Ashwagandha, bylina známa aj ako Indický ženšen alebo Zimná čerešňa sa využíva pre jej rôzne liečivé účinky. Najlepšie ju poznajú v Indii, odkiaľ pochádza a využíva sa aj oveľa viac ako v našich končinách. Okrem iného je vhodná aj na prípravu čaju. Táto rastlina má mnoho výhod, ale dôležité je, aby ste ju používali správne a vyhli sa tak negatívnym vedľajším účinkom. Momentálne je Ashwgandha (Ašvaganda) najčastejšie používaná a široko skúmaná adaptogénová bylina.

Ashwagandha caj
Foto od pixabay

Niekoľko blahodárnych účinkov čaju z Ashwagandy

Energia

Čaj z Ašvagandy sa najčastejšie používa a predpisuje na liečbu psychickej, ale aj fyzickej únavy. Taktiež môže pomôcť zvýšiť hladinu energie, ale robí to tak povediac jemnejšie ako napríklad kofeín. A aby vám to zdvihlo energiu, odporúča sa piť 1 šálka čaju denne.

Zdravie srdca

Ašvaganda má priaznivé účinky aj pre srdce. Čaj totiž dokáže posilniť tento dôležitý a nevyhnutný orgán pre každého jednotlivca. Niektorí ajurvédski praktici veria, že Ashwagandha môže tiež pomáhať pri nepríjemnom pálení záhy.

Mohlo by vás zaujímať: Čo hovorí výskum o účinkoch ashwagandhy na štítnu žľazu?

Pomáha so spánkom

Tento čaj vám pomôže aj v prípade, že ťažko zaspávate alebo trpíte nespavosťou. Ďalej podporuje kvalitný, osviežujúci a neprerušovaný spánok.

Psychická podpora

Medzi ďalšie skvelé účinky má čaj v oblasti psychického zdravia – upokojuje pri nervovom vypätí, znižuje rozrušenosť a podporuje duševnú rovnováhu. A v prípade, že máte náročnú prácu, alebo náročné obdobie, tak tento nápoj vám pomôže s regeneráciou pri nadmernej psychickej záťaži, vyčerpanosti a prepracovaní. V dnešnej dobe skutočne potrebné. Skúsenosti s užívaním ashwagandhy často spomínajú jej účinok v prípade úzskosti.

Upozornenia a úvahy

Ashwagandha čaj však môže generovať pre telo aj množstvo tepla. Z tohto dôvodu ajurvédski lekári tvrdia, že najlepšie je ho kombinovať s niečím, čo má chladiace účinky, ako je napríklad cukor alebo mlieko.

Tento čaj nie je vhodný pre:

– tehotné ženy,
– ľudí s vysokým krvným tlakom,
– vždy sa poraďte aj so svojim lekárom, či je tento čaj pre vás vhodný.

Tip: Ashwagandhu zoženiete aj vo forme tabliet. Prečítajte si v čom sú odlišné ashwagandha tablety.

A ako si vyrobiť vlastný čaj z Ashwagandy?

Žltý koreň, latinským názvom Hydrastis canadensis, je bylina, ktorá sa odjakživa používa v tradičnej americkej medicíne na tráviace problémy, kožné vredy, ťažkosti s očami a ako všeobecné tonikum. Žltý koreň je bohatý na rastlinné chemikálie, ako je berbín a hydrastín, ktoré majú silné antimikrobiálne, protiplesňové a antivírusové vlastnosti. Žltý koreň použitý na výrobu čaju je skvelý na poruchy trávenia, vlhký kašeľ aj akútne respiračné infekcie.

Ashwagandha
Foto od wikimedia

Ako na to:

1. Odmerajte 1 gram sušeného žltého koreňa. Ak je ale žltý koreň ešte nezostrihaný, nakrájajte koreň na jemno. Čím jemnejšie je koreň nakrájaný, tým viac výťažku získate.

2. Priveďte 500 ml vody do varu a pridajte 1 gram tohto jemne nasekaného žltého koreňa. Znížte teplotu a varte po dobu 20 minút. Tento proces sa nazýva decocting a umožňuje extrakciu liečivého čaju z tvrdých materiálov, ako je kôra, semená a korene.

3. Po 20 minútach skontrolujte, či voda dosiahla svetložltý odtieň.

4. Zmes pretláčajte cez tkaninu tak, aby žiadne častice koreňa neprešli.

5. Pred podávaním nechajte čaj vychladnúť. Je extrémne horký, takže môžete pridať 1/2 lyžičky medu, ak sa vám bude ťažko piť. Pri akútnych infekciách ho po schválení vašim lekárom pite jedenkrát denne po dobu 3 týždňov.

Ďalší tip:

Žltý koreň je ohrozená rastlina v dôsledku nadmerného zberu, takže nakupujte žltý koreň, ktorý bol vypestovaný organicky. Ak ale nie je organický žltý koreň pestovaný tam, kde žijete, odporúčajú sa iné rastliny, ktoré obsahujú berberín a majú podobný účinok ako žltý koreň a sú to Oregónske hrozno (Mahonia aquifolium) a Dráč (Berberis vulgaris).

Zdroj: livestrong.com, draxe.com, leaf.tv

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.