Argentína sa nachádza v Južnej Amerike a rozlohovo patrí k najväčším krajinám. Ide o tropickú krajinu, a aj preto je zaujímavé, že na juhu krajiny sa nachádza ľadový národný park ešte z doby ľadovej. Argentína ukrýva mnohé zaujímavé fakty, ktoré vás určite dokážu prekvapiť. Prečítajte si teraz niekoľko zaujímavosti.

argentina flag fotografia
Foto od flavouz

Fakt č. 1: Rozlohovo je to 8. najväčšia krajina na svete. Po Brazílii je druhou najväčšou krajinou v Južnej Amerike a tiež najväčší španielsky hovoriaci národ.

Fakt č. 2: Aconcagua je najvyššia hora nachádzajúca sa mimo Ázie. Týči sa v nadmorskej  výške 6 960 m. n. m.

Fakt č. 3: V hlavnom meste – Buenos Aires, je najširšia ulica na svete. Nesie názov Avenida 9 de Julio a je široká 110 metrov.

Fakt č. 4: Je vcelku zaujímavé, že väčšina Argentínčanov má taliansky pôvod. Taliani tam začali imigrovať vo veľkom počte od polovice 19. storočia. A odhaduje sa, že približne 60% populácie má minimálne jedného talianskeho predka.

Fakt č. 5: Argentína sa môže pochváliť svojou výskumnou základňou na Antarktíde. Bola založená v roku 1953 a nazvali ju Esperanza. Počas zime tam dokáže prežiť až 55 ľudí.

argentina flag fotografia
Foto od Jorge Lascar

Fakt č. 6: Prvým človekom, ktorý sa narodil na Antarktíde, bol Argentínčan. Emilio Marcos Palma sa na stanici Esperanza narodil v roku 1978.

Fakt č. 7: Táto krajina je veľkým producentom vín. V tomto ukazovateli jej dokonca patrí 5. miesto na svete. Až 90% z ich vína sa v štáte aj spotrebuje.

Fakt č. 8: Veľmi zaujímavým prírodným úkazom je ľadovcový národný park Parque Nacional Los Glaciares nachádzajúci sa na juhu krajiny. Ide o pozostatok ľadovej pokrývky ešte z poslednej doby ľadovej.

Fakt č. 9: Vodopády s názvom Iguazú sú najväčšou sústavou vodopádov na celom svete. V niektorých častiach padá voda z výšky 82 metrov.

Fakt č. 10: Dospelí aj deti smerujú každý deň domov hneď po obede, aby si užili siestu. Ide o to, že ľudia si na chvíľu zdriemnu a počas toho sa dokonca mnohé podniky a školy zatvárajú. Robia to všetci bez ohľadu na vek či postavenie.

argentina flag fotografia
Foto od PabloBD

Fakt č. 11: Prvý animovaný film na svete vytvoril v roku 1917 Argentínčan Quirino Cristiani a film niesol názov „El Apostol“. Mal 70 minút a viac ako 58 000 snímok.

Fakt č. 12: Práve v tejto krajine sa začalo s využívaním odtlačkov prstov pri určovaní, či sa daná osoba dopustila trestného činu. Dnes to využívajú už všade vo svete, keďže je to veľmi účinný spôsob odhaľovania zločincov.

Fakt č. 13: Najviac víťazov Nobelovej ceny v Latinskej Amerike pochádza z Argentíny. Do dnešného dňa ich je 5.

Fakt č. 14: Výrazne viac obyvateľov využíva verejnú dopravu, než svoje vlastné autá.

Fakt č. 15: Deti v Argentíne musia navštevovať školu od 5 do 14 rokov. Školský rok im začína v marci a končí v novembri.

argentina flag fotografia
Foto od Lasdary

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.