Činnosť vymaľovávania sa nám spája s detstvom a bezstarostnými časmi, plnými farieb a hier. V poslednej dobe sa však táto činnosť začína čoraz viac dostávať pod kožu aj dospelým. Vymaľovávanie omaľovániek začalo ako koníček, ktorý sa premenil v medzinárodný trend. Trend antistresových omaľovániek  môže byť zábavný spôsob ako tráviť voľný čas, no má aj terapeutické vlastnosti, ktoré sú priaznivé pre psychiku jedinca.

antistresove omalovanky

Antistresové omaľovánky a ich vplyv na zdravie

Umenie nemusí byť schopné liečiť choroby, ale jednoznačne môže byť nápomocné pri vyrovnávaní sa s ňou. Vedci uznali liečebné vlastnosti umenia, dokonca existuje arteterapia, ktorá sa využíva na pomoc ľuďom vyjadriť to, čo cítia, napríklad keď sú konfrontovaní s diagnózou rakoviny. Výskum ukázal, že táto forma terapie pomohla výrazne znížiť fyzické a emocionálne príznaky a úzkosti počas liečby rakoviny u ľudí. Arteterapia je veľmi užitočná aj pri liečení depresie, demencie a úzkosti.

Čo sa vlastne deje, keď vyfarbujeme?

Príznakom úzkosti a stresu je vo väčšine prípadov neschopnosť sústrediť sa. Vymaľovávanie antistresových omaľovániek vyvoláva u ľudí relaxačné nastavenie mysle a schopnosť koncentrovať sa, ktoré je podobné stavom dosiahnutým prostredníctvom meditácie. Rovnako ako meditácia, vyfarbovanie nám umožňuje vypnúť mozog a prinútiť nás sústrediť sa len na prítomný okamih. Doktori z rôznych kútov sveta zistili, že okrem psychických zmien pri omaľovávaní sa dejú aj fyzické ako zmena srdcového rytmu, či zmena mozgových vĺn. Sústredenie sa na vyfarbovanie obrázku môže uľahčiť výmenu negatívnych myšlienok za pozitívne

Priekopnícky výskum z roku 2005 ukázal, že hladina úzkosti a stresu klesla, keď ľudia vymaľovávali farebné mandaly, čiže okrúhle rámy s geometrickými prvkami vo vnútri.

Ako začať s omaľovánkami proti stresu?

Majte na pamäti, že ak sa cítite byť pod tlakom alebo čelíte veľkému stresu, vyfarbovanie antistresovej omaľovánky vám vie priniesť naozaj príjemné benefity. Čo tak si namiesto večerného pustenia televízora zaliezť pod perinu s teplým čajom a vyfarbovať si obrazce pestrofarebnými ceruzkami? Ako vraví certifikovaný terapeut, ľudia by mali naplno robiť to, pri čom sa cítia uvoľnene a zregenerovane. Ak už vyfarbujete aj vy, podeľte sa s nami o vaše farebné diela v komentároch.

Druhy antistresových omaľovaniek

Tento druh omaľovánok nie je na trhu žiadna novinka a tak sa za tie roky stihlo vytvoriť množstvo zaujímavých druhov omaľovaniek so zameraním na rôznorodé cieľové skupiny. Tu sú niektoré z nich

Antistresové omaľovánky pre seniorov

Táto kniha pokrýva nielen aktivitu vymaľovávania ale aj hľadanie rozdielov. Kedže starší ľudia majú slabší zrak je kniha skvelo prispôsobená hrubými čiarami a výraznými vzormi.

Antistresové omaľovánky pre seniorov

Omaľovánky pre deti

Ak hľadáte antristresové omaľovánky pre deti tak môžte pohodlne siahnuť po klasických omaľovánkach, ktoré sú určené pre deti. V online obchodoch majú pestrú ponuku tohto tovaru.

 

Antistresové omalovánky so zvieracími vzormi

Radi by ste si vyfarbili psa, vlka alebo iné zvieratá? Omaľovánky pre dospelých nájdete aj s týmto zameraním. Príroda a zvieracia ríša ukľudňuje.

omaľovánky so zvieratami

 

Fixky pre antistresové omaľovánky

Na omaľovánky pre dospelých nepodrebujete žiadne extra špeciálne fixky. Dobre vám poslúžia napríklad aj tieto klasické fixky určené na omaľovánky.

Hľadáte antistresové omaľovánky online?

Niektorí ľudia uprednostňujú si omaľovánky vytlačiť a vymaľovávať si ich doma tak povediac zadarmo. Je ale nutné podotknúť, že aj za takou omaľovánkou stojí človek, ktorého to stálo nemalé úsilie celý vzor vymyslieť. Ak to nedal tvorca vyslovene na internet sám z vlastnej vôle a vy si takýto vzor stiahnete mali by ste vedieť, že sa môžete dopúšťať poškodzovanie autorských práv umelca! Preto je vždy lepšie si takéto omaľovanky kúpiť u overeného online predajcu.

Zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.