Spoločnosť Apple predstavila svoje plány na ochranu detí pred zneužívaním. Na trh uviedla novú funkciu, ktorá umožní zariadeniam skenovať správy či fotky. Hneď na úvod je dôležité upozorniť, že táto novinka sa týka len Spojených štátov amerických. V súčasnej dobe budú tieto funkcie v ostatných krajinách nedostupné. 

Prvá z nových funkcií spoločnosti Apple bude skenovať v správach detí fotografie, ktoré by mohli byť výlučne sexuálne zamerané, čo zariadeniam umožní rozmazať obsah obrazovej správy. V prípade, že dieťa dostane správu so sexuálnym obsahom, firma Apple bude môcť tento kontakt zablokovať a upozorniť rodičov alebo inú dospelú osobu. 

Ďalšou funkciou, ktorú zahŕňa novinka od Apple, bude pravidelné skenovanie galérie. Obrázky v iCloude budú porovnávané s databázou obrázkov zneužívania detí. Ak bude nejaký obrázok označený, spoločnosť Apple manuálne skontroluje obsah a posunie ho úradom.

Nové funkcie spoločnosti Apple sú navrhnuté s ohľadom na súkromie používateľov. Zdroj: pixabay.com

Čo sa týka Siri a nástroja Search, tie zasiahnu pri vyhľadávaniach a otázkach týkajúcich sa detskej pornografie. Vysvetlia, že záujem o túto tému je problémom a ubližuje iným. Funkcia poskytne dospelým a deťom informácie, prípadne aj zdroje o riešení možného zneužívania.

Spoločnosť Apple tvrdí, že tieto funkcie boli navrhnute s ohľadom na súkromie používateľov. „Svojim plánom nasadiť softvér, ktorý vykonáva skenovanie priamo v zariadení a vybrané výsledky zdieľa s úradmi, sa Apple nebezpečne približuje k tomu, že bude fungovať ako nástroj vládneho dohľadu,“ vyjadril sa na Twitteri profesor kryptografie z Univerzity Johna Hopkinsa, Matthew Green. 

Zmeny v systéme a implementácia noviniek by mali byť v platnosti už tento rok. To, či podobné aktualizácie spoločnosti Apple budú platné aj na Slovensku, nateraz známe nie je. 

ZDROJ

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.