Asparágová papraď má vzdušné a jemné lístky, ktoré vyzerajú ako lístky špargle, ale majú ich elegantné ako papraď. Tak vznikol názov Asparágus. V skutočnosti to nie je papraď – je to člen čeľade ľaliovitých a pochádzajú z vlhkých lesov južnej Afriky. Vytvárajú excelentné izbové rastliny.

Špargľové papradie vyzerá krásne na polici alebo v stojane na rastliny, či v závesnom kvetináči. Taktiež vyzerá dobre v skupine s inými rastlinami, najmä s tými, čo majú kontrastný tvar listov.

asparagus
Okrasný Asparagus je čoraz viac v kurze! Foto: ZaujimavySvet
Kvet biely
Substrát hlinitý
Hnojivo áno
Kvitne na jar

 

Ak je rastlina obzvlášť spokojná a šťastná, môže dokonca vytvárať malé biele kvety a bobule. Avšak je pestovaná najmä kvôli svojim listom. Pri manipulácii s ,,papraďou´´ buďte opatrní. Drobné tŕnie pozdĺž stoniek môže poškriabať pokožku. Nechcete predsa spôsobiť krvavú kúpeľ pri aranžovaní či presádzaní. Dokonca je ideálne sa rastliny čo najmenej dotýkať. Pretože dotykom majú tendenciu listy hnednúť. A ešte k tomu sú všetky časti rastliny mierne toxické pre ľudí ale aj domáce zvieratá.

Druhy – Asparágus Spregnerov a Asparágus Setaceus

Existujú dva základné druhy tejto rastliny. Asparagus setaceus a Asparagus densiflorus spregneri. Prvá zmienená sa nazýva aj Asparagus plumosus – má najjemnejšie lístky. Záhradníci a kvetinári ho milujú pri aranžovaní kytíc a ikebán.

Asparagus densiflorus (smaragdová papraď) má listy, ktoré vyzerajú skôr ako kefa alebo chvost líšky.

Ďalšie druhy sú napríklad:

  • Asparagus retrofractus
  • Asparagus scandens
  • Asparagus acutifolius (divoká papraď)

Ako pestovať Asparágus?

Pestuje sa jednoducho za predpokladu, že rastlinu chránite pred priamym slnečným žiarením, doprajete jej dostatočnú vlhkosť zeminy a zalievate ich dostatočne pri vyšších teplotách horúceho počasia.

Kde pestovať ?

Najlepšie sa mu darí na jasnom, ale nie priamom svetle. Teda mimo priameho vystavenia slnečnému svitu. Potrebujú minimálnu teplotu 13 °C. Čiže ak bývate na nevytopenom anglickom hrade mohlo by to byť pre ňu riskantné. Avšak ani vystavenie tepla radiátorov jej nepristane. Vo vlhku sa darí Asparagus setaceus – ideálna je svetlá kúpeľňa rovnako aj terárium.

Ako zasadiť ?

Vysaďte ho do zeminy v kvetináči, ktorá má rovnakú vlhkosť ako koreňový obal rastliny. Rovnako sa uistite, že má črepník drenážny otvor. Substrát alebo zemina je vhodná tá pre izbové rastliny.

Starostlivosť o asparágus

Na jar a v lete udržujte vlhkú zeminu – nie ale premočenú! Prebytok vody nechajte odtiecť pomocou drenážnych otvorov. Na jeseň polievanie zredukujte a v zime ho zredukujte ešte viac. Je dobré v priebehu jari a leta pridávať raz do mesiaca aj tekuté hnojivo.

Zabezpečte určitú vlhkosť zoskupením rastlín alebo pravidelným striekaním, najmä v lete alebo pri zapnutom topení.

Rastlinu presádzajte každých pár rokov v priebehu jari. Asparágus rastie rýchlo, takže ak rastlina zväčšuje svoj objem prirýchlo alebo stráca tvar, jednoducho ju zastrihnite nožnicami.

Ako rozmnožovať asparágus?

Ak vaša špargľová papraď produkuje bobule, môžete ich zasadiť a vytvoriť nové rastliny. Najjednoduchší spôsob, ako rozmnožiť asparágus, je rozdeliť ju na jar – ideálne vtedy, keď ju presádzate. Jemne rozdeľte koreňovú sústavu a dve alebo viac častí. Každú zasaďte do jednotlivých kvetináčov.

