Ukázalo sa, že kráľovná Alžbeta II. kúpila od rodiny azerbajdžanského prezidenta majetok v hodnote 91 miliónov dolárov.

queen elizabeth photo
WikiImages / Pixabay

Podľa BBC zarobila na tejto kúpe jeho rodina až 42 miliónov dolárov – zdrojom informácií sú uniknuté dokumenty, známe aj ako Pandora papers.

Ilham Aliyev sa stal po smrti svojho otca (2003) prezidentom Azerbajdžanu. Jeho otec, Heydar, vládol krajine 10 rokov. Ilham bol niekoľkokrát obvinený z korupcie, manipulovania volebných hlasov, porušovania ľudských práv a úplatkárstva.

Hovorca kráľovskej rodiny uviedol, že pred kúpou nehnuteľnosti si všetko preverili.

“V tom čase sme nemali žiadny dôvod na neuskutočnenie transakcie,” uviedol hovorca. “Vzhľadom na vzrastajúce obavy sa kúpou hlbšie zaoberáme.”

Korunný majetok patrí vládnucemu panovníkovi počas celej doby jeho vládnutia, je však riadený nezávisle. Existuje portfólio nehnuteľností a pozemkov, dokonca spravuje aj morské dno Anglicka, Walesu a Severného Írska.

Nie je to súkromné vlastníctvo daného panovníka a ani výnosy z nehnuteľností nepatria jemu.

Aliyevove tri deti, Leyla, Arzu a Haydar Aliyev, boli medzi rokmi 2006 a 2018 uvedené ako akcionári 44 spoločností na Britských Panenských ostrovoch. Informáciu zverejnilo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov.

ilham aliyev photo
Photo by Chairman of the Joint Chiefs of Staff

Medzi rokmi 2006 a 2009 vlastnili aj 5 spoločností, ktoré sa venovali kúpe londýnskych nehnuteľností nad 120 miliónov dolárov.

Guardian uviedol, že ku korunnému majetku najnovšie pribudla osemposchodová kancelária a maloobchod v londýnskej časti Mayfair za 91 miliónov dolárov. Kúpili ju v roku 2018 od spoločnosti Hiniz Trade & Investment so sídlo na Britských panenských ostrovoch.

Spoločnosť kúpila spomínanú nehnuteľnosť v roku 2009 za 48 miliónov dolárov.

V Pandora papers sa nepíše, kto patrí medzi akcionárov spoločnosti, ukazujú však, že vlastníctvo prešla z Arzu, prezidentovej dcéry, na Arifa Pashayeva, jej starého otca.

Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov spustilo ošiaľ s Pandora papers v nedeľu 3. novembra 2021. Uniknuté finančné dokumenty ukazujú ako si svetoví lídri, milionári, celebrity a politici schovávali peniaze na offshore účtoch.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.