Austrália je niečo ako krajina snov. Uvidíte tam koralové útesy, dažďové pralesy, červené púšte, obrovský počet zvierat, niektoré z nich v Európe nenájdete a mnoho iného. Ide o najmenší svetový kontinent a zároveň najväčší ostrov na svete. Je to krajina ohromujúcich kontrastov. Medzi najväčšie tamojšie skvosty patrí jedinečný Veľký bariérový útes. Poďme si teraz predstaviť niekoľko miest, pre ktoré sa oplatí do Austrálie zavítať.

Opera v Sydney

Jedna z najikonickejších pamiatok celej Austrálie. Táto slávna budova si zaslúžila zápis na zoznam svetových kultúrnych pamiatok UNESCO a je jednou z najväčších svetových architektonických ikon. Je to skrátka ohromujúce dielo – voda ju obklopuje z troch strán a na juhu ju lemujú Kráľovské botanické záhrady. Stavba bola dokončená v roku 1973 za desaťnásobok pôvodného rozpočtu.

sydney opera house fotografia
Foto od skeeze

Veľký bariérový útes Marine Park

Je viditeľný zo samotného vesmíru a je taktiež zapísaný na zozname svetového dedičstva. Ide o jednu z najväčších štruktúr na svete. V roku 1975 bol Marine Park založený za účelom ochrany tamojších krehkých ekosystémov, ktoré zahŕňajú viac ako 3 000 koralových útesov, 600 kontinentálnych ostrovov, 300 koralových zátok a pobrežné mangrovové ostrovy. Považuje sa za div prírodného sveta. Park sa rozprestiera na 2 300 kilometroch pozdĺž štátu Queensland, na východnom pobreží Austrálie.

great barrier reef fotografia
Foto od Tchami

Národný park Uluru-Kata Tjuta 

Hlboko v srdci austrálskeho Červeného centra, je Uluru jedným z najviac fotografovaných prírodných divov v tejto krajine. Úchvatný červený monolit tvorí ústredie národného parku Uluru-Kata Tjuta – oblasť svetového dedičstva. Je vysoký 348 metrov, pričom väčšina jeho objemu je ukrytá pod zemským povrchom. Keď slnko zachádza, turisti tam smerujú, aby mohli obdivovať meniace sa farby tohto monolitu.

Uluru-Kata Tjuta fotografia
Foto od alexhealing

Melbourne

Melbourne je druhé najväčšie mesto v Austrálii a je to veľmi populárna „zastávka“. Galérie, divadlá, reštaurácie, obchody a jeho výrazne európske cítenie sú to, čím sa toto mesto vyznačuje. Ponúka aj mnohé zelené parky či záhrady. Návštevníci sa hrnú do elegantnej kráľovskej arkády na ulici Bourke, rovnako ako na ulicu Chapel Street či trh Queen Victoria, na ktorom sa predávajú ovocie, zelenina, oblečenie a remeslá už viac ako storočie.

melbourne fotografia
Foto od alandot

Pláž Bondi

Je to jedna z najznámejších pláží na svete. Bondi je tiež domovom jedného z najstarších surferských klubov na svete. Skvelý spôsob, ako nasiaknuť výhľad na more, je prechádzka po malebnej pobrežnej promenáde Bondi do Bronte, ktorá začína na južnom konci pláže a je dlhá 6 km. Medzi ďalšie zaujímavosti patria nedeľné trhy, oceánový bazén či skate park.

bondi beach fotografia
Foto od mxcl

Ostrov Fraser

Je zaradený na zoznam svetového dedičstva a nájdete ho medzi Bundaberg a Brisbane pri východnom pobreží Austrálie. Ide o najväčší piesočnatý ostrov na svete a zároveň okúsite jedno z najlepších „vonkajších“ dobrodružstiev v Austrálii. Tam uvidíte, ako vyzerajú křyšťálovo čisté sladkovodné potoky a jazerá či dažďové pralesy plné úžasnej rozmanitosti rastlín a zvierat.

fraser island australia fotografia
Foto od dronepicr

Národný park Blue Mountains

Aj toto jedinečné miesto patrí na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Krásny národný park Blue Mountains leží 81 kilometrov západne od Sydney a je obľúbenou destináciou pre jednodňový výlet. Tento park chráni obrovskú plochu divočiny a zahŕňa rokliny, vodopády, domorodé skalné obrazy aj 140 kilometrov turistických trás. Medzi najznámejšie atrakcie patria obrovské pieskovcové skalné útvary nazývané Tri sestry. Medzi ďalšie zaujímavé miesta patrí trať Katoomba Scenic, ktorá je najstrmšou lanovkou na svete.

blue mountains national park australia fotografia
Foto od med-nunn

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.