Arktická líška prešla z Nórska do Kanady za 76 dní, pričom prešla až neuveriteľných 4 416 km. Podľa prieskumu, ktorý zverejnila spoločnosť Polar Research, toto mladé zviera začalo svoju púť 26. marca 2018 v Spitzbergene, čiže na najväčšom ostrove nachádzajúcom sa na súostroví Svalbard.

Svalbard sa nachádza medzi Nórskom a severným pólom. Líška precestovala v priemere 46,3 km denne. Líška sa pohybovala veľmi rýchlo a predpokladá sa, že jej zvýšená rýchlosť mohla byť spôsobená nedostatkom potravín v tejto oblasti. Niekedy dosiahla rýchlosť až 155 km/h. „Je to najrýchlejšia zaznamenaná rýchlosť pre tento druh,“ uviedli výskumníci Eva Fuglei a Arnaud Tarroux vo svojej štúdii. Líška sa dostala na kanadský Ellesmere Island v Nunavut.

Vedci z Nórskeho polárneho inštitútu boli schopní sledovať migráciu líšky po tom, čo jej v júli 2017 aplikovali satelitný vysielač s cieľom začať s najrozsiahlejšou štúdiou polárnej líšky. Začali ju sledovať 1. marca 2018, keď opustila oblasť v západnom Spitzbergene. Po dosiahnutí Kanady zostala líška v Fosheim Peninusla. Satelitný vysielač prestal pracovať 6. februára 2019, a tak vedci nevedia, čo s ňou je teraz.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

5 KOMENTÁRE

  1. 4416/76=58,11km priemerne za deň a nie 46,3km. A ako mohla líška dosiahnúť rýchlosť 155km/h? Aj čítate po sebe čo píšete?

    • V originálnej verzii je napísané iba 3506km za 76 dní, preto nesedí ten prepočet, km zmenili, ale prepočet už nie 😅

    • A tých 155km rýchlosť je v tom článku napísané, že to bol jej najväčší úsek ktorý za jeden deň prešla, takže autor článku to asi len hodil do google translate a vôbec si nepozrel obsah článku v anglickom jazyku 😅

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.