Zvierací druh- aligátora netreba príliš predstavovať. Zvyknú dorastať až do 5,5 metra, majú temné veľké oči a obrovskú mohutnú hlavu. Ich končatiny a chvost oplývajú enormnou silou. Sú perfektní plavci a po súši vedia na krátku vzdialenosť rýchlo behať. Existujú dva druhy aligátorov – čínsky a americký.

Animals - National Geographic
Animals – National Geographic

 

Aligátor severoamerický v teplej Floride

Aligátora amerického nájdete v naozaj početnom zastúpení na Floride. Napriek tomu, že obrovskí aligátori žijú priamo pri ľudských mestách a obydliach sa s nimi ľudia snažia žiť v harmónii. Na Floride žije viac ako milión aligátorov. Tak ako krokodíly, tak aj aligátory sa vyvinuli z predka z čias dinosaurov. Aligátory zostali takmer bez zmeny v ich vývoji takmer 37 miliónov rokov.

Človek verzus aligátor?

Polícia má povolené zasahovať usmrtením aligátora iba v ojedinelých prípadoch, v ktorých by aligátor mohol smrteľne ublížiť človeku. Frekvencia závažných, človekom nevyprovokovaných atakov aligátora sa na Floride rozrástla spolu s nárastom populácie štátu. Smrteľné útoky však zostávajú vzácne.

Everglades Holiday Park
Everglades Holiday Park

Kŕmenie aligátorov je zakázané

Aligátory jedia to, čo je ľahko dostupné a uloviteľné. Na Floride je nezákonné kŕmiť divokých aligátorov, pretože to spôsobuje stratu ich plachosti z ľudí. Aligátory lovia svoju korisť na pobreží a vo vode, neexistuje žiadny dôkaz, že by sa aligátor snažil na súši uloviť zviera alebo človeka.

Zriedkavé útoky

Na Floride od roku 1973 bolo aligátormi usmrtených len 23 ľudí a obeťami útoku sa stalo 383 ľudí, ktorých aligátor uhryzol. V priemere je ročne napadnutých 7 ľudí aligátormi.

Snopes
Snopes

Aligátorove obete

Väčšina z detských obetí do 15 rokov bola usmrtená v sladkovodných plochách. Ostatné obete zahŕňajú: 2 ročné dievčatko, ktoré sa vzdialilo od svojho domu k pobrežiu vôd, 3 ročného chlapca, ktorého zabudli na kúpalisku, 36 ročného muža plávajúceho cez rybník, keď sa snažil uniknúť polícii.

Výlet za aligátormi

Na Floride sa nachádza viacero fariem a parkov, kde pod špeciálnym dohľadom chovajú tieto nebezpečné tvory a sprístupňujú širokej verejnosti pohľad na ne. Pred zrakmi turistov ich kŕmia, či predvádzajú nebezpečné triky. Taktiež sa špeciálnou loďou môžete vydať do sladkých vôd a mokradí preskúmať tieto tvory v ich prirodzenom prostredí pod vedením skúseného personálu.

Florida Youth Conservation Centers Network
Florida Youth Conservation Centers Network

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.