Aloe vera bola veľmi obľúbeným liečivom už v starovekom Egypte kedy ju pôvodní Egypťania nazývali “ rastlinou nesmrteľnosti“ . Pozitívne liečivé účinky si všimla aj samotná Kleopatra, ktorá Aloe využívala ako súčasť starostlivosti o pokožku a pravidelne si ho nanášala na kožu.  Tiež bolo Aloe súčasťou pohrebných rituálov v starom Egypte.  Nespracovaný Aloe vera gél tvorí z 96% voda, čo rastline pomáha prežiť v obzvlášť nehostinných oblastiach sveta.  Najcennejší extrakt sa nachádza  v listoch, kde gél obsahuje až 75 pozitívnych látok vrátane minerálov, vitamínov, aminokyselín a enzýmov.

Aloe vera rastlina

 

Podobne ako konope aj Aloe má až neuveriteľné všestranné využitie.   Mimo zdravotných benefitov sa jej semienka používajú ako súčasť biopaliva alebo z nej ľudia robia rôzne recepty . Najčastejšie vo forme detoxikačných nápojov ale viete si z nej vyrobiť aj rôzne  „domácke“ šampóny, čaj alebo dokonca sirup. Zubári využívajú extrakt z tejto rastliny aj ako lepidlo na zubné náhrady.

aloe vera gel

Aloe  Advance od Nutraceutics

Ak hľadáte kvalitný produkt s obsahom Aloe vera určite by ste mali siahnuť po overenej a certifikovanej značke. Firma Nutraceutics vyrába produkt so 100% šťavou z Aloe vera s názvom Aloe Advance. Ide o ideálny produkt ak chcete Aloe zaradiť do svojho života . Neobsahuje žiadne zbytočné pridané látky a zahusťovadlá. Výroba doplnkov od Advance Nutraceutics prebieha pod prísnou kontrolou za použitia výlučne certifikovaných surovín.

 

 • Bio kvalita produktu
 • Pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi
 • Antioxidačné vlastnosti
 • Podporuje vašu imunitu
 • Podporuje vaše  trávenie
 • Kvalitné skladovanie aj výrobný proces vďaka overenej značke
Zobraziť produkt

 

Účinky a použitie Aloe vera

Samozrejme najväčším benefitmi Aloe sú podobne ako pri kokosovom oleji tie zdravotné, ktorých je naozaj neúrekom. Medzi tie hlavné patria:

 • Detoxikácia vášho organizmu .
 • Aktivácia imunitného systému – vďaka polysacharidu acemanán pôsobí Aloa Pravá ako efektívny aktivátor imunitného systému.
 • Podporuje trávenie
 • Znižuje cukor v krvi
 • Obnovuje poškodené bunky
 • Efektívny liek pri bolestiach hlavy
 • Lieči popáleniny a spálenie od slnka – len máloktorý krém vám upokojí spálenú pokožku tak ako kvalitný extrakt z Aloe

 

stava

 

Aloe vera na zuby

Používate drahú ústnu vodu? Skúste Aloe ! Vďaka antibakteriálnym a antimykotickým účinkom dokáže odstrániť povlak a dezinfikovať ústnu dutinu efektívnejšie ako komerčné ústne vody. Ethiopian Journal of Health Sciences v roku 2014 potvrdil, že  Aloe je bezpečná náhrada chemickej zubnej pasty navyše obsahuje vitamín C !

 

Účinky na kožu

Je vedecky preukázané, že Aloe napomáha k zdravému vývinu kože a efektívne vyhladzuje vrásky. Štúdia bola vykonaná na 30 ženách vo veku nad 45 rokov, kde sa preukázateľne zvýšila produkcia kolagénu  a pružnosť kože v priebehu 90 dní. Momentálne vedci zisťujú, či má Aloe pozitívny efekt aj na starnutie pokožky, avšak je potrebných viac dát aby mohla byť štúdia zverejnená.

Udržuje čerstvosť potravín

Štúdia v roku 2014, ktorú robila prestížna Cambridge University zistila, že paradajky obalené gélom z Aloe sa podarilo uchrániť pred škodlivými mikroganizmami, ktoré znehodnocovali potraviny. Rovnaký výskum bol následne robený aj s jablkami a výsledky sa potvrdili. Chcete udržať potraviny dlhšie čerstvé? Potrite ich Aloe !

