Polárny kontinent Antarktída je fascinujúce miesto. Hoci moderní vedci a turisti zaujali miesto prieskumníkov vekov minulých, stále je veľa čo sa dozvedieť o tejto časti zemegule. Jednou z najzaujímavejších čŕt je to, že kvôli drsným poveternostným podmienkam v Antarktíde sú kosti a živočíšne pozostatky buď vyplavené na breh alebo zakonzervované ľadovými podmienkami.

Časť z kosti Veľryby modrej:

penguin skeleton antarctica fotografia
Foto od John „Pathfinder“ Lester

Kostra Tuleňa slonieho:

penguin skeleton antarctica fotografia
Foto od State Library of New South Wales collection

Aj keď je Antarktída pokrytá ľadom a vodou, je technicky púšťou. Každoročne na ňu spadne priemerne iba 50 cm zrážok, dokonca väčšina z toho je sneh, čo je menej ako ročné množstvo dažďa, ktoré spadne na Sahare.

Zopár ďalších faktov o tejto zaujímavej krajine:

1. Prvé potvrdené pozorovanie kontinentu bolo v roku 1820. Prieskumníci však dosiahli južný pól až v roku 1911.

2. Antarktída je najchladnejší kontinent; teploty v zime môžu klesnúť pod -73 ° C (-100 ° F). Najnižšia teplota zaznamenaná na Zemi bola na ruskej stanici Vostok v Antarktíde: -89,2 ° C (-128,6 ° F) 21. júla 1983.

3. Aj napriek mnohým tvrdeniam, Antarktída je tiež aj najsuchší kontinent.

4. Na niektorých miestach môže byť ľad väčší ako 4 km. Z tohoto ľadu sa na mori občas vytvárajú obrovské plávajúce ľadové časti – tie sa potom rozpadajú a vytvárajú ľadovce. Ak sa Antarktída roztopí úplne, výška svetových oceánov by sa zvýšila o 60-65 metrov.

glaciers antarctica fotografia
Foto od oliver.dodd

5. V okolí Antarktídy sa nachádza okolo 70% sladkej vody.

6. Nie sú tu žiadne štáty, keďže kontinent sa riadi medzinárodnou zmluvou (Zmluva o Antarktíde). Taktiež sa tu nenachádzajú žiadne osoby s trvalým pobytom. Ale až vyše 1000 ľudí tu pracuje na rôznych výskumných staniciach.

zdroje: howstuffworksmissionblue

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.