O rastline Aloe vera sme si čo to napísali už aj na našich stránkach. Predstavili sme vám základne  účinky Aloe Vera spolu s dôvodmi prečo túto rastlinu pomenovávali v starovekom Egypte ako „rastlinu nesmrteľnosti“. Dnes vám predstavíme bližšie iba jeden produkt z tejto rastliny a tým je  aloe vera šťava, ktorej pitie môže mať zásadný účinok na vaše zdravie a život.

Aloe vera šťava

Zdravotné účinky štavy z Aloe vera.

Pozor teraz sa nebavíme o „komerčnom aloe vera ďzusíku“, ktorý si kupíte v najbližšom vietnamskom bistre . Bavíme sa o koncentrovanej a kvalitnej šťave, ktorej účinky boli na ľudský organizmus vedecky preukázané .

 

1. Šťava z aloe vera pomáha pri liečení cukrovky.

Už dlhé roky sa používa výťažok z Aloe vera  na liečenie cukrovky naprieč Arabským poloostrovom.  Na vzorke 5000 pacientov, ktorý v rôznych formách trpeli na nejakú formu srdcovo-cievneho ochorenia  sa preukázali výrazné zlepšenia zdravotného stavu pri ľuďoch, ktorí mali cukrovku . Šlo o 177 cukrovkárov, ktorým sa normalizovala hladina cukru v krvi po 2 mesiacoch pravidelného pitia šťavy  z aloe.  Výskumníci za zhodujú, že benefitom bol vysoký obsah vlákniny, ktorú obsahuje šťava z Aloe vera.

2.  Dopad na srdce.

Rastlinu Aloe Vera mnoho ľudí pozná len vďaka jeho benefitom v spojení s pokožkou ( napríklad liečenie akné ) , málo ľudí vie aj o jeho pozitívnych účinkoch na srdce. Spomínaný výskum 5000 pacientov užívajúcich šťavu z aloe vera zaznamenal výrazný pokles LDL cholesterolu a navýšenie HDL cholesterolu.

 

3.  Znižuje  zápal ďasien a redukuje bolesť kĺbov.

To, že je aloe číslo 1 pri poranení pokožky je pomerne známe . Vhodné je však aj na vnútorne používanie, kde aloe redukuje zápal kĺbov, ktorý spôsobuje bolesť. Menšia štúdia v ktorej bol výťažok z aloe aplikovaný na ďasná naznačila, že  šťava z Aloe vera by mohla byť vhodným doplnkom pri liečení problémov s ďasnami.  Štúdia predpokladá, že vzorka 15 ľudí, ktorí využívali šťavu na čistenie a vyplachovanie ústnej dutiny zaznamenala zlepšenie vďaka jej antibakteriálnym účinkom . (zdroj)

TIP na článok:  Aloe vera gél – jeho všestranné pozitívne účinky fascinujú aj modernú medicínu

4. Aloe Vera podporuje imunitný systém.

Hlavne v  zimnom období ocenia šťavu z aloe ľudia, ktorí majú náchylný imunitný systém.  Polysacharidy obsiahnuté v aloe majú silné imunitu podporujúce účinky a tiež sú vhodnou prevenciou proti rakovine.

5. Zdroj vítamínu C

236 militrov šťavy obsahuje okolo 9,1g vitamínu C. Účinky vitamínu C na ľudské zdravie sú jedny z najviac potvrdených modernou medicínou.  Vďaka vitamínu C vie telo absorbovať železo z rastlinnej potravy. Spolu s pomarančmi, zelenou paprikou či grapfruitom je šťava z Aloe ďalším skvelým zdrojom tohto dôležitého vitamínu.

6. Hydratácia organizmu

Aloe je plné tekutiny ! Tým pádom sa javí ako jeden z najlepších prírodných prevencií dehydratácie.  Vďaka hydratácií sa telo zbavuje toxínov (detoxikuje) a dostatočne hydratácia rovnako pomáha správnej funkcií pečene.  Chcete tip? Skúste po ďalšom tréningu vo fitness centre hydratovať vďaka čistej šťave z Aloe.

7. Výživne zloženie

Táto šťava obsahuje zaujímavé nutričné zložky, ktoré pomáhajú k všeobecnému zdraviu organizmu. Okrem spomínaného vitamínu C obsahuje aj vitamíny B a E a kyselinu listovú.

Ďalšie zaujímavé látky v menších množstvách sú napríklad:

 • vápnik
 • meď
 • chróm
 • sodík
 • selén
 • magnézium
 • draslík
 • mangán
 • zinok

Aloe vera rastlina

 

 

Kde kúpite šťavu z Aloe Vera?

Šťavu odporúčame nakupovať predovšetkým u overených predajcov . Mnoho produktov v neznámych kamenných obchodoch môže byť nekvalitných a často sa zvykne šťava aj riediť. Nákup cez internet je nielen pohodlný ale v spojení s overeným internetovým predajcom aj bezpečný ako pre vašu peňaženku aj pre vaše zdravie.

 

 

Vedľajšie účinky šťavy z Aloe vera.

Ako sa hovorí „všetkého veľa škodí“ a tak aj pri extrakte z aloe je potrebné byť opatrný a nepreháňať to .  Odporúča sa 1 mililiter na 1 kilogram telesnej hmotnosti človeka.

Ak to s aloe preženiete môžu sa dostaviť vedľajšie účinky ako je napríklad poškodenie pečene, nevoľnosť alebo alergická reakcia.  Tiež môžete extrakt užívať v podobe kapsúl alebo tabliet ak si netrúfate dávkovať aloe sami .

Rafinovaná vs. nerafinovaná šťava

Čistá (rafinovaná) šťava z Aloe sa javí ako najlepšia možnosť . Táto štúdia vykonaná na myšiach potvrdila bezpečnosť čistej šťavy bez vedľajších účinkov.

Nerafinovaná šťava však môže pôsobiť laxatívne vďaka prítomnosti antrachinóninu . Pri výbere produktu sa preto zamerajte na tieto faktory, ktoré tvoria kvalitnú šťavu:

 • Šťava by mala byť čistá a zbavená farby
 • Šťava by mala byť spracovaná organickým (bio) spôsobom
 • Šťava by mala byť testovaná
 • Nakupujte u overených predajcov

 

 

 

 

 

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.