Po celom svete existujú stovky historických stavieb, ktoré sa postupom času zmenili. Aj napriek všetkému sú obrovskou súčasťou histórie ľudstva a ukazujú nám, čo naši predkovia vybudovali pred tisíckami rokov.

Tieto historické budovy sú neustále ohrozované. Prírodné katastrofy, čas a ľudské činnosti sú zodpovedné za to, že sa ich stav sa len zhoršuje. Naša neustála potreba pokroku a urbanizácie niekedy skrátka ničí prírodu a historické dedičstvo. UNESCO sa preto snaží tieto budovy chrániť. V súčasnosti je na zozname svetového dedičstva v nebezpečnom stave celkom 53 pamiatok. Aby bolo možné úplne pochopiť, aké úžasné a krásne bývali tieto stavby, tak spoločnosť Budget Direct Travel Insurance v spolupráci s architektkou Jelenou Popovičovou zrekonštruovala 6 historických pamiatok.

Pozrite sa na „zašlú“ slávu nasledujúcich pamiatok:

Hatra (Al-Jazīrah, Irak)

Až donedávna bola Hatra najlepšie zachovaným starobylým Parthským mestom. Pevnosť bola postavená medzi 3. a 2. storočím pred n. l., chránená približne 7,5 km vnútorných a vonkajších stien. Hatra bola hlavným mestom prvého arabského kráľovstva a bola označovaná ako Boží dom kvôli chrámom, ktoré slávili gréckeho, aramského, mezopotámskeho a arabského Boha.

Sāsānský kráľ Ardashīr I. však v 3. storočí zničil mesto a pôsobivé zrúcaniny zostali neobjavené až do 19. storočia. V roku 2015 zaradilo UNESCO Hatru na svoj ohrozený zoznam potom, ako militanti z Isis strieľali do stien a veží a zničili sochy, ktoré považovali za znaky polyteizmu.

Leptis Magna (okres Khoms, Líbya)

Keď bol Septimius Severus korunovaný za cisára v roku 193 n. l., rozvinul svoje domovské mesto na žiarivý príklad rímskeho urbanizmu a architektúry. Leptis Magna sa vďaka bohatstvu a moci svojho známeho syna stala tretím najdôležitejším rímskym mestom v Afrike (po Kartágu a Alexandrii). Medzi skvosty mesta patrí toto divadlo. Bolo to jedno z prvých divadiel, ktoré obsahovalo piliere postavené z prírodného kameňa a betónu. Líbyjská občianska vojna však spôsobila, že mesto Leptis Magna bolo navždy zmenené.

Palmyra (Tadmur, Homs Governorate, Sýria)

Palmyra sa stala symbolom ohrozeného dedičstva. Na vrchole vojny v Sýrii bojovníci Isis údajne mučili palmyrského šéfa 82 ročných starožitností, aby im povedal kde skryl dôležité artefakty mesta. Khaled al-Asaad, ktorý mal na starosti mestské múzeum od 60. rokov 20. storočia, bol nakoniec zabitý. A Isis napokon výrazne zničili aj budovu.

Opevnenia Portobelo-San Lorenzo (provincia Colon, okres Cristobal, Panama)

Začiatkom 90. rokov minulého storočia postavili Španieli pozdĺž karibského pobrežia Panamy viaceré pevnosti. Niektoré majú stredoveký vzhľad, zatiaľ čo iné boli navrhnuté v neoklasickom štýle. Prírodné sily, urbanizačné zásahy a problémy údržby však ohrozujú pevnosť, ktorú vidíte na fotografii vyššie.

Nan Madol (Ostrov Temwen, Mikronézske federatívne štáty)

V rokoch 1200 až 1500 n. l. použili ostrovani čadičové a koralové balvany na stavbu viac ako 100 ostrovčekov pri pobreží hlavného ostrova. Veľkosť a sofistikovanosť týchto umelých ostrovov a štruktúry, ktoré hostia, sú záznamom úspechov a kultúry obyvateľov tichomorského ostrova dynastie Saudeleur. Kamenné paláce, chrámy, hrobky a domy kedysi lemovali toto mesto na vode.

Staré mesto Jeruzalem a jeho hradby (Jeruzalem, Izrael)

Mesto Jeruzalem je domovom štruktúr kultúrneho významu budovaných stovky rokov. Vápencový múr nárekov sa datuje približne do roku 20 p. n. l., zatiaľ čo Dome of the Rock bol postavený na mieste zničeného chrámu v rokoch 688 – 91 n. l.. Jeruzalem je mesto plné historických skvostov.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.