Astronautka NASA – Christina Koch sa úspešné vrátila z vesmíru na Zem po najdlhšie strávenom čase ženou vo vesmíre, ktorý predstavoval takmer rok. 41-ročná Američanka dnes ráno o 9:12 pristála po 328 dňoch s ruskou kozmickou loďou v Kazachstane.

Predchádzajúci rekord, ktorý držala Peggy Whitson, prekonala o 40 dní. A zaostala iba o 12 dní za celkovým rekordom, ktorého autor je muž menom Scott Kelly. Koch zdieľala fotografiu z vesmíru a vyjadrila sa o tom, čo jej bude z vesmíru chýbať: „Čo mi bude chýbať? Neskutočná krása planéty Zem aj z výšky a zázraky, ktoré vytvorili jej úžasní ľudia.“ Christina prepísala históriu tiež tým, že sa zúčastnila prvého kozmického letu mimo základňu ISS, ktorého posádka pozostávala z dvoch žien. Spoločnosť jej robila Jessica Meir. Spolu s Jessicou dokončili celkom 6 takýchto ciest a mimo stanice strávili dokopy 42 hodín a 15 minút.

Po prvom takom „výjazde“ s kolegyňou sa Christina vyjadrila takto: „Registrovali sme jedna druhú a boli sme touto príležitosťou skutočne poctené. Vedeli sme, že ​​dva ženské hlasy nikdy neboli na potulkách vesmírom a my sme to dokázali – bol to naozaj zvláštny pocit.“ Po tom, ako sa dnes dotkla zeme sa rekordérka vyjadrila, že je nesmierne šťastná a ohromená. Christina strávila svoj čas vo vesmíre uskutočňovaním niekoľkých experimentov a skúmaniami, medzi ktoré patrilo aj skúmanie stavcov. Zamerala sa na vývoj opatrení smerujúcich proti úbytku kostí a svalov spôsobených nedostatkom gravitácie. Riešila však aj obličkové bunky a s nimi spojené problémy ľudí vo vesmíre.

Astronautka sa na záver vyjadrila, že nesmierne silný moment, resp. deň bol pre ňu ten, kedy dorazila na vesmírnu stanicu.To bol deň, ktorý mi ostane v pamäti. Vízie z obdobia, keď som sem prvýkrát prišla…mám tú česť nosiť jednu z mojich najobľúbenejších spomienok.“

christina koch fotografia
Foto od NASA on The Commons

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.