Existuje množstvo faktorov, ktoré prispievajú k tomu, že dažďové pralesy môžu behom pár desaťročí úplne zaniknúť. Medzi najvýraznejšie patrí zmena podnebia a odlesňovanie. Tie môžu spôsobiť to, že Amazonský prales vyschne ešte oveľa skôr ako by sa dalo čakať. Bola by to nenahraditeľná strata, pretože tento prales je považovaný za pľúca zeme, keďže reguluje hladinu oxidu uhličitého na celej planéte.

, Amazonský dažďový prales môže byť zničený do roku 2064, varuje vedec

Rozloha pralesa predstavuje 5 956 973 kilometrov štvorcových a ak neurobíme zmeny hneď, môže z neho vzniknúť suchá rovina, resp, savana. Robert Walker z Floridskej univerzity tvrdí, že práve teraz je ten bod zlomu, na ktorý sme prales dostali my ľudia svojim správaním. Tento vedec dodáva, že nejde o problém budúcnosti, ale dažďový prales sa môže výrazne zmeniť už o 44 rokov.

, Amazonský dažďový prales môže byť zničený do roku 2064, varuje vedec

Zničenie Amazonu by znamenalo obrovský problém aj pre tamojších obyvateľov, pretože by stratili svoj domov. Walker vidí problém v brazílskej vláde, ktorá podľa neho nerobí nič pre jeho ochranu, ale práve naopak. Sucho je veľký problém, veď v roku 2019 bolo v pralese zaznamenaných až 80 000 požiarov. A čo viac, výskum ukázal, že odlesňovanie pralesa môže ovplyvňovať regionálne počasie, kde sa zvýši sa obdobie sucha a znížia zrážky.

, Amazonský dažďový prales môže byť zničený do roku 2064, varuje vedec

Zdroj

Foto: Pixabay

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
guest
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre