Nový výskum naznačuje, že tí, ktorí fajčia marihuanu, môže ich mozog zostarnúť až o takmer tri roky. V zásade to funguje tak, že marihuana podľa najnovšej štúdie zrýchľuje starnutie mozgu približne o 2,8 roka, čo je horšie ako je to v prípade bipolárnej poruchy alebo hyperaktívnej poruchy s deficitom pozornosti.

Foto od wikimedia

Pre porovnanie, pre človeka trpiaceho schizofréniou to je ešte o niečo horšie, pri nej totiž zostarne mozog až o 4 roky. Čo sa týka pitia alkoholu, tak v jeho dôsledku starne mozog o 0,6 roka. Starnutie mozgu je definované zníženým množstvom krvi, ktorá preteká cez orgán. Štúdia prináša najmä nové zistenia o účinkoch fajčenia kanabisu a autor štúdie si myslí, že dal dostatočný dôvod k tomu, aby ukázal, aká je to škodlivá rastlina. Vedúci autor, Dr. Daniel Amen povedal: „Toto zistenie o marihuane bolo obzvlášť dôležité, pretože naša kultúra začína marihuanu vnímať ako neškodnú látku. Táto štúdia by mala tento názor zvrátiť.“

Znížený prietok krvi mozgom môže pritom spôsobiť zdravotné komplikácie, ako je mozgová mŕtvica či demencia. Pri výskume sa použilo množstvo údajov zhromaždených z mozgu až 31 227 ľudí, takže nešlo o bezvýznamný výskum. Skenovanie sa uskutočňovalo v období sústredenia a odpočinku u ľudí vo veku od deviatich mesiacov do 105 rokov. Snažili sa zistiť faktory, ktoré prispievajú k starnutiu mozgu a definovať ich. Vedci v podstate analyzovali krv, ktorá pretekala 128 rôznymi oblasťami mozgu a potom tieto údaje použili na určenie veku osoby, na ktorú sa pozerali. Keď sa dozvedeli, koľko má v skutočnosti táto osoba rokov, mohli posúdiť, ako rýchlo došlo k starnutiu mozgu.

brain fotografia
Foto od pixabay

George Perry z Texaskej univerzity v San Antoniu uviedol: „Toto je jedna z prvých štúdií založených na populácii a tieto veľké štúdie sú nevyhnutné na zodpovedanie otázok ako udržať štruktúru a funkciu mozgu počas jeho starnutia. Na základe jednej z najväčších štúdií zobrazovania mozgu, aké sa kedy urobili, môžeme teraz sledovať bežné poruchy a správanie, ktoré spôsobujú predčasne starnutie mozgu. Štúdia tak prináša mnoho užitočných informácii. A to aj tú, že lepšia liečba týchto porúch môže spomaliť alebo dokonca zastaviť proces starnutia mozgu. Ďalší z autorov štúdie, Sachit Egan zo spoločnosti Google, uviedol: „Výsledky naznačujú, že vek jednotlivca môžeme predpovedať na základe vzorcov mozgového toku krvi. Okrem iného sme položili základy na ďalšie skúmanie toho, ako bežné psychiatrické poruchy môžu ovplyvniť zdravé vzorce toku krvi mozgu.“

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.