Antarktídu snáď netreba nikomu zvlášť predstavovať. Toto miesto je pre nás, „bežných smrteľníkov“, stále veľmi vzdialené a nedosiahnuteľné, avšak o to zaujímavejšie. Je to kontinent bez stáleho obyvateľstva, ktorý nepatrí žiadnemu štátu. Jediní ľudia, ktorých tam nájdete sú zväčša vedci a výskumníci. Pozrieme sa teraz na zopár veľmi zaujímavých faktov.

antarctica fotografia
Photo by 12019

1. Na Antarktíde môžete pracovať len v prípade, že máte odstránené zuby múdrosti a slepé črevo.

2. Existujú tam miesta, na ktorých už 2 000 000 rokov nesnežilo ani nepršalo. Ide o približne 1% kontinentu a takéto oblasti sa nazývajú suché údolia alebo oázy. Avšak, aj keď možno trochu paradoxne, Antarktída je najsuchším miestom na Zemi.

3. Hudobná skupina Metallica sa môže pochváliť tým, že odohrala na Antarktíde koncert.

4. Nachádza sa tam vodopád, ktorý je nazývaný Krvavým vodopádom. Nebojte sa, nejde o skutočnú krv. Pred 5 miliónmi rokov, keď sa zvýšila hladina morí, bola zaplavená východná Antarktída a v tých miestach bolo vytvorené soľné jazero. Voda nachádzajúca sa v tom mieste pod ľadovcom obsahuje veľa železa, preto keď prichádza do styku so vzduchom, tak zoxiduje a sfarbí sa do červena.

5. Viac meteoritov sa našlo na Antarktíde, ako kdekoľvek inde na svete.

antarctica fotografia
Foto od londoncyclist

6. V minulosti sa na Antarktíde dokonca nachádzala aj jadrová elektráreň.

7. Antarktída nemá žiadne oficiálne časové pásmo. Keďže je väčšinu roka neobývaná, kontinent nie je oficiálne rozdelený na časové pásma.

8. Priemerná hrúbka ľadu predstavuje 1,6 kilometra.

9. Na Antarktíde sa darí predovšetkým hubám. Vedci identifikovali viac ako 1 150 rôznych druhov.

10. Prvým človekom, ktorý sa kedy narodil na Antarktíde bol Emilio Marcos Palma. V roku 1978 tak prepísal históriu. Jeho otec bol totiž vedúcim oddelenia argentínskej armády vo výskumnej základni Esperanza. Zaslúžil si aj zapísanie do Guinnessovej knihy rekordov.

antarctica fotografia
Photo by MemoryCatcher

11. Najstaršia spermia sa našla práve na tomto kontinente. V roku 2015 našli vedci zo Švédska 50 milión rokov staré spermie.

12. Na Antarktíde nájdete dokonca aj bar.

13. Najnižšia teplota na povrchu na Zeme, ktorú tam kedy zaznamenali, bola až -98 °C. Naopak, najvyššia nameraná teplota bola 17,5 stupňov Celzia.

14. Možno ste si mysleli, že psy ťahajúce sane sú bežnou súčasťou kontinentu. To však už dávno nie je pravda. Zakázali ich v roku 1994.

15. Viac ako 300 veľkých jazier sa nachádza pod vrstvami ľadu.

antarctica fotografia
Photo by skeeze

16. Na Antarktíde nenájdete mravce, plazy ani hady. A posledné dve spomínané zvieratá nežijú iba práve na tomto kontinente.

17. Antarktída stratila z dôvodu klimatických zmien až 3 bilióny ton ľadu za posledných 25 rokov.

18. Polárne medvede na Antarktíde nežijú, žijú na Arktíde.

19. Zaujímavý je aj fakt, že na tomto kontinente nájdete 7 kostolov.

20. Možno neuveriteľné, ale skutočne pred 53 miliónmi rokov rástli na jej pobreží palmy.

antarctica fotografia
Photo by jodeng

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.