Ashwagandha – Ašvaganda, Indický Ženšen, Zimná Čerešňa alebo Withania Opojná (somnifera)  – toto všetko sú názvy, pod ktorými ju môžete nájsť. Ide o poloker, ktorý rastie prevažne v severnej Afrike, na Blízkom východe a v Indii. Už v dávnejších dobách, napr. v starej Mezopotámii, bola považovaná za narkotikum. V starých indických spisoch sa zas dočítate, že ju oslavovali ako zázračný životodárny prostriedok. Európa ju pozná až od 16. storočia, kedy ju sem prvýkrát priviezli. Dnes je vyhľadávaným prírodným doplnkom.

, Ashwagandha (Ašvaganda) – Rastlina pôvodom z ďalekej Indie, ktorá je vyhľadávaným prírodným liekom proti stresu, prečítajte si o jej ďalších účinkoch

 

 

Ashwagandha
Withania Opojná alebo Ashwagandha má mnoho názvov

 

Čo je Ashwagandha?

Možno ju zaradiť medzi podobné prírodné zázraky, ako je napr. aj aloe vera. Táto rastlina dorastá do výšky 1 – 1,5 metra. Spoznáte ju podľa toho, že má maličké žltozelené kvety s priemerom iba okolo 1 centimetra. Plod je oranžovej až červenej farby a má tvar bobule, ktorá je veľká len približne ako hrozienko. To, čo je však liečivé, je jej koreň. Ašvaganda obsahuje flavonoidy, rastlinné alkaloidy, taníny, saponíny a steroidné laktóny, ktoré sú dôležité a potrebné pre naše telo.

Používa sa už niekoľko tisíc rokov a je to jedna z najdôležitejších bylín v Ajurvédskej medicíne. Najviac ju poznajú a používajú v Indii, odkiaľ sa najvýraznejším spôsobom rozšírila aj do ďalších krajín. Niekoľko štúdii preukázalo, že je to skutočne jedinečná rastlina.

Ashwagandha a jej účinky

Čo teda od Withanie Opojnej očakávať, pozrite si niektoré známe účinky, ktoré z nej robia vyhľadávanú bylinu medzi športovcami aj bežnými spotrebiteľmi

Môže pôsobiť

 • Protizápalovo
 • Protinádorovo,
 • Antistresovo a antioxidačne.

Ashwagandha môže pomôcť :

 •  Posilňovať myseľ
 •  Omladzovať organizmus
 •  Upevňovať duševné zdravie a vitalitu
 •  Pomáháť zaspať
 • Zlepšovať  náladu

Medzi jej liečivé prednosti patria:

 • Je to antioxidant so silným ochranným účinkom
 • Stimuluje aktiváciu buniek imunitného systému
 • Používa sa v boji proti stresu – Cez 3000 rokov sa používala v boji proti stresu
 • Posilňuje dobrú kondíciu
 • Posilňuje funkcie mozgu
 • Znižuje stavy úzkosti
 • Je vhodná na reumu aj bolestí svalov
 • Bojuje proti nádorovým ochoreniam

 

Ashwagandha Advance

Ak hľadáte kvalitnú Ašvagandu mali by ste siahnuť po overených predajcoch.  Jedným z nich je zaručene firma Advance, ktorá vyrába svoje doplnky vo veľmi prísnych podmienkach s výhradne certifikovanými surovinami. Toto sú benefity doplnku Ashwagandha Advance.

 

, Ashwagandha (Ašvaganda) – Rastlina pôvodom z ďalekej Indie, ktorá je vyhľadávaným prírodným liekom proti stresu, prečítajte si o jej ďalších účinkoch

 

 • Koncentrovaný extrakt s vysokým obsahom withanolidov
 • Skvelé hodnotenia
 • 90 kapsúl spracovaných s vysokou kvalitou
 • Antioxidant
 • Pomáha koncentrácií, zníženiu únavy, uvoľniť stres
Zobraziť výhodnú ponuku
Dávkovanie1 kapsula 1-2x denne
Cena za jednu dávku0,17 EUR
Balenie90 tabliet
PríchuťBez príchute

 

Withania Opojná
Foto od wikimedia

Ashwagandha a jej účinky na hladiny cukru v krvi

Vo viacerých štúdiách bolo dokázané, že Ašvaganda zvýšila vyplavovanie inzulínu a zlepšila bunkovú senzitivitu na inzulín

Rovnako viacero štúdií preukázalo zníženie hladiny cukru v krvi u zdravých ľudí aj cukrovkárov (1234)

Má protinádorové účinky ?

