké IQ mal Albert Einstein ?

Každý rok sa objaví niekoľko článkov aj v slovenských médiách o ľuďoch, ktorí majú väčšie IQ ako Albert Einstein. Keď si zadáte do Googlu Albert Einstein IQ vybehne na vás mnoho rôznych výsledkov. Žiaden z nich však nie je vierhodný pretože IQ testy boli v časoch Einsteinovej kariéry ešte v prvopočiatkoch. Od tej doby sa meranie IQ zdokonalilo. Mnoho médií označuje Einsteinove IQ ako 160, čo bol vtedajší maximum. Nikto ale netuší, kde má toto tvrdenie svoj zdroj.  Čiže môžeme tvrdiť, že netušíme aké mal Einstein IQ pretože aj keby vtedy nejaký test podstúpil nemožno ho prirovnať k dnešnému meraniu.

Albert Einstein a Oppenheimer
Albert Einstein a Oppenheimer. Foto: wikimedia

Cestovateľský život Alberta Einsteina

Einstein prvýkrát navštívil New York 2. apríla 1921, kde ho oficiálne privítal starosta John Francis Hylan, po ktorom nasledovali tri týždne prednášok a recepcií. Ďalej predniesol niekoľko prednášok na Columbia University a Princton University a vo Washingtone sprevádzal predstaviteľov Národnej akadémie vied.

Po návrate do Európy bol hosťom britského štátnika a filozofa vikomta Haldana v Londýne, kde sa stretol s viacerými renomovanými vedeckými, intelektuálnymi a politickými osobnosťami a mal prednášku na King’s College London.

Albert
Popularita Alberta Einsteina trvá dodnes. Foto: ZaujimavySvet

V roku 1922 ho jeho cesty zaviedli do Ázie a neskôr do Palestíny v rámci šesťmesačnej exkurzie a rečníckeho turné, keď navštívil Singapur, Cejlón a Japonsko, kde predniesol sériu prednášok pre tisícky Japoncov. V liste svojim synom opísal svoj dojem z Japoncov ako skromných, inteligentných, ohľaduplných a so skutočným citom pre umenie. Kvôli jeho cestám na Ďaleký východ si nemohol osobne prevziať Nobelovu cenu za fyziku na odovzdávaní cien v Štokholme v decembri 1922.

Samozrejme toto nie sú jeho jediné dobrodružstvá v exotických krajinách. Navštívil aj krajiny južnej Ameriky ako Argentína a Uruguaj.

 

Albert Einstein a vedci
Albert Einstein a ďalší významní vedci tej doby . Foto:wikimedia

Život v USA

Vo februári 1933, keď bol na návšteve v Spojených štátoch, Einstein vedel, že sa nemôže vrátiť do Nemecka s nástupom nacistov k moci pod vedením nového nemeckého kancelára Adolfa Hitlera. Na amerických univerzitách začiatkom roku 1933 absolvoval svoju tretiu dvojmesačnú hosťujúcu profesúru na Kalifornskom technologickom inštitúte v Pasadene. Vo februári a marci 1933 gestapo opakovane prepadlo byt jeho rodiny v Berlíne. Po pristátí v Antverpách v Belgicku Einstein okamžite odišiel na nemecký konzulát a odovzdal svoj pas, čím sa formálne vzdal nemeckého občianstva.

Einstein sa stal americkým občanom v roku 1940. Krátko po tom, čo sa usadil vo svojej kariére na Inštitúte pre pokročilé štúdium v Princetone v štáte New Jersey, vyjadril svoje uznanie meritokracii v americkej kultúre v porovnaní s Európou. Uznával „právo jednotlivcov hovoriť a myslieť si, čo chcú“ bez sociálnych bariér. V dôsledku toho boli jednotlivci povzbudzovaní, aby boli kreatívnejší, čo je vlastnosť, ktorú si cenil už od raného vzdelávania.

Vedecká kariéra

V priebehu svojho celého života publikoval stovky kníh a článkov. Publikoval stovky kníh a článkov. Einsteinove intelektuálne úspechy a originalita urobili zo slova „Einstein“ synonymum „génia“. Okrem práce, ktorú robil sám, spolupracoval aj s ďalšími vedcami na ďalších projektoch vrátane štatistiky Bose-Einstein, chladničky Einstein a ďalších.

Okrem dlhoročných spolupracovníkov Leopolda Infelda, Nathana Rosena, Petra Bergmanna a ďalších mal Einstein aj niekoľko jednorazových spoluprác s rôznymi vedcami.

Foto: ZaujimavySvet

Ako zomrel Albert Einstein ?

Smrť Alberta Einsteina je rovnako zaujímavá ako jeho život.  Einstein zomrel 18. apríla 1955 ako 76 ročný. Potom, čo Einsteina priviezli do nemocnice zriekol sa akejkoľvek lekárskej starostlivosti. K tejto príhode sa viaže zrejme aj jeho posledný slávny citát : “ Chcem odísť vtedy, keď to chcem ja, príde mi bez chuti predlžovať život umelo. Svoj podiel som tu zanechal, je čas ísť .“  Einstein zomrel na prasknutie cievy blízko srdca. Pred smrťou ešte sa ešte vyjadril, že si neželá aby jeho pozostatky boli akokoľvek študované. Toto prianie sa mu bohužiaľ nesplnilo keďže po jeho smrti mu niekto ukradol mozog.

Mohlo by vás zaujímať: Viac o vynálezoch ako napríklad Nikola Tesla

Na naších stránkach sa snažíme prinášať prínosný historický obsah. V našich článkoch sme sa venovali napríklad najznámejších slovenským vynálezcom alebo trochu výstrednejším vedcom ako napríklad Nikola Tesla. Prečítajte si

 

Zdroje

https://interestingengineering.com/7-of-albert-einsteins-inventions-that-changed-the-world

https://allthatsinteresting.com/albert-einstein-death

https://www.biography.com/scientist/albert-einstein

 

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.