Máme tu 3. a zároveň posledné slovenské mesto zapísané v UNESCO. Prvým bol Bardejov, druhým Levoča a do tretice je ním Banská Štiavnica. Prvé dve spomínané sa nachádzajú na východe, tentoraz ide o stredoslovenské mestečko. Preslávené je najmä vďaka niekdajšej ťažbe drahých kovov. A tá patrila medzi svetové unikáty. Prečítajte si teraz o tomto skvoste, rovnako o miestach v jeho okolí, ktoré sa oplatí vidieť.

banska stiavnica fotografia
Foto od Pedro Nuno Caetano

Tri prvenstva

V roku 1275 vydala mestská kancelária listinu o Banskej Štiavnici, ktorá je najstaršou listinou vydanou mestskou kanceláriou v našej krajine. Takisto sa môžu pochváliť najstarším zobrazením mestského erbu v rámci niekdajšieho kráľovstva. Pečať je dokonca najstaršou svojho druhu v Európe.

Matka baní

Horná Bieber dedičná štôlňa bol kedysi najvýznamnejší banský erár. Práve tam sa vyťažilo najviac zlata a striebra na celom svete. Napr. v roku 1690 sa v baskoštiavnickej oblasti vyrobilo až 29 tisíc kg striebra a 605 kg zlata.

Tipy na turistiku:

Nový zámok

Je to dominanta tohto mesta. Protiturecká renesančná pevnosť bola postavená v rokoch 1564-1571 a zámok bol súčasťou protitureckej sústavy Jednoty stredoslovenských banských miest – Pukanec, Nová Baňa, Banská Štiavnica, Banská Belá, Kremnica, Banská Bystrica a Ľubietová. A tá siahala od Levíc až po Ľubietovú.

, Banská Štiavnica – jedinečné slovenské mestečko s úžasnou históriou
Photo by wikimedia

Štiavnické vrchy

Táto chránená krajinná oblasť sa nachádza v okresoch Banská Štiavnica, Žarnovica, Levice, Zvolen, Žiar nad Hronom a Krupina. Štiavnické vrchy vyhlásili za chránené územie, pretože: rozlohou sú najväčším vulkanickým pohorím na Slovensku so zastúpením takmer všetkých fenoménov sopečného reliéfu, kvôli významnej biogeografickej polohe a posledným dôvodom je množstvo historických a technických pamiatok. Vyrazte si tam za turistikou a objavte krásy tohto miesta.

, Banská Štiavnica – jedinečné slovenské mestečko s úžasnou históriou
Photo by wikimedia

Vrch Sitno

Je to najvyšší vrch spomínaných Štiavnických vrchov. Z jeho vrcholu sa vám naskytne nádherný výhľad. Je jedinečný tým, že sa tam strieda panónska a karpatska flóra. Sú tam tiež chránené živočíchy i rastliny. Zaujímavé je, že jeho vrchol bol osídlený už v praveku. Oblasť Sitna sa považuje za kolísku európskej turistiky v stredných polohách. Na vrchole nájdete  aj rozhľadňu.

banska stiavnica fotografia
Foto od Robert.BlueSky
banska stiavnica sitno fotografia
Foto od Robert.BlueSky
banska stiavnica sitno fotografia
Foto od Robert.BlueSky

Banské múzeum v prírode

Je umiestnené západne od centra Banskej Štiavnice cca 1 km v smere na Levice. Rozkladá sa v malebnom údolí na okraji mesta. Je to zároveň najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku. Uvidíte tam, ako sa vyvíjalo baníctvo v stredoeurópskom priestore, a to od stredoveku až do konca 20. storočia.

Banská Štiavnica a pamiatky v jej okolí sú zapísané na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva od roku 1993.

, Banská Štiavnica – jedinečné slovenské mestečko s úžasnou históriou
Photo by wikimedia
banska stiavnica fotografia
Foto od empracht

Zdroj

, Banská Štiavnica – jedinečné slovenské mestečko s úžasnou históriou
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.