Pomáha Ashwagandha pri problémoch so štítnou žľazou?

2097

Ashwagandha (Ašvaganda) alebo tiež Ženšen Indický je nenáročná rastlina, ktorá sa uchytí aj v náročnejších podmienkach a na menej prívetivých povrchoch. O účinkoch Ashwagandhy sme si v minulosti už písali. Teraz si povieme, čo je pravdy na tom, že Indický Ženšen pomáha pri problémoch so štítnou žľazou.

Ashwagandha stitna zlaza
Ochorenia štítnej žľazy

Štítna žľaza je endokrinna žľaza produkuje hormóny ako napríklad  tyroxín (T4)trijódtyronín (T3) vďaka ktorým dokáže regulovať metabolizmus.  Medzi iné funkcie štítnej žľazy patrí napríklad regulácia vápnika. Pre jej správne fungovanie je potrebný Jód.

Ochorenia štítnej žľazy spôsobuje často nerovnováha hormónov T3 a T4 , ktoré reguluje hormón  TSH . Medzi najčastejšie ochorenia  štítnej žľazy patrí:

  • Hypertyroidizmus  -Keď je žľaza príliš aktívna a vylučuje priveľa hormónov T3 a T4 . Stav je sprevádzaný napríklad nezdravým úbytkom hmotnosti
  • Hypotyroidizmus – Keď je žľaza nedostatočne aktívna, najčastejšie spôsobené nedostatkom jódu alebo  takzvanou Hašimotovou chorobou, kedy telo atakuje zdravé tkanivo štítnej žľazy. Medzi prejavy Hypotyroidizmu patrí napríklad nadváha.

Obidve ochorenia sa liečia synteticky pomocou liekov na predpis. Niektorí ľudia však vyhľadávajú pomoc v podobne prírodných alternatív ako je napríklad Ashwagandha.

TIP na článok: Aké skúsenosti Ashwagandhou majú jej užívatelia?

Pomôže Ashwagandha s ochorením štítnej žľazy?

Pri mnohých zdravotnýych benefitoch Indického Ženšenu sa vynára otázka, či je efektívny aj v tomto prípade. Mnoho ľudí užíva túto rastlinu  ako čaj, prášok alebo extrakt z koreňa v podobe tabliet z ashwagandhy . Čo sa týka priameho účinku tejto rastliny, je potrebný ďalší výskum kedže štúdií bolo zatiaľ vykonaných málo.

Ashwagandha a Hypotyroidizmus

Nedávne štúdie však naznačujú, že Indický Źenšen by mohol pôsobiť pozitívne keď ide o nedostatočnú aktivitu štítnej žľazy.  Štúdia, ktorá trvala 8 týždňov ukazuje, že hladina hormónov sa zvýšila oproti skupine, ktorá suplementovala placebo. Štúdiu podnikli na 50 jedincoch, ktorí užívali 600 miligramov Ashwagandhy denne (1) 

Účinok mohol byť spôsobený redukciou kortizolu, ktorý je spôsobený nadmerným stresom. Pri nadmernom strese klesá hladina hormónov štítnej žľazy.  Ashwagandha preukázateľne redukuje kortizol.

Ashwagandha a Hypertyroidizmus

Čo sa týka prílišnej aktivity štítnej žľazy, bohužiaľ žiadna štúdia na ľuďoch pozitívny účinok Indického Ženšenu nepotvrdila.  Podľa informácií vyššie je možné predpokladať, že suplementovanie koreňa z Ashwagandhy môže byť dokonca škodlivé v prípade nadmernej aktivity štítnej žľazy kedže môže dôjsť k zvýšeniu hladín hormónov a ochorenie môže prerásť do nebezpečnejšej formy takzvanej tyreotoxikózy, ktorá sa môže prejaviť extrémnym smädom, stratou hmotnosti a vlasov.

 

Záver

Podporou hormónov T3 a T môže suplementovanie Ashwagandhy hrať rolu v prípade Hypotyroidizmu ale zhoršiť následky Hypertyroidizmu.

 

Aj keď je Indický Ženšen považovaný za vcelku bezpečný jeho užívaniu by sa mali vyhnúť ženy, ktoré praktikujú kojenie alebo sú tehotné. Rovnako je potrebné liečbu konzultovať so svojim lekárom alebo lekárnikom v prípade ak trpíte cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo užívate niektoré druhy sedatív.

Zdroje:

Healthline

Wikipedia

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Tina
21. januára 2023 23:07

Dobrý deň, mám otázku k tomu, že v niektorých článkoch sa uvádza že Ashwagandha sa môže užívať ako podporný liek/doplnok stravy, pre ženy, ktoré chcú (plánujú) otehotnieť, ale naopak v niektorých článkoch (aj vo Vašom) sa uvádza sú tehotné (alebo koja) je nevhodný. Je alebo nie je vhodný na podporu žien, ktoré túžia otehotnieť ? Ďakujem za názor.