Či už sa do Barcelony chystáte na krátky výlet alebo za prácou určite nevynechajte tieto zaujímavosti, ktoré vám môžu spríjemniť vašu dovolenku v tejto španielskej metropole, ktorá má určite čo ponúknuť.

Barcelona
Uličky Barcelony

1. Barcelona je druhým najväčším mestom v Španielsku a zároveň je aj hlavným mestom Katalánska, s počtom obyvateľov presahujúcich 1,6 milióna.

2. V hlavnom meste Katalánska  sa dohovoríte po španielsky ale aj po katalánsky. Hoci sa španielčina používa častejšie, po katalánsky vám porozumie takmer 95% obyvateľov.

3. Je to tretie najnavštevovanejšie mesto v Európe, s 8 miliónmi turistov ročne. Predbehol ju len Londýn a Paríž.

4. Je domovom Kolumbovho pamätníku, ktorý pripomína Kolumbov prvý návrat z Ameriky. S Kráľovnou Isabellou a Kráľom Ferdinandom V. sa stretol práve tu .

5. Automobilová nehoda v Barcelone sa stane v priemere každých 19 sekúnd, dôsledkom čoho mnoho ľudí volí chodenie pešo alebo na bicykli.

6. Viac než 10% Barcelony je využitých na rekreáciu a parky, ktorých je až 68.

7. Barcelona nemala žiadne pláže až do roku 1992. Boli umelo vytvorené kvôli Olympiáde a dnes sú jednou z najväčších turistických atrakcií mesta. A aby toho nebolo málo, tak National Geographic ju nazval ako Najlepšie plážové mesto.

Barcelona fotografia
Foto od Spencer Means

8. Existujú 2 mýty o vzniku Barcelony. Prvý hovorí, že Barcelonu založil Hercules, keď pri hľadaní Zlatého Rúna stroskotala jedna z jeho 9 lodí. Posádka lode prežila a ohromená s krásou prírody sa rozhodla založiť mesto Barca Nona („Deviata Loď“). Podľa tohto mýtu je Barcelona dokonca staršia než Rím.

9. Druhý mýtus hovorí, že Barcelonu založil generál Hamilcar Barca (Hannibalov otec) niekedy v roku 230 pred naším letopočtom s názvom Barkenon.

10.Fajčenie a dokonca aj pestovanie marihuany je v Barcelone legálne. Je to určené najmä na domáce použitie a fajčenie na verejnosti môže mať za následok pokuty. Taktiež môže mať jedna domácnosť maximálne 2 rastliny, no nieje žiadne obmedzenie do akej výšky môže narásť.

11.Parížska najznámejšia pamiatka, Eiffelova veža, mala byť pôvodne v Barcelone. Španielsko však tento návrh odmietlo ako „príliš radikálny“ a vraj by nepasoval k zvyšku mesta.

12.Nachádza sa tu najväčší futbalový štadión v Európe, Nou Camp. Štadión patrí futbalovému klubu FC Barcelona a má kapacitu pre takmer 100 000 ľudí.

Barcelona fotografia


13.S viac než 180km cyklistických chodníkov, je Barcelona jedným z najlepších miest na svete ak príde na cyklistickú dopravu. Má taktiež efektívny systém na zdieľanie bicyklov s názvom Bicing.

14.Má až 9 UNESCO pamiatok. Lluis Domenech i Montaner postavil dva z nich (Palau de la Música Catalána a Hospital de Sant Pau). Zvyšných 7 postavil Antoni Gaudi, najznámejší „barcelonský syn“ (La Sagrada Familia, Casa Vicens, Casa Batlló…) .

16.La Sagrada Familia sa stavia dlhšie než Veľká pyramída v Gíze (taktiež známa ako Cheopsova pyramída alebo Chufuova pyramída). Pyramída bola postavená za 20 rokov zatiaľ čo La Sagrada Familia sa stavia už od roku 1882 a stále nieje dokončená. Predpokladaný rok dokončenia zatiaľ padá na rok 2026.

Barcelona fotografia

Zdroje:
www.spainattractions.es
www.travelingwiththejones.com
www.apartime.com
www.shbarcelona.com

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.