Staroveká Čína nebola nič pre slabé povahy. Každodenný život obyčajných ľudí hraničil s peklom na zemi. Žili na farmách, jedli najlacnejšie jedlo a každý deň bojovali o svoj život. Život bol plný špiny a veľmi krátky. Často by sa dal nazvať slovom – nechutný.

Jedli vajíčka, ktoré boli predtým ponorené v moči malých chlapcov

Recept na zdravie bol jednoduchý. Do nádoby s močom ponorili niekoľko desiatok vajec. Muselo ísť o moč chlapcov v období pred pubertou a najlepšie výsledky vraj dosiahli, ak mali dokonca menej ako desať rokov.

Photo credit: Ministry of Tofu

Ženy si mrzačili nohy

Photo credit: Wikimedia

Nezáležalo na tom, či išlo o bohatú alebo chudobnú Číňanku. Všetky boli vedené k tomu, aby si zväzovali chodidlá. Viazali ich tak pevne, aby im noha nenarástla dlhšia ako 10 centimetrov. Noha zostala po takomto zásahu trvale zdeformovaná a nazývali ju lotosový kvet. Zväzovanie chodidiel bolo typické pre takmer všetky ženy z vyššej vrstvy a takmer polovicu z nižšších.

Každý deň museli bojovať proti telesnému zápachu

Photo credit: Prof. Chen Hualin

Telesný zápach bol v Číne považovaný za barbarstvo. Bohatí si mohli dovoliť rôzne vrecúška s voňavými bylinkami. Pre chudobných bolo odporúčané si umývať podpazušie močom najmenej raz za rok.

Jedli svoje vlastné vši

Photo credit: Wikimedia

Vši boli po celej Číne veľmi rozšírené. Chudobní obyvatelia niekedy dokonca vyberali vši zo svojich vlasov a jedli ich. Robili to veľmi často a dokonca sa ich občas aj prejedli. Pomáhalo vypiť prevarenú vodu s popolom.

Muži sa naschvál kastrovali

Photo credit: Wikimedia

Ak sa niekomu z nižšej vrstvy podarilo zamestnať sa v paláci, musel si dobrovoľne odstrániť penis. Potom ich nazývali eunuchovia. Iba oni mohli slúžiť panovníkovi. Kastrovanie bolo najrozšírenejšie za vlády dynastie Ming. Po celej krajien bolo viac ako 100 000 eunuchov, ktorí sa uchádzali o prácu v paláci.

Potrebu chodili vykonávať medzi ošípané

Photo credit: Wikimedia

Farmári budovali špeciálnu terasu nad ohradou s ošípanými. Na ňu sa potom postavili a vykonali potrebu. Do roku 1000 začali Čínania v mestách využívať verejné toalety a rozvinul sa úplne nový obchod. Chudobní obyvatelia cestovali do miesta a zberali výkaly z verejných toaliet. Používali ich potom ako lacné hnojivo.

Boli priekopníkmi v liečbe ľudským močom

Photo credit: Wikimedia

Čínski lekári objavili endokrynológiu už 200 rokov pred n.l. Západným civilizáciam to trvalo ďalších viac ako 2000 rokov.  Endokrynológia v Číne znamenala odseparovanie hormónov z ľudského moču. Do nádoby dali niekoľko litrov mužského moču a varili ho. Nakoniec sa z moču vytvorili kryštáliky, ktoré nazývali „kameň jesene“. Hormóny nedokázali vpichnúť injekciou, a tak využívali kryštáliky, ktoré sa užívali ako tabletky.

 …a tiež vo využití ľudských výkalov na medicínske účely

Photo credit: Wikimedia

Pri pití a jedení moču Číňania neskončili. Okolo štvrtého storočia vynašli transplantáciu výkalov. Lekári vyrábali zmes, ktorú nazývali žltá polievka. Polievku tvorila voda a výkaly zdracého človeka. Túto medicínu podávali ľuďom, ktorých trápila napríklad hnačka.

Deti jedli chrasty z kniahní

Photo credit: CDC

Čínski lekári vynašli prvú očkovaciu vakcínu. Skôr ako lekári stihli spísať svoje objavy sa o očkovaní dozvedeli mnohí rodičia malých detí. Domnievali sa, že si očkovaciu vakcínu dokážu vyrobiť. A tak svoje ešte zdravé deti kŕmili chrastami z kiahní.

Vynálezom toaletného papiera znechutili svet

Photo credit: arstechnica.com

Okolo roku 600 vynašli Číňania toaletný papier. Hneď ako sa objavil, bol považovaný za najnechutnejší vynález. Cestovatelia vraveli o tom, ako sa v Číne po vykonaní potreby namiesto umývania, utierajú iba papierom.

zdroj

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.