2 000 rokov stará múmia, ktorá bola objavená pred 200 rokmi má v sebe poklad, no nie v podobe klenotov. Zistilo sa totiž, že bola tehotná a je známa ako prvá staroegyptská mumifikovaná tehotná žena, ktorú sa podarilo objaviť.

Archeológovia z Varšavskej univerzity zistili, že mumifikovaná žena bola tehotná vďaka 3D technológii, ktorá ukázala, že v čase mumifikácie mala v sebe plod starý 26-30 týždňov. Túto múmiu objavili v 18. storočí v Tébach a pochádza z čias Kleopatry. Zvláštne je, že dlho sa nevedelo, že vo vnútri nie je muž, ale žena.

Spočiatku si mysleli, že ide o mumifikovaného kňaza menom Hor-Djehuti. Pravdu sa podarilo zistiť až v roku 2016. A teraz, po piatich rokoch dospeli k ešte zaujímavejšiemu zisteniu, ktorý spočíva práve v tom, že žena bola tehotná. Archeologička a antropologička Marzena Ozarek-Szilke v rozhovore povedala toto: „Môj manžel Stanislaw, ktorý je egyptským archeológom, si obzeral röntgenové snímky a v lone ženy si všimol malú nohu“.

Vďaka snímkam CT bol tím schopní identifikovať úplne zachovalé telíčko v maternici. Zatiaľ čo hlavné orgány ako mozog, srdce či črevá sú bežne počas mumifikácie odstraňované, tak archeológovia nemajú vysvetlenie prečo bol plod ponechaný na svojom mieste. V čase, kedy žena zomrela, mala iba 20-30 rokov a bola objavená v Údolí kráľov s množstvom amuletov, ktoré naznačujú, že mohla byť veľmi dôležitou osobou svojej doby.

Vedci, ktorí túto múmiu skúmali povedali, že tento exemplár ukazuje neprebádaný aspekt staroegyptských pohrebných zvykov a interpretácie tehotenstva v kontexte staroegyptského náboženstva. Pre egyptológov je to mimoriadne fascinujúci objav, pretože len málo o perinatálnom zdraví a detstve v starovekom Egypte. 

 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.