Antalya (taktiež niekedy nazývaná ako Nový Dubaj) je ôsme najväčšie mesto v Turecku a zároveň je to hlavné mesto provincie Antalya. Leží na juhozápadnej hranici provincii na pobreží, pričom ju z jednej strany obkolesuje pohorie Taurus. Je to najväčšie Turecké mesto na pobreží Stredozemného mora s obyvateľmi v metropolitnej oblasti presahujúcimi milión, ktoré je stále viac vyhľadávanou dovolenkovou destináciou v Turecku.

Antalyia

História

Prvé zmienky o tomto meste pochádzajú ešte z roku 150 p.n.l, pričom bolo pod Rímskou nadvládou od roku 133 p.n.l. Keď rímsky cisár navštívil mesto viac než 2 storočia neskôr, tak prešiel cez víťazný oblúk (dnes známy ako Hadrianova Brána). Ešte dnes tam nájdete dosť pozostatkov na to, aby ste videli veľkosť Rímskeho mesta, ktoré tu kedysi stálo (najmä vďaka hradbám, ktoré ho obklopujú).

Prechádzka po pobreží vás vezme do prístavu, ktorý bol postavený v druhom storočí p.n.l. Dnes sú v tomto prístave ukotvené jachty a obzvlášť pirátske lode, ničím nepripomínajúce rímske lode, ktoré sú určené na exkurzie po mori.

Počas stredoveku bolo toto mesto dôležitou Byzantskou pevnosťou a hlavné miesto, odkiaľ sa naloďovali armády idúce na krížovú výpravu. Bolo dobyté Osmanskou v roku 1391 a po skončení prvej svetovej vojny patrilo Taliansku (len do roku 1921, kedy ich vyhnali Turecké armády).

Dnes so subtropickým podnebným pásmom a viac než dostatkom historických lokácii v okolí, je toto mesto obrovským lákadlom pre turistov. Staré mesto, hradby, monumenty, veže, majáky, univerzity a mešity sú jedným z hlavných dôvodov návštev, no nájdete tu aj príjemné osviežujúce more či chladné jaskyne v horúcich letných dňoch.

História 

Aké miesta a pamiatky navštíviť v Antalyi ?

Staré mesto (Kaleiçi)

Centrum mesta, pripomínajúce labyrint, bolo stvorené na prechádzky. Perfektne udržiavané červeno-biele Osmanské sídla lemujú kamenné ulice spolu s malými hotelmi, obchodíkmi so suvenírmi, výstavami umenia a reštaurácii. Hoci je toto miesto skôr určené na to, aby ste sa dokázali „nadýchať“ staromódneho prostredia, tak stále ponúka niekoľko menších turistických atrakcií pre tých, ktorí chcú spoznávať.

Hlavné námestie má hradnú bránu a hodiny na vysokej kamennej veži. Mešitu z 18. storočia (Tekeli Mehmet Paşa Mosque) sa oplatí navštíviť hlavne kvôli ohromujúcim dlaždicám vo vnútri. Ďalej v centre nájdete aj Kesik Minare, ktorý začal ako rímsky chrám, neskôr bol prebudovaný na Byzantský kostol, v 19. storočí ho zničil požiar a nakoniec sa z neho stala mešita.

Staré mesto Antalya
Foto od Forrestal_PL

Starý prístav

Zahniezdený vo výklenku v útesoch a v okolí idylický zhluk butík, kaviarní, trhov a jemne sa hojdajúcich jácht, pričom z všetkých týchto vecí máte krásny výhľad na trblietavé Stredozemné more. Ak uvidíte túto pokojnú lokáciu, odkiaľ chodia len vyhliadkové lode, tak je ťažké si predstaviť že toto miesto bolo niekedy ekonomické centrum Antalye. Práve do tohto prístavu od roku 200 p.n.l až do polovice 20. storočia cestovali stovky obchodníkov aby obohacovali mesto a aj okolité oblasti.

Dnes tu chodia ľudia na to, aby nakúpili nejaké „cetky“ a pozorovali západ slnka pri šálke kávy. Samozrejme, práve odtiaľ pocestujete, ak sa vydáte na nejakú výletnú loď.

Starý prístav
Foto od Pedro Nuno Caetano

Múzeum Antalya

Ak vás zaujíma história Turecka, tak nemôžete minúť toto fantastické múzeum. Ohromujúce exponáty ukazujú najlepšie archeologické nálezy z Tureckého pobrežia. Čo je ešte lepšie je, že kolekcia je usporiadaná tak príkladne, že bohatú (a hlavne komplikovanú) históriu Turecka vysvetľuje veľmi jednoducho a rýchlo.

