Odhaduje sa, že alkohol spôsobil v minulom roku viac ako 740 000 prípadov rakoviny, pričom najviac ľudí malo rakovinu pažeráka, pečene a prsníkov. Možno sa čudujete ako môžu niektoré rakoviny súvisieť s alkoholom, no existujú dôkazy, že konzumácia alkoholu spôsobuje množstvo druhov rakoviny, aj takých, ktoré s ním zdanlivo nesúvisia. 

Foto od Pixabay

Aby bolo možné presne určiť koľko prípadov rakoviny môže súvisieť s alkoholom globálne, tím vedcov použil údaje, ktoré hovoria o tom aká je spotreba alkoholu a údaje, ktoré odhadujú riziko pre vznik rakoviny. Súčasne skombinovali zistené údaje s existujúcimi odhadmi nových prípadov rakoviny očakávaných pre rok 2020.

Vedci poukázali na dôležitosť obdobia latencie medzi rokom konzumácie alkoholu a rokom diagnostikovania rakoviny. Spoluautorka Harriet Rumgay vysvetlila, že k vývoju rakoviny dochádza oneskorene. Na základe zistených údajov vedci skonštatovali, že konzumácia alkoholu v roku 2020 zodpovedá za 568 700 prípadov rakoviny u mužov a 172 600 prípadov u žien. 

Foto od Pixabay

Keď sa skúmali príčiny pre každý typ rakoviny zvlášť, tak sa zistilo, že najviac prípadov bolo zaznamenaných pri rakovine pažeráka, ústnej dutiny, hltana a pier. Väčšina prípadov rakoviny pritom súvisela s nadmerným požívaním alkoholu, avšak aj pohár vína vypitý každý deň bol údajne zodpovedný za 35 400 až 145 800 prípadov. Harriet dodala, že je potrebné lepšie pochopiť súvislosť medzi alkoholom a rakovinou a podľa nej je potrebné prijať opatrenia, ktorými sa zníži konzumácia alkoholu.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.