Znižuje hladiny cukru

Požívanie dvoch lyžíc Aloe sa ukázalo prospešné ak ide o zníženie hladiny cukru v ľudí s cukrovkou II typu . Aj druhá štúdia v ktorej bola tentokrát použitá samotná dreň tieto výsledky potvrdila, čo naznačuje budúcnosť využívania Aloe pri liečení cukrovky (zdroj) 

Potenciál liečiť rakovinu prsníka

Nedávna štúdia skúmala zložku v listoch z aloe a došla k povzbudivím výsledkom. Podľa autorov môže rastlina spomaliť šírenie rakoviny prsníkov, avšak je potrebné ďalšie skúmanie v tejto oblasti

 

Pestovanie rastliny Aloe vera

Aj keď ide o exotickú rastlinu, vypestovať si ju môžete aj u nás. Nie je to nič zložité avšak je potrebné rastlinu opatrne zalievať. Po úspešnom dopestovaní si gél pomocou noža jednoducho vyberiete a môžete aplikovať ako už uznáte za vhodné, či už ako súčasť stravy alebo na vonkajšie použitie. Ideálne je umiestniť rastlinu na balkón alebo niekde, kde bude mať dostatok slnka.

 

 

Produkty z Aloe vera

Dnes nájdeme Aloe v mnohých podobách . Dve základné sú  gél a šťava. Nájdeme však aj tablety, kozmetiku alebo sprej z Aloe. Bežné sú aj potraviny ako napríklad jogurty alebo nápoje. Dnešná trhová hodnota Aloe až 13 miliárd dolárov. Mnoho z týchto produktov viete využiť  v domácich receptoch .

Prečítajte si aké recepty z Aloe existujú .

Z tohto dôvodu je na trhu aj mnoho falošných produktov Aloe Vera, ktoré sa vyznačujú hlavne nízkou cenou a sú zdraviu škodlivé. Preto vám odporúčame nakupovať iba u overených predajcov. Nižšie vám ponúkame najpopulárnejšie  produkty spolu s možnosťou kúpy  v overenom e-shope.

Kategória produktuDostupnosť
Šťava Overený predajca
Gél Overený predajca
Sprej prvej pomoci Overený predajca
Tablety Overený predajca

Šťavy a gély z Aloe vera aj na pitie

Šťava alebo gél z Aloe je najpopulárnejšou formou  spracovania.  Vhodné na vonkajšie aj vnútorné použitie s množstvom benefitov.  Viac informácií o štave z Aloe vera sa dočítate v našom druhom článku. Gél  je  vhodný  na vonkajšie aj vnútorné použitie. Pomáhajú liečiť strie, popáleniny, akné .

 

Kozmetika z Aloe Vera

Kozmetika s pridaním Aloe je overený recept na úspešný kozmetický prípravok. Či už ide o pleťové krémy, vody po holení  alebo šampóny všade dodáva Aloe pridanú hodnotu svojimi účinkami.

 

FAQ – Najčastejšie otázky

Dá sa Aloe vera pestovať aj doma?

Samozrejme, rastlinu môžete pestovať v domácich podmienkach napríklad v byte. Prečítajte si viac o pestovaní Aloe vera doma .

Je používanie bezpečné?

Aplikovanie Aloe na pokožku sa považuje za bezpečné.

Kde sa dá kúpiť rastlina?

Ak chcete kúpiť rastlinku musíte sa poobzerať v reťazcoch typu IKEA alebo Hornbach.  Ak máte záujem o gél alebo šťavu pozrite si overených internetových predajcov.

Ako dlho nechať Aloe pôsobiť na pokožku?

Gél alebo šťavu môžete aplikovať na pokožku a nechať pôsobiť 15-20 minút.

 

 

Aký je váš názor a skúsenosti s Aloe Vera? Podeľte sa v komentároch !

 

 

zdroje: wikipedia

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

5 KOMENTÁRE

 1. Zdravim, su viac druhov aloe vera, môžem ziesť dužinu hoci z ktorého. Niekde je znacka nekonzumovat. Ďakujem za kladnú odpoveď.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.