Štúdie na zvieratách v laboratórnych podmienkach preukázali, že rastlina môže vyvolať apoptózu, čo je programovaná smrť rakovinových buniek rovnako sa zabránilo vzniku nových rakovinových buniek

Štúdia vykonaná na myšiach preukázala, že Ašvaganda  v kombinácií s iným liekom alebo osamote znížila vznik a rast nádorov

Na viacero výskumov z tejto oblasti sa samozrejme čaká

Mohlo by vás zaujímať: Ako účinkuje ashwagandha na štítnu žľazu ?

 

Môže znížiť Kortizol a pomôcť liečiť chronický stres, insomniu či úzkosť

je známy aj ako “hormón stresu”  .  Práve Ashwagandha môže podľa viacerých štúdií znížiť Kortizol.  V jednej z nich mala skupina dospelých ľudí, ktorí trpeli chronickým stresom redukciu Kortizolu o  30% pri najvyššej dávke

Aj ďalšie štúdie ukazujú úspešné liečenie stresu a jeho symptómov u dospelých jedincov. 64 jedincov podstúpilo 60 dňovú štúdiu v ktorej sa preukázalo až 69% pokles príznakov úzkosti a stresu oproti placebo skupine (zdroj) 

Prečítajte si viac o tom ako fugnguje ashwagandha na  úzkosť.

Môže podporiť testosterón a plodnosť u mužov

Ashwagandha a doplnky z nej môžu mať silné účinky na hladinu testosterónu a reprodukčné zdravie človeka.  Mužom sa preukázateľne zvýšila pohyblivosť a počet spermií.  Už po trojmesačnej liečbe počalo 14% mužov potomka so svojou polovičkou (zdroj)

Môže zvýšiť silu a uľahčiť naberanie svalovej hmoty u mužov

Viacero výskumov naznačuje, že suplementácia  Withanie Opojnej môže zvýšiť silu a zlepšiť kompozíciu tela.  Muži, ktorí užívali 750- 1250 mg prášku z tejto rastliny zaznamenali zvýšenie sily už po 30 dňoch (zdroj) 

Skupina ľudí v inej štúdií zaznamenala redukciu telesného tuku a to až 2 vyššiu oproti placebo skupine (zdroj) 

Pre koho je Ashwagandha najvhodnejšia?

Pre každého, avšak najviac sa odporúča manažérom a inak psychicky zaťažovaným jedincom, ktorí trpia úzkosťou, stresom a nervozitou. Je to prírodné sedatívum a medzi ďalšie skvelé účinky patrí aj tlmenie záchvatov, protizápalové účinky a pomáha pri zotavovaní sa po ťažkých chorobách. Zároveň sa nemusíte báť, že by ovplyvňovala váš centrálny nervový systém, pretože je účinná počas spánku a nie cez deň.

Taktiež by ste mali vedieť, že sa odporúča párom, ktoré sa snažia o dieťa, pretože  môže zvyšovať plodnosť a je vhodná aj pre starších ľudí.

Aké skúsenosti majú s užívaním Ashwagandhy užívatelia?

V samostatnom článku sme sa zamerali na skúsenosti spojené s užívaním Ashwagandhy. Dočítate sa tam aké účinky mala na užívateľov, ktorí trpeli úzkosťou alebo depresiami a tiež, čo na ňu hovoria slovenskí užívatelia, ktorí si ju kúpili v slovenských internetových obchodoch s doplnkami výživy.

stres
Ashwagandha je vyhľadávaný výživový doplnok časovo vyťaženými ľuďmi, ktorí pracujú pod stresom

Aké formy  Ashwagandhy  poznáme?

 1. Čaje a odvary
 2. Prášok
 3. Tinktúra
 4. Tablety

Ako dávkovať?

