Štúdia Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) ukazuje, že do niekoľkých rokov príde zlom. Ide totiž o to, že v nasledujúcich piatich rokoch dosiahne teplota Zeme takzvaný bod zlomu. Táto správa je veľmi znepokojivá a už možno tento rok sa ukáže nakoľko pravdivá. 

Foto od Twitter

Minulý rok bol jeden z najteplejších a priemerná globálna teplota bola o 1,2 stupňov vyššia ako pred industrializáciou, no WMO varovala, že to najhoršie ešte len môže prísť a že sa tak stane existuje veľmi vysoká pravdepodobnosť. 1,5 stupňov Celzia je teplota, ktorá sa považuje za zlomovú, čo znamená, že po prekročení sa dramaticky zvýši riziko globálnych katastrof ako sú požiare, záplavy, suchá či nedostatok potravín. 

WMO ďalej varuje, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že priemerná globálna teplota dosiahne hranicu 1,5 stupňov Celzia minimálne v jednom z nasledujúcich piatich rokov. Generálny tajomník organizácie povedal, že tieto zistenia nie sú len akousi štatistikou a povedal: „Zvyšujúce teploty znamenajú viac topiaceho ľadu, vyššiu hladinu morí, viac horúčav i iného extrémneho počasia. Rovnako aj väčší dopad na potravinovú bezpečnosť, zdravie, životné prostredie a trvalo udržateľný rozvoj“.

Najteplejší rok bol doposiaľ 2016, no ako sme písali, v nasledujúcich 5 rokoch možno s 90% pravdepodobnosťou očakávať, že ho niektorý z rokov 2021-2025 prekoná. Petteri Taalas opísal štúdiu ako ďalší budíček a povedal, že je nevyhnutné pracovať na znižovaní emisií. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.