Argentína oficiálne legalizovala potraty, čím sa stala len tretím národom na juhoamerickom kontinente, ktorý tak urobil. Tento historický zákon, ktorý umožni žene podstúpiť potrat do 14. týždňa plodu, bol schválený v pomere hlasov 39:29. Návrh podporil aj argentínsky prezident.

Foto od Wikimedia

Prezident Alberto Fernandez vyjadril nad týmto zákonom spokojnosť a povedal: „Dnes sme lepšou spoločnosťou, ktorá rozširuje práva žien a zaručuje verejné zdravie“. Alberto už v minulosti uviedol, že práve kvôli nelegálnym potratom a hľadaním iných nebezpečných ciest, ako si dať dieťa zobrať, zomrelo od roku 1983 až 3000 žien.

Južná Amerika je jednou z najkonzervatívnejších čo sa týka práve otázky umelého prerušenia tehotenstva v dôsledku toho, že tamojšie krajiny sú silne veriace a je tam výrazný vplyv katolíckej cirkvi. Aktivisti sa z tohto kroku tešia a hovoria, že ide o významný krok krajiny, zvlášť keď hlavou cirkvi je pápež František, ktorý pochádza z Argentíny. Tento zákon je výsledkom 5 rokov protestov a kampaní vedených za práva žien.

Argentína sa tak pridala s týmto povolením ku Guyane, ktorá legalizovala potraty v roku 1995 a Uruguaju. V krajinách ako Dominikánska republika a Salvador aj naďalej platia tie najprísnejšie potratové zákony na svete. V druhej menovanej krajine dokonca ženu neminie trest v podobe 35 rokov väzenia, ak podstúpi potrat.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.