Alpy sú najväčším pohorím v Európe. Zasahujú do viacerých štátov, a to Slovinska, Rakúska, Talianska, Francúzska, Švajčiarska, Nemecka a Lichtenštajnska. Mnohí cestovatelia tvrdia, že práve alpské krajiny sú tie najkrajšie. Nuž, minimálne v tých častiach, kde je Alpy vidieť, s týmto tvrdením možno súhlasiť. Prečítajte si teraz niekoľko zaujímavých faktov.

alps fotografia
Photo by Simon

Fakt č. 1: Od východu na západ sú dlhé 800 km a široké 200 km. Dá sa povedať, že majú tvar polmesiaca.

Fakt č. 2: Mount Blanc je s výškou 4 809 m. n. m. najvyšší vrch v celých Alpách. A mesto ležiace vedľa neho – Chamonix, bolo miestom prvých zimných olympijských hier.

Fakt č. 3: Alpy sú najmladšie pohorie v Európe. Začali sa tvoriť asi pred 65 miliónmi rokov.

Fakt č. 4: V tomto pohorí nájdete až približne 100 vrchov vyšších ako 4 000 m.

alps fotografia
Foto od ncole458

Fakt č. 5: Na Rakúsko – talianskej hranici Álp našli mumifikovaného muža v roku 1991. Predpokladá sa, že múmia je stará 5 000 rokov.

Fakt č. 6: V Alpách sa udržuje vo výške nad 2 750 m. n. m. stály sneh. V roku 1876 pokrývali ľadovce až 1 817 kilometrov štvorcových, no v roku 1973 to už bolo iba 1 342 kilometrov štvorcových.

Fakt č. 7: Najvyššie položené vinice v Európe? Tie nájdete v tomto pohorí a vo výške 1 500 m. n. m..

Fakt č. 8: V alpskej lokalite žije až 30 000 druhov voľne žijúcich zvierat.

alps animals fotografia
Photo by ikuki

Fakt č. 9: Počas zimy roku 1916 spôsobilo silné sneženie a náhle rozmrazenie v Alpách podmienky dokonalé pre vznik lavín. V istý deň sa nakoniec lavína spustila a zasiahla rakúske kasárne. Zabila 270 vojakov.

Fakt č. 10: Alpy sú jedným z najnavštevovanejších pohorí na svete. Podľa oficiálnych informácii, ich navštívi približne 120 miliónov turistov každý rok.

Fakt č. 11: Aj keď pokrývajú iba 11% územia Európy, poskytujú nášmu kontinentu viac ako 90% vody.

Fakt č. 12: Francúzske mesto Grenoble s 500 000 obyvateľmi, sa považuje za hlavné mesto Álp.

alps grenoble fotografia
Foto od Tiomax80

Fakt č. 13: Čisté alpské jazerá sú známe ich krásou. A medzi ne patria Ženeva, Constance, Como a Zürich.

Prečítajte si tipy na dovolenkové miesta v Rakúsku.

Fakt č. 14: V tomto prostredí existuje až 13 000 druhov rastlín.

Fakt č. 15: Alpy sú zdrojom nerastov, ktoré sa ťažia tisíce rokov. V 8. až 6. storočí pred n.l. tam keltské kmene ťažili meď a neskôr Rimania zlato.

Fakt č. 16: Ľudia žili v Alpách už pred 50 000 až 60 000 rokmi.

alps grenoble fotografia
Foto od Harrygep

Zdroj

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.