Banksy môže stratiť práva na tvorbu svojich diel v prípade, ak zostane v anonymite. Táto správa sa začala šíriť ako blesk z jasného neba potom, čo prehral právny boj s kartovou spoločnosťou, ktorá chcela použiť jeho obrazy.

Súčasťou ochrannej známky slávneho pouličného umelca je utajenie jeho identity, aj keď sa zdá, že by sa mu to mohlo vypomstiť. Ak totiž ostane anonymný aj naďalej, tak si nebude môcť nárokovať autorské práva alebo preukázať autorstvo svojich vlastných diel. Jedným z najikonickejších kúskov Banksyho tvorby je Flower Thrower, na ktorom vidieť muža so šatkou zakrývajúcou polovicu tváre, ktorý hádže kyticu kvetov. Grafity sú umiestnené na stene jednej z garáži nachádzajúcej sa v Jeruzaleme.

Foto od Wikimedia

Napriek tomu, že Banksy bol umelcom, ktorý ho vytvoril, tak minulý týždeň prehral dvojročný právny spor o práva. Spoločnosť s názvom Full Color Black tvrdila, že umelec sa nemôže domáhať práv na dielo, pretože nebol identifikovaný ako autor, a to práve preto, že zostáva celé tie roky v anonymite. Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) rozhodol v neprospech Banksyho a uviedol: „Banksy sa rozhodol zostať v anonymite a maľovať prevažne na majetok iných ľudí bez ich súhlasu, namiesto toho, aby ich maľoval na plátna alebo svoj vlastný majetok.“

Ďalej dodali, že ďalším faktorom, ktorý si zaslúži pozornosť je skutočnosť, že ho nemožno označiť za nespochybniteľného vlastníka týchto diel, pretože jeho totožnosť je skrytá. Na druhej strane však nemožno nepochybne preukázať, že umelec vlastní autorské práva na grafity. V reakcii na rozhodnutie umelec uviedol, že spoločnosť Full Color Black sa snažila vziať do „svoje starostlivosti“ jeho meno, aby mohli legálne predávať falošné Banksyho diela. Jeho právni zástupcovia nazvali celý prípad absurdným.

View this post on Instagram

. . Game Changer

A post shared by Banksy (@banksy) on

Už dlho sa hovorí o skutočnej identite Banksyho, vrátane nedávnej teórie, že v skutočnosti ide o Neila Buchannana z tímu Art Attack. Avšak, Buchannan neskôr túto teóriu na svojom webe priamo odmietol a v názve svojho príspevku uviedol: „Niel Buchanan NIE JE Banksy.“

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.