Dávno už neplatí, že najdrahší matrac znamená ihneď aj najkvalitnejší. Trh je matracmi presýtený a každý výrobca vymýšľa nové a nové typy a vlastnosti. Málokto sa však skutočne vyzná do vlastností a takmer nikto si nedokáže kúpiť matrac vhodný pre svoje osobné preferencie. Na čo si dávať teda pri výbere pozor?

Všeobecné pravidlá sú nasledovné:

  • Rozmer matraca by mal byť o 20-25cm väčší ako ako telo
  • Hrúbka by mala byť minimálne 15cm
  • Tvrdosť podľa hmotnosti, ale i veku
  • Materiál podľa potreby jedinca

 

Jednou z najdôležitejších vlastností matraca je jeho tvrdosť. Ľudia s nižšou hmotnosťou by mali vyberať mäkšie matrace, naopak ľudia s vyššou hmotnosťou tvrdšie. Rozlišujeme 5 skupín tvrdosti a ku každej selektujeme približnú váhu osoby:

 

  • Matrace s tvrdosťou 1 – ľudia do 70 kilogramov
  • Matrace s tvrdosťou 2 – ľudia do 90 kilogramov
  • Matrace s tvrdosťou 3 – ľudia do 120 kilogramov
  • Matrace s tvrdosťou 4 – ľudia do 150 kilogramov
  • Matrace s tvrdosťou 5 – ľudia so zdravotnými problémami alebo výraznou nadváhou

Čo sa týka výplne, matrace rozdeľujeme na pružinové, latexové a penové. Latexové sú veľmi mäkké, vyrobené z prírodného materiálu. Sú kvalitné a nebývajú s nimi problémy. Pružinové matrace sú o niečo zložitejšie a poznáme dva druhy, klasické a taštičkové. Tu platí pravidlo, že pružiny by mali byť rozmiestnené rovnomerne a v dostatočnom množstve. Posledné penové matrace sú často polyuretánové a dôležitú úlohu tu zohráva hustota. Čím vyššia, tým lepšie.

 

Kvalitný spánok sa odrazí na vašom zdravý. Jedná sa o investíciu na niekoľko rokov. Výber a následná starostlivosť o matrac vám zaručí jeho životnosť  7 či 10 rokov. Pred kúpou odporúčame pozrieť recenzie vďaka ktorým si výber ešte viac ujasníte. Prajeme vám veľa šťastia a ten najlepší spánok.

 

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.