Azerbajdžanská tradícia tkania kobercov je jedným z najstarších umeleckých remesiel v krajine a pochádza z 2. tisícročia pred naším letopočtom. Kvôli vysokej estetickej hodnote sa tieto živé koberce v Azerbajdžane používajú na pokrytie podláh, zdobenie vnútorných stien, pohoviek, stoličiek, postelí a dokonca aj stolov. Majú ich skrátka všade.

Faig Ahmed je medzinárodne uznávaný umelec z azerbajdžanského Baku, ktorý je známy tým, že tieto klasické koberce mení na pôsobivé súčasné umelecké diela. „Jeho diela pretvárajú starodávne remeslá a vytvárajú nové vizuálne hranice dekonštrukciou tradícií a stereotypov,“ píše sa na chlapíkovej stránke na Facebooku. Jeho hypnotizujúce koberce zvyčajne začínajú ako klasický vzor, ​​potom sa však z nich stáva akási prekážka alebo závada. Niektoré koberce sa premieňajú na pixelované verzie, iné sa pretavujú do viacfarebných vírov a niektoré sa prepracúvajú do jedinečne vyzerajúcich mandál.

Podľa denníka The Guardian vidí tento umelec koberce ako niečo veľmi stabilné a výsledok vekov. Aj pred 2 500 rokmi existovali podobné vzory, podobné techniky ako dnes. „Ahmed patrí medzi novú vlnu súčasných umelcov, ktorí skúmajú remeslá inovatívnym spôsobom a vytvárajú koncepčné diela, ktoré sa vymykajú konvenciám spojeným s remeslom tým, že ho uvádzajú do globálneho kontextu súčasného umenia. Umelec experimentuje s tradičnými materiálmi a farbami,“ uvádza sa ďalej na jeho facebookovej stránke. A musíme povedať, že to robí naozaj dobre.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.