Archeológovia objavili pozostatky dvoch mužov v Pompejách, ktorých pochovala erupcia sopky Vezuv pred 2 000 rokmi. Predpokladá sa, že ide o boháča a jeho otroka, ktorí zahynuli v starobylom a dnes už neexistujúcom meste v roku 79 nášho letopočtu.

Jeden z mužov bol vo veku od 30 do 40 rokov, zatiaľ čo druhý mal okolo 18 až 23 rokov. Našli ich pod vrstvou popola asi 2 metre hlboko v zemi. Riaditeľ archeologického parku v Pompejach Massimo Osanna uviedol, že si myslí, že obaja muži v čase smrti hľadali útočisko, kde by sa skryli pred zúriacou sopkou. Telá sa našli v elegantnej vile s výhľadom na Stredozemné more.

Telá rozlíšili tak, že mladší muž mal rozdrvené stavce, ktoré naznačovali veľa manuálnej práce, a preto sa predpokladá, že bol otrokom. Pokiaľ ide o zámožnejšieho muža, pod jeho krkom sa našli stopy po vlnenom plášti, ktorý demonštroval jeho bohatstvo. Predpokladá sa, že mladší muž mal na sebe krátku skladanú tuniku.

Pri pohľade na príčinu smrti vedkyňa Osanna povedala: „Ide o tzv. smrť tepelným šokom, čo dokazujú aj ich zaťaté nohy a ruky.“ Oboch mužov našli v bočnej miestnosti pri podzemnej chodbe známej ako kryptoportikus. Osanna uviedla, že obete pravdepodobne hľadali útočisko v tomto podzemnom priestore, kde si mysleli, že sú lepšie chránení. Vedkyňa opísala tento objav ako neuveriteľné a mimoriadne svedectvo o tom, kedy presne k erupcii došlo.

Aby sa mŕtvoly lepšie identifikovali, archeológovia naliali tekutú kriedu do dutín kostí, čo im pomáha vytvoriť obraz a tvar tiel a tiež ich polohu v čase smrti. Odliatky sa vyrábali pomocou odtlačkov, ktoré telá vytvárali vo vytvrdenom popole. Vezuv sa naplno prebudil koncom októbra roku 79 n. Ako hovorí Osanna, do Pompejí sa dostal plápolajúci oblak sopečného materiálu, ktorý zabil každého, s kým sa stretol. Sopka naposledy vybuchla v roku 1944.

 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.