Podľa toho, v akej formy túto rastlinu prijímate do tela, podľa toho je určená aj denná dávka, ktorú by ste nemali prekračovať! Poďme na to postupne:

 • Kupovaný Aswagandha čaj užívajte podľa návodu, prípadne 1 až 2 hrnčeky denne,
 • Ak si čaj pripravíte sami alebo máte odvar zo sušenej rastliny, tak dávka by sa mala pohybovať od 3 – 5 gramov na deň,
 • Ak ide o tinktúru, tak platí vzorec, že na 1 kg hmotnosti sa môže denne užiť 1 kvapka,
 • V prípade, že si zaobstaráte prášok pre účely namiešania studeného nápoja, tak za deň použite maximálne 3 gramy,
 • Dávkovanie tabliet z Ashwagandhy závisí od príbalového letáku a odporúčania výrobcu, štandardne je to však od 1 do 2 tabliet denne.

Má vedľajšie účinky?

Aj keď telu dáva mnoho výhod, netreba zabudnúť aj na to, že niektorí ľudia si musia dávať pri jej užívaní veľký pozor resp. ju nemôžu užívať. Táto výstraha patrí pre:

 1. Deti
 2. Tehotné či dojčiace ženy
 3. Prípad, že máte alergiu
 4. Cukrovkárov
 5. Ľudí, ktorí trpia chronickou poruchou štítnej žľazy alebo s ňou majú iné problémy.
 6. Ľudí, ktorých čaká operácia obzvlášť pod vplyvom anestézy

Nezabúdajte však na to, že všetko je potrebné konzultovať s vaším lekárom, ktorý vám v tejto veci pomôže a najlepšie poradí.

Často kladené otázky  – FAQ

Ak nemáte čas prechádzať celý článok, rozhodli sme sa zodpovedať najčastejšie kladené otázky, ktoré by vás mohli zaujímať

Aké účinky má Ashwagandha?

Doplnky z Ashwagandhy (čaje, tablety, kapsule) užívajú predovšetkým ľudia, ktorí potrebujú zvládať stres. Užívajú ju aj športovci pre zlepšenie športového výkonu a zlepšenie regenerácie svalov.

Za akú dlhú dobu pocítim jej účinky?

To je vysoko individuálne. V spojení so zdravým životným štýlom je však približná doba 2 týždne.  Dĺžka prejavenia sa účinkov tiež závisí od kvality doplnku.

Spôsobuje ospalosť?

Medzi vedľajšie účinky môže patriť aj ospalosť. Kedže sa Ashwagandha využíva aj na zlepšenie kvality spánku. V kombinácií s inými liekmi na nespavosť môže znásobiť ich efekt.

Pomôže mi schudnúť?

Ak je vaša nadváha spôsobená stresom prípadne inou psychickou záťažou môže byť užívanie Ashwagandha tabliet prospešné v procese chudnutia.

, Ashwagandha (Ašvaganda) – Rastlina pôvodom z ďalekej Indie, ktorá je vyhľadávaným prírodným liekom proti stresu, prečítajte si o jej ďalších účinkoch

 

 • Exkluzívna cena
 • Skvelé hodnotenia
 • Overený predajca
 • Vysoký obsah balenia
Skvelá cena

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Aké účinky má moringa?

 

 

zdroje: ,

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
guest
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Miro
Miro
24. decembra 2020 15:19

Dobrý deň, ako športovec som sa k tejto bylinke dostal čisto náhodou lebo v našich kruhoch nieje moc známa. Ale som rád že sa tak stalo. Už dlhšiu dobu som mával stres pred zápasmi a nepríjemný pocit neistoty a strachu. Vedel som že to je psychický problém a tak som pátral po riešení. Nakoniec som sa dostal k 100% BIO tabletkám ktoré mi neskutočne vyhovovali Ashwagandha BIO 300 mg. Odvtedy nepociťujem žiadne vážne stresy ani nepokoj.
Odporúčam a veľmi mi to pomohlo s nepríjemnými chvílami obáv a nepohody pred ťažkými situáciami. Výhodou je že je to BIO produkt a neničím si vlastné zdravie chemickými prípravkami