Obrovská archeologická časť múzea vystavuje nálezy od doby Bronzovej až po Byzantskú ríšu, pričom sa výrazne sústredí na ruiny v okolí mesta. Ak sa chcete dozvedieť o múzeu niečo viac, tak to môžete urobiť na ich oficiálnej stránke.

 

Minaret Yivli

Charakteristické miesto Antalye je práve tento vrúbkovaný minaret postavený v 14. storočí. Minaret je typický príklad Seldžukskej architektúry, čoho dôkazom je štvorcový základ, na ktorom je postavená veža s galériou na vrchu. Tento minaret sa používa až do dnes.

Minaret sa nachádza hneď pri vchode do starého mesta a oproti nemu stojí hodinová veža ešte z obdobia Osmanskej ríše. Ak vám tri pamiatky pri sebe neboli dosť, tak neďaleko nájdete aj hrobky zo 14. storočia.

Minaret Yivli
Foto od SALTOnline

Hadrianova Brána

Hadrianova brána je jedna z hlavných (a zároveň aj najdramatickejších) vchodov do starého mesta (Kaleiçi). Veľké časti Helenistických a Románskych hradieb na východnej strane starého mesta boli zachované a Hadrianova Brána je najznámejšia časť týchto častí. Boli postavené na pamiatku momentu, kedy mesto navštívil sám cisár Hadrian.

Bránu tvoria tri oblúky z mramoru, z oboch strán sa týčia veže a toto všetko je dovŕšené bohatými sochárskymi dekoráciami. Ak sa pozriete nahor počas prechádzania touto bránou, tak uvidíte takmer dokonale zachované vyrezávanie.

 

Rímske opevnenie

História pevne spätá s Rímom zaručuje že väčšina pamiatok v meste a v jeho okolí bude práve rímskych. Dôkazom toho je aj rímske opevnenie, postavené v 2. storočí p.n.l., ktoré sa týči nad starým prístavom z výšky (z parku Karaalioǧlu).

Nie je úplne známe čo bolo úlohou tohto 14 metrov vysokého opevnenia, ale väčšina sa zhoduje na tom, že malo dohliadať na rušný prístav pod ním. Iní zasa hovoria že slúžil ako maják pre lode, ktorých destináciou bol práve spomínaný prístav.

Dnes je to skvelým miestom na sledovanie západu slnka alebo na panoramatický výhľad na prístav a jeho okolie. Mnoho ľudí sem chodí na piknik, pretože je to jedno z najtichších lokácii v meste (taktiež zvykne byť v lete pokryté kvetmi). Ak sem prídete na prechádzku a prepadne vás smäd či chuť na kávu, tak starý prístav je doslova pár krokov od vás!

Rímske opevnenie
Foto od Miguel Discart (Photos Vrac)

Aspendos

Jedným z hlavných dôvodov prečo historici veľmi radi navštevujú Antalyu je Aspendos. Táto archeologická oblasť je domov pre Rímske divadlo, ktoré sa považuje za najlepšie zachované Rímske divadlo na svete a jednu z najatraktívnejších turistických pamiatok v Turecku! Je plne zrekonštruované a dokáže sa tu usadiť až 15 000 ľudí!

Svoje hviezdne dni prežilo toto mesto (podobne ako väčšina pamiatok v tomto meste) v 2. storočí p.n.l. Zvyšok tejto archeologickej oblasti tvoria najmä ruiny, čo nadchne pravdepodobne len skutočných fanatikov histórie.

Aspendos
Foto od archer10 (Dennis) 198M Views

Termessos

Aspendos možno dostáva všetku slávu, no Termessos ho poráža ak dôjde na atmosféru. Ani Gréci ani Rímania nedokázali skrotiť bojachtivých Pisidianov, ktorí sa zúrivo bránili vysokopoloženému Rímskemu mestu Termessos.

Zachované ruiny tohto mesta ležia roztrúsené po celom okolí, ktoré ponúka dychberúce výhľady na krajinu. Ak sa rozhodnete ísť na výlet sem, tak si určite vezmite pevnú obuv a dostatok vody ak chcete prejsť celú pamiatku. Nezabudnite ani navštíviť miestne divadlo, z ktorého je fantastický výhľad na pohorie Taurus.

