Európska únia rozhodla, že Banksymu neudelia ochrannú známku na jeho umenie, pretože tento umelec sa nechal počuť, že autorské práva sú len pre lúzrov, resp. porazených. Stalo sa tak potom, čo úrad EÚ pre duševné vlastníctvo rozhodol v prospech maloobchodného predajcu, ktorý predával produkty s Banskyho umením.

Tento úrad poukázal na to, že pouličný umelec už predtým dal ľuďom povolenie na reprodukciu jeho vlastných diel. Tvrdenie, že autorské práva sú len pre porazených vyslovil Banksy ešte v roku 2007. Advokát maloobchodného predajcu sa vyjadril, že práve tieto slová boli pri rozhodovaní sporu konečným klincom do rakvy. A podľa jeho slov to zároveň môže byť definitívny umieračik pre získanie autorských práv.

Banksyho pouličné umenie patrí medzi najreprodukovanejšie umelecká diela na svete a objavuje sa na tričkách, hrnčekoch, plagátoch a čomkoľvek, na čo si len pomyslíte. Banksy dokonca umožnil ľuďom šíriť svoje diela, keď na svojej stránke uverejnil svoju prácu vo vysokom rozlíšení a vyzval verejnosť, aby si ju stiahla a použila na výrobu vlastných predmetov. Navyše, ak by mal Banksy získať autorské práva na svoje umelecké diela, musel by odhaliť svoju identitu, o čo záujem zatiaľ nemá.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.