Odľahlé budhistické kráľovstvo je známe ako jedno z najšťastnejších miest na zemi. Oplýva vlastnými opatreniami a právomocami, ktorými kráľ a vláda dosahujú to, aby sa tam ľuďom žilo čo možno najlepšie. Ide o zaujímavú krajinu Bhután, ktorá je obklopená Himalájami a leží medzi Indiou a Čínou.

bhutan fotografia
Foto od suketdedhia

Kráľ krajiny v 70. rokoch 20. storočia vyhlásil, že hrubé národné šťastie je dôležitejšie ako hrubý domáci produkt, čím vlastne ukázal svetu, že blaho občanov je tou najväčšou prioritou. Bhutánsky minister školstva v roku 2012 médiám povedal: „Máme súbor základných princípov, prostredníctvom ktorých smerujeme k udržateľnej a spravodlivej spoločnosti. Sme presvedčení, že svet musí urobiť to isté skôr, ako bude neskoro.“

Budhistický štát oslávil v týchto dňoch narodeniny svojho kráľa, keď predseda vlády Lotay Tshering vyzval národ a vyslovil neobvyklé (aspoň pre nás) želanie. Požiadal občanov o darček pre kráľa. Bhutánsky kráľ Jigme Khesar Namgyel Wangchuck koncom februára oslávil svoje 40. narodeniny. Spôsob, ako poďakovať krajine a kráľovi, predseda vlády požiadal občanov, aby zasadili strom a starali sa o neho, adoptovali si túlavého psa alebo sa zaviazali nakladať s odpadom vo svojom okolí. Ďalej dodal, že taký osobný záväzok, ako je tento, bude pre Jeho Veličenstvo tým najlepším darom.

Foto od boredpanda

Ľudia boli týmto nápadom nadšení.Všetky tieto veci robím každý deň! Mám štyroch psov, starám sa o veľa stromov a často upratujem pláže,“ komentovala jedna žena. Starostlivosť o túlavých psov, ktorí sa potulujú po uliciach, nie je prvou iniciatívou krajiny. Bhután bol totiž dlho známy nielen svojím vysokým indexom šťastia, ale aj obrovskou populáciou túlavých psov. Aby sa tomu zabránilo, už v roku 2009 krajina uskutočnila celonárodný program zameraný na kastrovanie a sterilizovanie štvornohých miláčikov. Od roku 2016 bolo sterilizovaných alebo vykastrovaných viac ako 71 000 psov a bola im taktiež podaná vakcína proti besnote.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.