Nepál je trochu nezvyčajnejšia destinácia v našich končinách, no vedzte, že je to jedno z najkrajších miest na svete. Okrem prítomnosti krásnych hôr či údolí, Nepál má niekoľko ďalších úžasných miest a zaujímavých faktov, na ktoré musia byť miestni patrične hrdí. A tiež je domovom najvyššieho vrchu sveta – Mount Everestu. Ak sa chcete dozvedieť viac, neprestávajte čítať.

nepal fotografia
Foto od mckaysavage

Fakt č. 1: Nepál má najhustejšiu a najľahšie dostupnú sieť lokalít svetového dedičstva.

Fakt č. 2: Je to rodisko Buddhu.

Fakt č. 3: „Temný vek“ Nepálu panoval približne v rokoch 600 až 1200, keď sa pokúšali Kašmír a Tibet vpadnúť do krajiny. Strategické umiestnenie však nakoniec dopomohlo k prežitiu kráľovstva.

Fakt č. 4: Je to jediná krajina, ktorá nemá pravouhlú vlajku.

Fakt č. 5: Nepál len nedávno zmenil štátne zriadenie z monarchie na republiku.

nepal flag fotografia
Foto od jmhullot

Fakt č. 6: Ďalšou úžasnou skutočnosťou o Nepále je to, že je domovom 70 miliónov rokov starých himalajských vrchov, ktoré oddeľujú tibetskú plošinu Ázie od indického subkontinentu.

Fakt č. 7: Himaláje v Nepále obsahujú 8 z 10 najvyšších hôr na svete. Najslávnejší a najväčší vrch sveta je Mount Everest.

Fakt č. 8: Táto krajina je domovom najvyššie položeného jazera na svete – Tilicho. A taktiež toho najhlbšieho jazera na svete s názvom SheyPhoksundo.

Fakt č. 9: Nachádza sa tam najvyššie údolie na svete – Arun. Aj najhlbšia roklina na svete – Kaligandaki.

Fakt č. 10: Nepál je domovom obrovského množstva druhov flóry a fauny.

nepal flag fotografia
Foto od ::ErWin

Fakt č. 11: Práve najvyššia hora sveta – Mount Everest, je hlavným zdrojom príjmov v krajine.

Fakt č. 12: Viac ako polovica obyvateľov žije iba z jedného doláru na deň, čo robí z krajiny jednu z najchudobnejších na svete.

Fakt č. 13: Nepál sa môže pochváliť tým, že sú tam obrovské zásoby vody. A čo viac, ide o druhé najväčšie na celom svete.

Fakt č. 14: Za bozkávanie na verejnosti vás môžu v Nepále zatknúť, pretože táto krajina nepodporuje verejné prejavy lásky.

Fakt č. 15: Hlavné mesto Nepálu – Káthmandu, bolo predtým obrovské jazero.

nepal káthmandu fotografia
Foto od esmar.abdulhamid

Fakt č. 16: V hlavnom meste žije viac ako polovica obyvateľov celej krajiny.

Fakt č. 17: Zabíjať kravy v Nepále je nelegálne, pretože sú národným zvieraťom.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.