Zrejme ste už zachytili správu, že masívny požiar v súčasnosti pustoší Amazonský dažďový prales v Brazílii. No treba si uvedomiť najmä vážnosť tejto situácie. Aj keď si možno niektorí myslia, že sú odtiaľ ďaleko a netýka sa ich to, tak to sa veľmi mýlia. Podľa odborníkov je požiar zrejme ten najhorší zaznamenaný v týchto nesmierne dôležitých častiach našej planéty. Dokonca až tak, že v nadchádzajúcich rokoch by mohol spôsobiť vážnu zmenu klímy. Veď, ide o “pľúca planéty”.

View this post on Instagram

The AMAZON RAINFOREST has been burning for 3 weeks…. We are on the verge of losing it completely if the fire isn’t put out soon! The loss of trees, the loss of biodiversity is what is accelerating climate change…and yet nobody is saying a word. Nobody is doing anything for our largest rainforest in the world. Nobody is doing anything for some of the most beautiful people in the world, nobody is doing anything for the incredible animals there either! Mother Nature is angry with us…so we all need to wake up ASAP before we suffer some major consequences due to our irresponsible behavior and inaction so spreading awareness to everyone RIGHT NOW is crucial to saving the rainforest from destruction! News/media outlets are quick to cover political controversy and negative stories, but won’t talk about this urgent issue so we must all use our social media platforms and send them this post and when they get enough emails, DMs and messages about this story they will be FORCED to cover it and then the world will finally see what’s happening RIGHT NOW! Please share this post with any news media you follow and with all your followers and tell them to share it too…let’s all do what we can to get the word out ASAP and it’s also important to pray for Brazil too 🇧🇷 WE MUST SAVE THE RAINFOREST BY WORKING TOGETHER! @karmagawa @balubluefoundation @savethereef

A post shared by Ocean Armour | Ocean Community (@ocean_armour) on

Národný inštitút pre výskum vesmíru (INPE) uviedol, že požiare sa rozširujú veľmi vysokou rýchlosťou. Dym z veľkého požiaru dokonca zasiahol São Paulo, ktoré sa nachádza viac ako 2 700 km od miesta požiarov, čím sa mesto zmenilo na dokonalé miesto pre natáčanie postapokalyptickej filmovej scény. No nanešťastie to nie je žiadna fikcia, ale veľmi smutná realita. Celkovo došlo tento rok v Brazílii k 72 843 požiarom. Viac ako polovica z týchto požiarov sa odohrala v amazonskom regióne, čo predstavuje nárast o 80 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

A ako sa tieto požiare začali?

Hoci existujú prírodné príčiny, ktoré spôsobujú požiare v suchom období, no stojí za tým aj niečo iné. Požiare sa údajne začali šíriť počas nezákonného odlesňovania plochy pre ranč dobytka. Environmentalisti teraz navyše obviňujú brazílskeho krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara za ďalšie ohrozenie dažďového pralesa. Ekológovia a zainteresované strany totiž tvrdia, že Bolsonaro, aj keď možno nepriamo, podporoval masívne odlesňovanie.

Amazonský dažďový prales je nesmierne dôležitý!

Amazon produkuje asi 20 percent kyslíka v zemskej atmosfére. Dažďový prales je tiež domovom asi troch miliónov druhov rastlín a živočíchov a jedného milióna domorodých obyvateľov. A ak toto všetko jedného dňa vyhorí, ľudská rasa bude mať vážne problémy.

View this post on Instagram

WAYS YOU CAN BE A PART OF THE SOLUTION #Repost @rainforestalliance ( thank you for the work you do) • • • • • • The lungs of the Earth are in flames. 🔥 The Brazilian Amazon—home to 1 million Indigenous people and 3 million species—has been burning for more than two weeks straight. There have been 74,000 fires in the Brazilian Amazon since the beginning of this year—a staggering 84% increase over the same period last year (National Institute for Space Research, Brazil). Scientists and conservationists attribute the accelerating deforestation to President Jair Bolsonaro, who issued an open invitation to loggers and farmers to clear the land after taking office in January.⁣ ⁣ The largest rainforest in the world is a critical piece of the global climate solution. Without the Amazon, we cannot keep the Earth’s warming in check. ⁣ ⁣ The Amazon needs more than our prayers. So what can YOU do?⁣ ⁣ ✔ As an emergency response, donate to frontline Amazon groups working to defend the forest. ⁣ ✔ Consider becoming a regular supporter of the Rainforest Alliance’s community forestry initiatives across the world’s most vulnerable tropical forests, including the Amazon; this approach is by far the most effective defense against deforestation and natural forest fires, but it requires deep, long-term collaboration between the communities and the public and private sectors. Link in bio.⁣ ✔ Stay on top of this story and keep sharing posts, tagging news agencies and influencers. ⁣ ✔ Be a conscious consumer, taking care to support companies committed to responsible supply chains.⁣ Eliminate or reduce consumption of beef; cattle ranching is one of the primary drivers of Amazon deforestation. ✔ When election time comes, VOTE for leaders who understand the urgency of our climate crisis and are willing to take bold action—including strong governance and forward-thinking policy.⁣ ⁣ #RainforestAlliance #SaveTheAmazon #PrayForAmazonia #AmazonRainforest #ActOnClimate #ForestsResist #ClimateCrisis 📸: @mohsinkazmitakespictures / Windy.com #hiphop #environmentaljustice #womeninstem #womeninscience

A post shared by TREK WITH BEK PROJECT (@trekwithbek) on

Ako ovplyvnia požiare zmenu klímy?

Svetový fond pre ochranu prírody na svojej webovej stránke varoval, že požiare a odlesňovanie Amazonského pralesa by mohli tento životne dôležitý zdroj zmeniť na región podobný savanám, v ktorom zvieratá a rastliny nedokážu a ani nemôžu prosperovať.

Zatiaľ čo vedci stále diskutujú o tomto koncepte, niektoré modely vegetácie na simuláciu klímy predpovedajú, že k výraznému a hrozivému zvratu by mohlo dôjsť do konca tohto storočia. V každom prípade môže byť tento časový rámec aspoň trochu optimistický, pretože modely nezahŕňajú zmenu využívania pôdy ani synergické účinky odlesňovania a zmenu klímy v regióne. Ak by sa tieto faktory brali do úvahy, mohli by sme čeliť hroznému scenáru, v ktorom by súčasné trendy v živočíšnej výrobe, poľnohospodárstve, ťažbe dreva, požiari a suchu mohli do roku 2030 zničiť alebo vážne poškodiť až 55 percent amazonského dažďového pralesa. 

Zdroj

, Amazonský dažďový prales neustále horí, čo môže mať v nasledujúcich rokoch fatálne následky pre nás všetkých
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.