Prevažná väčšina obyvateľov africkej, ázijskej národnosti a etnickej menšiny čelila určitej forme rasizmu alebo rasových predsudkov. K uplynutiu šiestich mesiacov od vraždy Georga Floyda sa Channel 5 News spojila s think-tankom Race on The Agenda (ROTA) s cieľom preskúmať mieru rasizmu v Spojenom kráľovstve. 

Foto od Wikimedia

O šesť mesiacov neskôr sa necelá polovica opýtaných (49%) domnieva, že postoje k inej rase nepokročili od protestov Black Lives Matter, zatiaľ čo 9 z 10 ľudí sa domnieva, že učiteľom chýba adekvátne školenie na zabezpečenie protirasistického vzdelania. Výskum, ktorý sa uskutočnil počas štyroch týždňov v októbri a novembri, skúmalo 500 ľudí z etnických menšín z hľadiska ich skúseností s rasizmom v každodennom živote.

Drvivých 95% respondentov uviedlo, že čelili určitej forme rasizmu alebo rasových predsudkov. Problém je tiež v školách a na pracoviskách. 93% ľudí verí, že školské osnovy v Spojenom kráľovstve nie sú dostatočne rozmanité, aby odrážali spoločnosť a 85% opýtaných uviedlo, že v zamestnaní zažili aspoň jednu formu rasizmu. Táto skúsenosť s diskrimináciou dokonca prenikla aj do zdravotnej starostlivosti. 26% respondentov uviedlo, že čelili diskriminácii pri prístupe k zdravotným službám a takmer každý piaty (18%) potvrdil, že mu boli odopierané lieky.

ROTA uviedla, že dochádza k zlej sebareflexie krajiny, ktorú vláda označuje za jednu z najpríjemnejších a rasovo najtolerantnejších na svete. Riaditeľ spoločnosti ROTA Maurice McLeod uviedol, že hoci bol prieskum malý, poskytuje jasný obraz, ktorý môže prekvapiť najmä tých ľudí, pre ktorých rasizmus nie je súčasťou ich prežitých skúseností.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.