Choroby a problémy

Niekoľko žltých lístkov je normálny stav. Sú stará a dajú sa odrezať. Avšak rozšírené žltnutie môže mať viacero príčin. A vy musíte zistiť, čo to môže spôsobovať. Žltnutie môže byť spôsobené vysokými teplotami, príliš veľkým množstvom svetla alebo nedostatkom zalievania prípadne extrémnym preliatím rastliny.

Bledé listy znamenajú, že vaša rastlina potrebuje viac jasného svetla (avšak nie priame žiarenie – na to pozor) alebo potrebuje viac vody.

Pokiaľ vám celé listy zhnedli/zožltli a sú “chrumkavé” – rastlina nemá dostatok vody, vzduch je veľmi suchý alebo rastlina môže byť vystavená veľkému množstvu vody. Pomôžete jej častejším zalievaním a zahmlievaním pomocou rozprašovača. Rastlinu to oživí.

Hnedý stav listov môže byť zapríčinený aj nadmerným kefovaním a dotýkaním sa listov. Snažte sa tomu zabrániť.

V prípade, že má rastlinka na sebe pavučinky, je napadnutá roztočom. Ak zvýšite postrek rozprašovačom a udržíte ju vlhkú pomôžete tomu predísť.

Rady pri kúpe asparágusu

Asparágus potrebuje určitú úroveň starostlivosti, takže nie je tou ideálnou rastlinou pre totálnych začiatočníkov.

Môže sa dosť narásť a zväčšiť svoj objem. Preto skontrolujte, či na ňu máte dostatok miesta.

Hľadajte takú rastlinu, ktorá má jasne zelené listy bez známok škodcov alebo chorôb.

Kde kúpiť? Asparágus nájdete v záhradných centrách, či u špecializovaných predajcov. Dokonca aj online.

Vypestovanie zo semienka

Asparágus a pestuje ľahko zo semienka. Avšak tie potrebujú trochu prípravy. Obal semena je tvrdý, takže prežije cestu tráviacím traktom vtákov. Pred sadením ho budete musieť zmäkčiť.

Bobule zbierajte, keď sú červené a zrelé. Mäsitú časť bobúľ odstráňte a ponechajte iba semená. Tie rozdrvte nožom lebo pretrite brúsnym papierom. Tak semienka namočte tak na 24 hodín.

Po týchto krokoch budú vaše semená pripravené na zasadenie. Použite rovnakú zeminu, akú používate na ich pestovanie v kvetináčoch. Zasaďte ich do pol centimetrovej hĺbky. Jemne zalejte pôdu a potom ju prikryte fóliou, aby ostala vlhká.

Klíčenie by malo nastať za 3 až 4 týždne. Hneď po vyklíčení odstráňte plastový obal. Sadenice po narastení pravých listov sú pripravené na presadenie vonku (ak to dovoľuje podnebie) prípadne na presadenie do pekného črepníka.

Slovo na záver

Pri dodržiavaní základných pravidiel by mohol starostlivosť zvládnuť pokročilý začiatočník. S láskou k rastline to netreba preháňať, ale ani podceňovať. Nezľaknite sa, že vám hneď neprospieva, len si zistite čím to môže byť. Pokiaľ jej doprajete dostatočnú starostlivosť budete mať doma peknú retro rastlinku s jedinečným vzhľadom. Ideálnou do minimalistických domácností.

Viac o pestovaní izbových rastlín ako monstera či haworthia

Na našich stránkach sa venujeme pestovaniu izbových rastlín často. Pozrite si, čo sme napísali

  • Monstera – Obľúbená je monstera skvelá ale existujú aj iné druhy. Prečítajte si aké druhy existujú. Zaujímavá je napríklad Monstera Adansonii .
  • Haworthia – Menej populárna ale o to zaujímavejšia rastlinka. Prečítajte si o tom, aký zaujímavý kvet má haworthia.

 

Asparagus Fern Care: Growing Asparagus Ferns – BBC Gardeners World Magazine

How to Grow Asparagus Ferns Indoors or Outdoors – Dengarden

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.