Archeológovia počas nedávneho prieskumu objavili mimoriadny nález. Podarilo sa im totiž odhaliť 2 137 rokov starý predmet, ktorý označili za staroveký “iPhone”. Tento objav “natrafili” v hrobe mladej ženy v Rusku. Išlo o ženu zvanú “Natasha”, ktorá žila počas obdobia Xiongnu v vtedajšom starom Mongolsku. Nález bol objavený počas vypustenia rozsiahlej umelej nádrže na Sibíri.

, Archeológom sa podarilo objaviť vzácny nález na Sibíri – predmet starý vyše 2000 rokov, ktorý prirovnali k iPhonu

Aj keď to na prvý pohľad vyzerá ako smartfón, v skutočnosti ide o akýsi kus drahokamu, ktorý je pokrytý drahými kameňmi a šperkami. Archeológ Dr. Pavel Leus povedal: “Pohreb Natashy s “iPhonom” v ére Hunnu (Xiongnu) zostáva na tomto pohrebisku jedným z najzaujímavejších.” Odborníci si myslia, že tento predmet nosila žena ako pracku na opasku. “Je zdobený čínskymi mincami, čo nám pomohlo určiť dátum, čiže to, aký starý predmet je,” uviedol akademik.

, Archeológom sa podarilo objaviť vzácny nález na Sibíri – predmet starý vyše 2000 rokov, ktorý prirovnali k iPhonu

 

Tento nález pochádza z obrovskej nádrže Ala-Tey Necropolis, ktorá sa nachádza v takzvanom Sayanskom mori v horskej ruskej Tuve, ktorá je obľúbeným dovolenkovým miestom Vladimíra Putina. Poklad bol objavený vo vodnej nádrži, ktorá sa dočasne vypúšťa každý rok v lete na niekoľko mesiacov, no k tomuto nálezu sa dostali až teraz. “Je to vedecká senzácia. Máme neuveriteľné šťastie, že sme našli tieto pohrebiská bohatých Hun nomádov, ktorých neokradli hrobári,” uviedla Dr. Marina Kilunovskaya z Petrohradského inštitútu kultúry materiálovej histórie, ktorá vedie archeologickú expedíciu v Tuve. Toto však nie je prvý objav, ktorý má tím archeológov na svedomí – predchádzajúce expedície odhalili ďalšie dve prehistorické mŕtvoly pochované so vzácnymi predmetmi.

, Archeológom sa podarilo objaviť vzácny nález na Sibíri – predmet starý vyše 2000 rokov, ktorý prirovnali k iPhonu

Vodná priehrada zaberá 620 kilometrov štvorcových, no v lete je hladina vody na úrovni iba 30 centimetrov, čo dáva nádrži vzhľad púšte. Celá oblasť však obsahuje množstvo starovekých pohrebísk z doby bronzovej a doby Čingischána. Vedci prezradili, že síce ide o preteky s časom, no pokúsia sa preskúmať miesta a zachrániť neoceniteľné poklady pred ďalším poškodením vodou skôr, ako sa hladina vody opäť zdvihne.

 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.