Archeológovia si myslia, že objavili najstaršie vikingské obydlie na Islande. Ide o starobylý dom, ktorý bol postavený pravdepodobne okolo roku 800 nášho letopočtu, čo je ešte o niekoľko desaťročí skôr, než sa predpokladá, že Vikingovia osídlili túto časť sveta.

Archeológ Bjarni Einarsson, ktorý mal na starosti vykopávky na danom mieste potvrdil, že tento objav sa nachádzal pod ďalším starým domom, ktorý bol plný vzácnych pokladov. Bjarni povedal, že starý vykopaný dom bol domom náčelníka Vikingov a že jeho hala je, resp. bola jedna z najbohatších na Islande. Išlo teda o budovu vyrobenú z dreva, ktorá bola dlhá až 75 metrov a široká 6 metre. Nie je to však nič nezvyčajné, pretože takéto obydlia boli v dobe Vikingov bežné. Dlhé domy boli rozdelené na niekoľko častí a prebývali tam viaceré rodiny. Určitá časť bola vyčlenená aj pre zvieratá.

Konkrétne tieto dlhé domy boli objavené na východe Islandu na mieste zvanom Stöð. Nový objav teraz vyvolal viacero otázok. Tou najhlavnejšou je úvaha, že Vikingovia zrejme prišli na územie o čosi skôr ako sa predpokladalo, môže ísť až o desiatky rokov. Novší dom, v ktorom našli cennosti v podobe zlatých a strieborných mincí či ozdobných korálikov, sa považuje za jeden z vôbec najcennejších pokladov objavených na Škandinávii.

 

 

 

Zdroj

Foto: youtube

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.