Termessos
Foto od Panegyrics of Granovetter

Perge

Štadión plný trosiek, polorozpadnuté chrámy a obrovská, stĺpmi lemovaná agora spolu vdychujú tomuto miestu atmosféru bývalej veľkoleposti. V minulosti bolo Perge hlavným miestom starovekej Pamfýlie, ktorá rozkvitala pod Gréckou vládou a neskôr aj Rímskou.

Ruiny nie sú tak skvelo zachované ako iné oblasti Tureckého Tyrkysového pobrežia, no to na druhú stranu znamená aj menej turistov a viac priestoru pre vás. V tomto meste nájdete aj Rímske kúpele, Helenistické brány a Akropolis.

 

Olympus a Chiméra

V okolí nie tak blízkych (84 km od mesta Antalya) dedín Olympus a Çıralı nájdete zarastené ruiny mesta Olympus. Hlavnou atrakciou tohto mesta nie sú len ruiny, ale aj chiméra – prírodne sa vyskytujúci úkaz, kedy sa nekonečný oheň trbliece zo skalného kameňa.

Mesto Olympus je populárne najmä pre mladších turistov a zvykne byť dosť živé v noci, zatiaľ čo Çıralı je kľudnejšie a väčšina ľudí tam chodí pre relax na pláži. Obe tieto miesta sú skvelou voľbou pre plážovú dovolenku, ktorá nie je v centre Tureckých turistických lokalít.

 

Krasové pramene a jaskyňa Karain

Vápencové okolie mesta Antalya je bohaté na krasové pramene, závrty a vodopády. Vápencové ložiská sa ukladali po dobu 2 miliónov rokov a vznikli z nich travertínové terasy, ktoré sú podobné tím v Pammukale. Ak radšej navštívite vodopády, tak je pre vás miesto Düdenbası.

Jaskyňa Karain bola obývaná ešte prehistorickým človekom a našli sa tu veci zo Starého a Stredného Paleolitu. Našli sa tu dokonca aj kosti a zuby človeka z Neolitu. Niektoré z nálezov nájdete v neďalekom malom (ale predsa rozsiahlom) múzeu. Široké a klenuté jaskyne tvoria z návštevy príjemnú a nenáročnú prechádzku, snažte sa však prísť počas týždňa, keďže víkendy tu zvyknú byť dosť plné.

Obe tieto lokality sa dajú navštíviť v jeden deň, čo môže vytvoriť príjemný „výletík“ s požičaným autom na celý deň. Takýto výlet vytvorí prijemný kontrast oproti neustálym návštevám rímskych pamiatok a vnesie do vašej dovolenky aj trocha prírody.

Pammukale
Foto od jdelard

 

 

Na čo si počas dovolenky v Antalyi  dávať pozor

  • Ak vašim cieľom dovolenky je navštívenie čo najviac pamiatok a nie kúpanie na pláži, tak sa určite vyhnite letným mesiacom, pretože tie sú v Turecku skutočne spaľujúce
  • Nefoťte ľudí, ktorí sú oblečení v ich tradičných moslimských odevoch (najmä ženy), väčšina to považuje za neslušne a otravné
  • Ak chcete navštíviť mešitu, tak sa pred vstupom vyzujte. Taktiež dávajte pozor na to, čo máte oblečené, pretože vám môžu odmietnuť vstup pokiaľ máte príliš odhaľujúce oblečenie alebo pokiaľ nosíte pestré farby
  • Pitie alkoholu v uliciach mesta je zakázané. Ak navštívite Antalyu počas dôležitých náboženských sviatkov, tak nemusíte nájsť alkohol ani v reštauráciách
  • Dohadujte sa o cene na trhoch, v meste je to už taký rituál (určite to však nerobte v supermarketoch)
  • Pouliční predajcovia šperkov nemusia vždy hovoriť pravdu ak tvrdia, že ten prsteň či náhrdelník je celý zo zlata
  • Nie všetky taxíky majú taxometre, tak je múdrejšie sa na cene dohodnúť dopredu
  • Ak nechcete chodiť taxíkom, tak sa takmer všade dostanete mestskou hromadnou dopravou
  • Voda z kohútika nie je vždy pitná. Ak zostávate v hoteli tak sa radšej opýtajte či je bezpečné ju piť a ak nie, tak si kupujte balenú vodu

 

 

Zdroje:

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.