Jeden z tých, ktorý sa do histórie zapísali červenými číslami. Na takýchto krutých ľudí a ich skutky je potrebné stále poukazovať a zabrániť v tom, aby sa ešte niekedy opakovali. Benito Mussolini ovládal Taliansko a jeho schopnosť ovplyvňovať masy ľudí obdivoval aj Adolf Hitler. Prečítajte si zopár zaujímavosti zo života neslávne známej osobnosti nielen talianskej histórie.

Foto od wikimedia

Fakt č. 1: Benito Mussolini bol už ako dieťa ťažko zvládnuteľný. Jeho otec bol kováč a oddaný socialista. Rodičia poslali Benita na prísnu katolícku internátnu školu. Nové prostredie sotva zmierňovalo jeho správanie a už ako 10-ročný bol vylúčený, pretože bodol spolužiaka vreckovým nožom. Neskôr boli objasnené ďalšie jeho vraždy. Ubodal na smrť niekoľko svojich rovesníkov a aj svoju priateľku.

Fakt č. 2: V roku 1909 napísal historickú beletriu „The Cardinal’s Mistress“, ktorá sa odohrávala v Taliansku v 17. storočí. Bola vydávaná aj v anti-náboženských novinách. Knižná verzia sa stala veľmi obľúbenou a preložili ju do 10 jazykov.

Fakt č. 3: V roku 1915 založil fašistickú revolučnú politickú stranu, ktorá sa podpísala na otrasných dejinách.

Fakt č. 4: História bola pre Mussoliniho fašistické hnutie kľúčová. Používal veľa starých symbolov spojených ešte s historickou slávou Ríma z čias Rímskeho impéria.

Fakt č. 5: Terorizoval vlastnú krajinu. Hoci fašizmus valorizoval tradičné hodnoty a národnú jednotu, v praxi tento vodca a jeho nasledovníci pôsobili skôr ako vražedný dav. Terorizovali severné Taliansko tým, že sa zamerali na komunistov a ničili novinárske kancelárie a spoločenské kluby. Počas dvoch rokov vyvraždili takmer 2000 komunistických politických predstaviteľov.

Fakt č. 6: Victor Emmanuel III. bol talianskym kráľom v roku 1922, kedy Mussolini a jeho nasledovníci pochodovali po Ríme. Emmanuel sa obával, že odolávanie fašistom povedie k ešte väčšiemu krviprelievaniu a chaosu. Kráľ preto nekládol žiaden odpor a vymenoval Mussoliniho za predsedu vlády. Domnieval sa, že to povedie k spolupráci s parlamentom. To sa však nestalo, namiesto toho zaviedol Mussolini v roku 1925 diktatúru.

Fakt č. 7: Na rozdiel od Hitlera v nacistickom Nemecku sa spočiatku nezameral na Židov. Do roku 1938 boli talianski Židia považovaní za súčasť národa a mohli sa pripojiť k fašistickej strane. No všetko sa zmenilo za jednú noc. V júli 1938 vláda začala vydávať protižidovské zákony. O pár mesiacov neskôr Mussolini oznámil, že zahraniční Židia budú deportovaní a tí, ktorí po januári 1919 získali občianstvo, tí ho stratia.

Fakt č. 8: Pre Adolfa Hitlera bol Mussolini vzorom. Hitler obdivoval jeho politické zručnosti, dramatický štýl a talent, ktorý sa prejavoval v používaní hrubého nacionalizmu čoho cieľom bola schopnosť mobilizovať celé masy.

Fakt č. 9: V priebehu II. svetovej vojny sa vplyv Talianska neustále zmenšoval. V roku 1943 hlasovala talianska rada za zrušenie „Il Duce“. Kráľ Emmanuel vydal príkaz na zatknutie Mussoliniho. Hitler mu však prišiel na pomoc a z väzenia ho vyslobodil. Vďaka nemu sa Benito opäť dostal k moci.

Fakt č. 10: Jeho moc, rovnako ako aj moc Nemecka, postupne končiacou vojnou slabla až ho v roku 1945 zastrelili partizáni – dva dni pred Hitlerovou samovraždou. Jeho telo bolo privezené do Milána, kde ho ťahali po uliciach a napokon zavesili dole hlavou pred širokou verejnosťou.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.