Áno, aj stred Slovenska je nádherný. Azda neexistuje kút v našej krajine, kde by ste nenašli niečo, čo stojí za vašu návštevu. V dnešnom článku vám trochu priblížime blízke okolie Banskej Bystrice. Miesta ako Špania Dolina, Kalište alebo Donovalský pivovar sú výnimočné. Ak ste tam ešte neboli a ste z blízkeho, ale aj vzdialenejšieho okolia, tieto miesta sa rozhodne oplatí vidieť.

Špania Dolina

Táto nádherná banská obec vás nadchne. Vedie k nej 4 km cesta a dostanete sa tam iba po nej. Je akoby na „konci sveta“, no o to väčší pokoj tam budete mať. V minulosti bola veľmi známa po celej Európe aj keď dnes tam žije iba okolo 200 ľudí. Dodnes tam však nájdete bohaté banícke pamiatky i tradičnú architektúru, ktorá sa až tak obvykle inde nezachováva. Celé okolité prostredie je nádherné.

Zaujímavá je aj budova tamojšej krčmy:

Autor: zaujimavysvet

A samozrejme okolitá architektúra:

Autor: zaujimavysvet
Autor: zaujimavysvet
Autor: zaujimavysvet
Autor: zaujimavysvet

Dominantnou pamiatkou je ranogotický Kostol Premenenia Pána z 13. storočia s vysokou vežou a románskymi základmi. Ku kostolu s opevnením môžete vystúpiť po 160 schodoch krytého schodiska. Nie je to síce jediná cesta, no určite ju podstúpte.

Autor: zaujimavysvet
Autor: zaujimavysvet
Autor: zaujimavysvet
Autor: zaujimavysvet
Autor: zaujimavysvet

Vyjdite si aj na Haldu Maximilián a uvidíte odtiaľ celú dedinu i okolité prostredie. Túra nie je náročná a nezaberie ani veľa času. Kamkoľvek však zamierite, uvidíte niečo zaujímavé. Táto dedinka patrí určite k najkrajším na Slovensku.

Photo by wikimedia
Photo by wikimedia

Donovalský pivovar

Donovalský pivovar sa zrodil v krásnych horách stredného Slovenska. Jeho život sa začal odvážnym a pritom prostým odhodlaním jeho zakladateľov – už od počiatku variť poctivé pivo. Tento naozaj unikátny pivovar ponúka okrem útulnej reštaurácie aj čerstvé pekárenské výrobky z vlastnej pekárne či kaviareň. V ponuke je tam viacero zaujímavých pív, z ktorých je každé jedno výnimočné. Takže okrem piva si tam pochutnáte aj na pečive, dobrej káve alebo na tamojšej kuchyni. Určite si odtiaľ odneste suvenír v podobe originálneho piva.

Autor: zaujimavysvet

Kalište 

Kedysi to bola malebná dedinka na úpätí Nízkych Tatier. Koncom druhej svetovej vojny ju však otrasným spôsobom doslova vypálili. Miestnych obyvateľov upálili zaživa alebo postrieľali. Dnes tam však ešte uvidíte to, že z obce zostalo. Je zároveň zaradená do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok. V lese uvidíte napr. aj partizánske bunkre.

Photo by wikimedia
Photo by youtube
Photo by youtube
Photo by youtube

Niečo z veľmi zaujímavej histórii obce: Keďže poloha obce bola ako stvorená pre partizánov, tí sa tam počas II. svetovej vojny schovávali a pomáhali im aj miestni obyvatelia. No len do chvíle, kedy sa s nimi rozhodli Nemci skoncovať. 18. marca 1945 osadu obkľúčilo vyše 300 nemeckých vojakov. Obsadili južný a východný okraj obce a ostreľovali hlavnú cestu. Také zverstvá, aké sa tam udiali, nezažilo veľa iných obcí na Slovensku. Niektorých obyvateľov zastrelili, iných upálili zaživa priamo v ich príbytkoch. Celkovo bolo v obci zavraždených 46 ľudí a viacero ďalších ľudí odviezli do zajatia. Zničili aj množstvo domov a iné budovy.

Zdroj: Zaujímavý svet

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.